Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maseczka ubtan dla promiennej cery. Jak zrobić ajurwedyjską pastę z kurkumy i sandału? Ten zabieg odmieni twoją twarz i ciało!

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Maseczka ubtan to sposób na czystą i promienną cerę. Działa odmładzająco, odżywczo i przeciwzapalnie, nic więc dziwnego, że cieszy się popularnością od tysięcy lat! Ajurwedyjska pasta ubtan jest łatwa do zrobienia w domu. Ty też możesz skorzystać z jej cennych właściwości. Zobacz, jak przygotować i stosować ubtan na twarz i ciało.

Spis treści

Czym jest ubtan?

Ubtan to rodzaj pasty dostosowanej do pielęgnacji skóry twarzy i ciała, jednak w języku hindi słowo to oznacza po prostu proszek. Bywa, że tłumaczy się je także jako peeling, pełni bowiem rolę kosmetyku upiększającego, a przy okazji oczyszczającego skórę i delikatnie złuszczającego naskórek. Ma działanie odżywcze, wyrównujące koloryt skóry i ujędrniające.

Ajurwedyjska pasta ubtan
Pasta ubtan to odmładzający środek do pielęgnacji skóry.
indianfoodimages/123RF

Receptury tego ajurwedyjskiego kosmetyku znane są od tysięcy lat i stosowane do dziś. Zabieg z wykorzystaniem pasty przygotowanej z proszku ubtan stanowi nieodłączny element hinduskiej ceremonii przedślubnej dla obu przyszłych małżonków i nosi nazwę haldi (kurkuma).

Co zawiera proszek ubtan?

Skład proszku ubtan, z którego przygotowuje się pastę, bywa bardzo zróżnicowany, jednak kilka podstawowych produktów jest stałych. Jego bazą jest glinka kosmetyczna albo inne mielone nasiona skrobiowe, np. strączkowe, zbożowe lub orzechy. Najczęściej jednak to mąka z ciecierzycy (besan) albo ziemia fulerska, czyli żółta glinka Multani Mitti.

Ubtan zawiera trzy główne składniki:

  • sproszkowane drewno sandałowe (chandan),
  • mielona kurkuma (haldi),
  • sproszkowany szafran (kesar).

W praktyce jednak często stosuje się samą kurkumę, ponieważ szafran to najdroższa przyprawa świata. Do pasty dodaje się ponadto inne sproszkowane składniki, np. zioła i przyprawy, miód. Mieszankę proszków łączy się ze składnikami płynnymi, by uzyskać pastę. Najczęściej to woda różana (albo hydrolat różany), mleko i/lub jogurt.

Wypróbuj też:

Jak działa maseczka z kurkumy i proszku sandałowego? Właściwości i efekty stosowania

Maseczka ubtan zapewnia oczyszczenie i odżywienie skóry. Obfituje w antyoksydanty, witaminy i składniki mineralne. Efektem jej stosowania jest świeża i promienna cera, zmniejszenie liczby zmian trądzikowych, związanych z upływem czasu oraz działaniem słońca.

Pasta ubtan nadaje się do każdego typu cery i ma wielokierunkowe korzystne działanie na skórę:

  • dogłębnie usuwa zanieczyszczenia,
  • rozjaśnia przebarwienia,
  • wyrównuje kolory cery,
  • łagodzi stany zapalne,
  • redukuje powstawanie pryszczy,
  • wspomaga gojenie zmian skórnych,
  • spowalnia procesy starzenia się skóry,
  • wspiera regenerację skóry,
  • zwiększa napięcie skóry,
  • redukuje linie i zmarszczki,
  • zwalcza bakterie, grzyby i wirusy.

Jak zrobić ubtan?

Maskę z kurkumy i sandału można łatwo przygotować samodzielnie. Wystarczy zdobyć podstawowe składniki, przy czym mielone drewno sandałowe jest dostępne w sklepach zielarskich.

Przepis na ubtan na twarz. Połącz 1 łyżkę proszku z drewna sandałowego, 3 łyżki mąki z ciecierzycy, 1/2 łyżki kurkumy i tyle wody różanej, by powstała pasta. Opcjonalnie dodaj także: 1 łyżkę mąki owsianej oraz 1/2 łyżki proszku neem w przypadku cery tłustej i mieszanej.

Ubtan na ciało. Połącz 1 szkl. mąki z cieciorki, 1-2 łyżki proszku sandałowego, 1/2 łyżki kurkumy, kilka łyżek wody różanej i tyle wody mineralnej, by powstała pasta. Możesz dodać także: 1/2 szkl. mąki owsianej i 2 łyżki mielonych migdałów (i 1 łyżkę proszku neem przy przetłuszczaniu się skóry).

Składniki ubtanu można wymieniać, np. w bazie suchej może to być np. mąka z fasoli mung czy nawet pszenna, mielone płatki róży czy skórki cytrusowe. Jako fazę mokrą można zastosować np. sok z cytryny czy zmiksowany miąższ ogórka, a także naturalne mleczko kokosowe (bez dodatków). To ostatnie lub olej kokosowy czy migdałowy to częste dodatki w przypadku skóry suchej.

Jak stosować maseczkę ubtan do twarzy i ciała?

Maseczkę ubtan do twarzy warto stosować jak scrub. Oto, jak używać jej krok po kroku:

  1. Połącz składniki pasty ubtan.
  2. Nałóż obficie na skórę twarzy, omijając okolice oczu i ust.
  3. Maseczkę pozostaw na 15-20 minut.
  4. Zwilż skórę wodą i zetrzyj pastę, rolując ją pod włos, a następnie zmyj pozostałości wodą.
  5. Nałóż na cerę krem nawilżający.
  6. Dla pełnego efektu pielęgnacyjnego pod krem warto zastosować serum np. nawilżające, a na wierzch – kilka kropli odżywczego olejku.

Pasty ubtan używa się także w charakterze maski i pilingu na całe ciało. Papkę nakłada się ją na dobrze naoliwioną skórę przed zasadniczym myciem i wciera przez 3-5 minut, a następnie zmywa. Dla najlepszych efektów długoterminowych najlepiej stosować ubtan do ciała 2-3 razy w tygodniu.

Jako środek złożony z naturalnych składników ubtan może działać alergizująco. Przed zastosowaniem na większe partie skóry wykonaj test uczuleniowy, nakładając niewielką ilość pasty na 12-24 godziny np. na skórę przedramienia i obserwując, czy nie wywołała zmian.

Zobacz ponadto:

Ubtan w ajurwedzie

Tradycyjnie dobór dodatkowych produktów uzależniony jest od konstytucji ciała (doszy) danej osoby, która jest nie tylko indywidualna, ale też zmienna przy różnym stanach organizmu. Wpływa na nie nie tylko kondycja ciała, ale też warunki zewnętrzne. W ajurwedzie wyróżnia się trzy dosze (pitta, kapha i vata), choć u większość osób to znacznie częściej są to warianty mieszane.

Sprawdź: Jak dobrać maseczkę do typu cery?

Podział oryginalnych mieszanek ubtan w zależności od działania jest następujący:

  • ubtan vata – ma ogrzać i nawilżyć suchą skórę. Pomoże w tym np. dodatek oleju sezamowego.
  • ubtan pitta – ma ochłodzić i ukoić wrażliwą skórę, wspomagając usuwanie z niej toksyn. Sprawdzone składniki to m.in. żel aloesowy i świeży ogórek.
  • ubtan kapha – jest ciepła i ma pobudzać przepływ wody w skórze, wspierając jej zdrowy wygląd zwłaszcza w przypadku przetłuszczania się. Tu sprawdza się zwłaszcza glinka i proszek z liści neem, czyli miodli indyjskiej.

W przygotowaniu domowych mieszanek ubtan i zakupie gotowych warto też zdać się na współczesne informacje na temat ich właściwości i działania na skórę.

Polecamy także:

Zadbaj o swoje naturalne piękno!

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Maseczka ubtan dla promiennej cery. Jak zrobić ajurwedyjską pastę z kurkumy i sandału? Ten zabieg odmieni twoją twarz i ciało! - Strona Kobiet

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto