Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie już blisko. Na inaugurację wystąpi Golec uOrkiestra

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak wyglądała poprzednia, styczniowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wyglądała poprzednia, styczniowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE fot. Piotr Wyparło/MFKiP
Przed nami 29. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Do Będzina znów przyjadą najlepsi kolędnicy z Polski i Europy, a o tym zagłębiowskim mieście będzie mówiło się w najdalszych zakątkach kraju, jako o stolicy polskiej kolędy i pastorałki.

Kolędy roztapiają lody, dają nadzieję

- W jednej z kolęd, spopularyzowanej przez zespół Skaldowie, śpiewamy: „Do szopy, do szopy wszyscy, kto ogrzać pragnie ręce. Z darami, z darami, z darami, by odtajało serce". Kolędy mają niezwykłą moc, wielki ładunek energii, któremu nie straszny nawet kryzys energetyczny. W niełatwym czasie roztapiają lody i dają nadzieję, dlatego tak bardzo są nam dziś potrzebne - mówi ks. Piotr Pilśniak, dyrektor festiwalu.

Dobiegły już końca przesłuchania w ramach I etapu Festiwalu (na terenie Polski i Litwy). Trwa ustalanie szczegółowego harmonogramu finałowych występów. Finał rozpocznie koncert inauguracyjny w wykonaniu zespołu Golec uOrkiestra we wtorek 10 stycznia o godz. 19.00. Wstęp na koncert jest wolny, ale wymagana jest bezpłatna wejściówka, którą można odebrać w Biurze MFKiP w Szkole Podstawowej nr 10 (ul. Sportowa 2) – zostały ostatnie sztuki. Finałowe przesłuchania oraz koncert inauguracyjny i finałowy odbędą się w Będzin Arenie. W dniach 12-14 stycznia zaplanowane zostały przesłuchania finałowe, a w niedzielę 15 stycznia o godz. 16 odbędzie się koncert galowy. Wstęp na całość festiwalu jest wolny, jak zawsze będzie można liczyć także na transmisję internetową (za wyjątkiem koncertu inauguracyjnego).

W festiwalu udział mogą brać soliści, chóry i zespoły. Jedna z prezentowanych kolęd (dwóch w przypadku solistów i trzech w przypadku grup) musi być tradycyjną polską kolędą lub pastorałką. Udział jest dla uczestników całkowicie bezpłatny.

Ponad 30 tysięcy uczestników z Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy

Historia festiwalu zaczęła się w najstarszym kościele w Będzinie – historycznej świątyni Świętej Trójcy na wzgórzu zamkowym, miejscu z historią liczącą ponad 700 lat. Pomysł zrodził się z zapału młodzieży i ówczesnego wikarego parafii – ks. Piotra Pilśniaka. Już do pierwszej edycji zgłosiło się 116 uczestników, co było ogromnym wyzwaniem logistycznym. W kolejnych edycjach liczba uczestników przekraczała 200, a już w IV edycji chętnych do startu było 628 wykonawców. Od IX edycji ilość solistów i grup nie spadła poniżej tysiąca, a w ostatnich latach waha się między 1500 a nawet 1800. Łącznie we wszystkich edycjach udział wzięło ponad 30 tysięcy uczestników.

Formuła festiwalu jest otwarta – do eliminacji zaproszeni są wszyscy, którzy ukończyli 6 lat. Można śpiewać solo i w zespołach, z instrumentami lub podkładem z płyty. Wśród prezentowanych kolęd zgodnie z regulaminem jedna musi być obowiązkowo tradycyjną polską kolędą bądź pastorałką, co jest wyrazem troski Festiwalu o naszą spuściznę kulturową.

Najlepszych wykonawców (ok. 140 czyli blisko 2 tysiące osób) wybranych przez jurorów podczas eliminacji w rejonach zapraszani są w styczniu na trzydniowe przesłuchania finałowe do Będzina, nazywanego stolicą polskiej kolędy i pastorałki. Tu prezentują się przed jury, w skład którego wchodzą profesorowie akademii muzycznych z całej Polski.

Jury 29. edycji Festiwalu przewodniczy prof. zw. dr hab. Marta Wierzbieniec (Uniwersytet Rzeszowski, Akademia Muzyczna w Krakowie), a prezentacje wraz z nią oceniać będą prof. dr hab. Ewa Biegas (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach), dr hab. Teresa Krasowska, prof. UMCS (Instytut Muzyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) i dr hab. ks. Paweł Sobierajski, prof. AM (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach).

Szczegółowe informacje, regulamin oraz możliwość zgłoszeń dostępne są na stronie www.mfkip.pl.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie już blisko. Na inaugurację wystąpi Golec uOrkiestra - Będzin Nasze Miasto

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto