18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasta partnerskie Dąbrowy Górniczej. Umowa z rumuńskim Mediasem podpisana

Piotr Sobierajski
Rumuńscy goście z Medias w środę wzięli udział w uroczystej sesji Rady Miejskiej
Rumuńscy goście z Medias w środę wzięli udział w uroczystej sesji Rady Miejskiej Piotr Sobierajski
Miasto podpisało umowę partnerską z rumuńskim Medias. Sprawdziliśmy, ile kosztują Dąbrowę zagraniczne kontakty

Od środy Dąbrowie Górniczej przybyło kolejne miasto partnerskie. Zostało nim rumuńskie Medias, co wskazuje na to, że władze obrały na razie kierunek południowo-wschodni. Miasto współpracuje już z innym rumuńskim miastem Campulung, czeską Studenką oraz ukraińskim Alczewskiem. Jest jednak szansa, że do tego grona dołączą Włosi, a konkretnie miasta Brolo i Castell Umberto, z którymi Dąbrowa podpisała listy intencyjne o współpracy. Castell Umberto jest miastem "dębowym" i jest członkiem wspólnego projektu "Partnership Around the Oak".

- Inicjatywa zawiązania partnerstwa wyszła ze strony prezydenta miasta Medias - tłumaczy Katarzyna Gembicka, kierownik Biura ds. Współpracy z Zagranicą. - Po realizowanym wspólnie projekcie Op-Act (URBACT) oraz po wizytach w naszym mieście, przedstawiciele Medias uznali, że jesteśmy dobrymi partnerami i chcą z nami realizować szereg innych przedsięwzięć, z korzyścią dla obu miast - dodaje.

Medias liczy ok. 55 tys. 400 mieszkańców. To miasto przemysłowe, usytuowane w centrum Siedmiogrodu, 190 km na południe od granicy z Ukrainą. Dąbrowa będzie współpracować z nim na czterech płaszczyznach: kultury i sztuki, nauki i oświaty, turystyki i rekreacji, gospodarki, administracji samorządowej. - Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie pojawią się granty, z których będziemy mogli skorzystać, by wzmocnić naszą współpracę z miastami z Ukrainy. W czerwcu będziemy realizować projekt ze Lwowem (w ramach programu Młodzież w działaniu) i mam nadzieję, że uda nam się również przyłączyć do tego projektu miasto Alczewsk - mówi Katarzyna Gembicka. Ile zatem kosztuje Dąbrowę taka współpraca? Budżet Biura ds. Współpracy z Zagranicą wynosi 140 tys. zł, z czego 50 tys. to roczny budżet Biura, a pozostała część to fundusze zarezerwowane w Wieloletniej Prognozie Finansowej, które będą zrefundowane ze środków UE. Jak się dowiedzieliśmy w UM wizyty delegacji w naszym mieście w ostatnich dwóch latach odbywały się w ramach projektów UE, co pozwalało pozyskać na ten cel wsparcie finansowe.

- Oczywiście każde działanie, każdy projekt wiąże się z pewnym zobowiązaniem finansowym. Przy współpracy z naszymi partnerami staramy się, aby każde tego typu przedsięwzięcie było realizowane ze środków UE - przyznaje szefowa Biura ds. Współpracy z Zagranicą. Komisja Europejska wspiera finansowo działania w ramach współpracy partnerskiej z programu Europa dla Obywateli. Co roku na ten cel przeznacza się ok. 14 mln euro. - A my staramy się to sukcesywnie wykorzystywać. Przedstawiciele Medias przyjechali do nas na swój koszt, a miasto pokrywa koszty zakwaterowania. W lutym aplikowaliśmy o dofinansowanie projektu "Partnership Around] the Oak", który przewiduje utworzenie sieci partnerskich miast dębowych z Europy. Wniosek też jest dofinansowany w stu procentach przez UE - mówi Katarzyna Gembicka.


*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto