Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Michał Spisak: zobaczcie ciekawy film o wybitnym dąbrowianinie

mat. prasowe
mat. UM
Michał Spisak. W czwartek 25 grudnia o godz. 22.00 i piątek, 26 grudnia o godz. 10.00 w TVP Katowice odbędzie się premiera telewizyjna filmu dokumentalnego „Michał Spisak. Listy rozproszone” Violetty Rotter - Kozery, publicystki TVP Katowice i reżyserki filmów poświęconych wybitnym polskim muzykom, m.in. Wojciechowi Kilarowi i Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu.

Michał Spisak: zobaczcie ciekawy film o wybitnym dąbrowianinie

Film opowiada o życiu i twórczości znakomitego kompozytora urodzonego w Dąbrowie Górniczej. Drogowskazem do pracy nad filmem, jak podkreśla Violetta Rotter-Kozera była praca prof. Leona Markiewicza poświęcona patronowi Międzynarodowemu Konkursowi Muzycznemu, organizowanego w naszym mieście.

- Z każdym poznawanym utworem dojrzewał we mnie pomysł na film. Słuchałam ich podczas kolejnych Konkursów, udało mi się też zdobyć nagrania Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego radia w Katowicach – wspomina Violetta Rotter –Kozera, reżyserka. - Muzyka stała się motorem do pracy. Potem, gdy usiadłam i zaczęłam pisać pierwsze szkice scenariusza , uświadomiłam sobie jak wiele elementów już tkwi w mojej wyobraźni. Trzeba to było zebrać i uporządkować. Czekała mnie ogromne praca dokumentacyjna. O Spisaku wciąż wiemy niewiele. To obszar dotyczący zarówno biografii jak i twórczości. Poszukiwania prowadziliśmy w Francji, Monako i w Polsce, badając m.in. zbiory katowickiej Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Warszawskiego i krakowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie działa prof. Renata Suchowiejko, która stała się też naszym przewodnikiem w Paryżu. Okazało się, że największy zbiór znaleźć można w Bibliotece Polskiej tamtejszego Towarzystwa Historyczno-Literackiego, która dysponuje spuścizną po Michale Spisaku przekazaną w latach 90. przez żonę kompozytora.

Pomysł realizacji filmu udało się zrealizować dzięki entuzjazmowi prof. Leona Markiewicza (autora książki) i prof. Zygmunta Tlatlika (dyrektora artystycznego Konkursu) oraz wsparciu finansowym miasta i prezydenta Zbigniewa Podrazy.

- Zdjęcia do filmu powstawały w Polsce, Francji, Włoszech i Monako gdzie zachowana jest korespondencja między księciem Rainier a Spisakiem – opowiada reżyserka filmu.- W studio TVP Katowice zrealizowaliśmy sekwencje z udziałem znakomitego artysty, pana Piotra Machalicy, który w filmie wciela się w postać kompozytora. Budowanie postaci oparłam na jego listach, pięknych, mądrych, czasem pełnych humoru, bywa nawet, że rubasznych.

Wszystkich dąbrowian zapraszamy przed telewizory w czwartek 25 grudnia o 22.00, piątek, 26 grudnia o 10.00 oraz 1 stycznia o 19.30. Film prezentuje TVP Katowice.

Michał Spisak urodził się 14 września 1914 roku w Dąbrowie Górniczej. Był jednym z czołowych przedstawicieli kierunku neoklasycznego w muzyce polskiej. Jego kompozycje były wydawane w Polsce, ale także we Francji, Wielkiej Brytanii i Austrii. Kompozytor zmarł 28 stycznia 1965 roku w Paryżu. Pochowany został na paryskim cmentarzu Montmartre. 5 września 2010 roku wybitnemu artyście nadano tytuł Honorowego Obywatela.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto