Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejskie organizacje i stowarzyszenia mają szansę na obniżkę czynszów

Piotr Sobierajski
Danuta Lech, prezes dąbrowskiego Stowarzyszenia Rodzin w Kryzysie, także oczekuje pomocy gminy.
Danuta Lech, prezes dąbrowskiego Stowarzyszenia Rodzin w Kryzysie, także oczekuje pomocy gminy.
Organizacje pozarządowe, pożytku publicznego oraz kombatanckie będą się mogły ubiegać o zwolnienie z opłat czynszowych za lokale, które wynajmują w zasobach należących do gminy.

Organizacje pozarządowe, pożytku publicznego oraz kombatanckie będą się mogły ubiegać o zwolnienie z opłat czynszowych za lokale, które wynajmują w zasobach należących do gminy. Taką decyzję podjęli na ostatniej sesji Rady Miejskiej dąbrowscy rajcy, choć dyskusja na temat słuszności i zasad takiego rozwiązanie była bardzo zacięta.

Zadecyduje prezydent

Zgodnie z zaakceptowanym projektem uchwały RM wszyscy, którzy chcieliby skorzystać z tej możliwości muszą złożyć stosowny wniosek wraz z wymaganymi dokumentami. We wniosku oprócz podstawowych danych organizacji czy stowarzyszenia powinny się także znaleźć m.in. ich cele statutowe, dokładny opis realizowanego zadania, a także kalkulacja kosztów ponoszonych na utrzymanie wynajmowanego lokalu.

Te dokumenty trafią następnie do specjalnej komisji, powołanej przez prezydenta miasta, która zajmie się ich weryfikacją i opiniowaniem. Ostateczna decyzja o zwolnieniach zależeć będzie od decyzji prezydenta Dąbrowy Górniczej, Jerzego Talkowskiego.

Długie starania

O obniżenie sporych kosztów, jakie organizacje społeczne w mieście ponoszą na utrzymanie lokali, od kilku miesięcy zabiegała grupa dąbrowskich radnych. Dotychczas nic się jednak w tej kwestii nie działo i dopiero wniesiony przez nich pod obrady projekt stosownej uchwały ma szansę zakończyć dowolność w traktowaniu organizacji pozarządowych i rozpocząć systemowe rozwiązanie problemu zagospodarowania i utrzymania lokali użytkowych, przeznaczonych do prowadzenia działalności pożytecznej dla całej lokalnej społeczności. Zwłaszcza, że w zasobach lokalowych Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych jest jeszcze bardzo dużo wolnych pomieszczeń, które mogłyby zostać przeznaczone na działalność społeczną, a obecnie i tak trzeba ponosić koszty ich utrzymania.

Na to właśnie liczy radny Zbigniew Łukasik.

- Dziś część tych organizacji nie jest dobrze traktowana, a spora grupa z nich ma kłopoty finansowe. Mimo tego nie brakuje chętnych do działalności społecznej i rozpowszechniania samorządności. Miasto nic nie straci pomagając im płacić czynsz, a dzięki temu mogą zostać zagospodarowane nowe, niszczejące obecnie pomieszczenia.

Będą kłopoty?

Większość dąbrowskich rajców nie miała wątpliwości, że uchwała jest słuszna, ale pojawiło się też sporo wątpliwości. Po zwolnieniu z opłat czynszowych stowarzyszeń i organizacji należałoby bowiem zwiększyć dotację do MZBM, ale jak wyjaśniła skarbnik miasta Janina Bronikowska-Radosz, zgodnie z nowymi przepisami ustawy o finansach publicznych nie będzie to możliwe.

- Oczekiwalibyśmy jasnego i precyzyjnego określenia listy tych organizacji, żeby było wiadomo komu, co i jak - dodał Janusz Olszówka, wiceprezydent miasta.

Jak podkreślił jednak radny Edward Bober szczegóły finansowe mogą zostać ustalone nieco później.

- Upominałem się o te zwolnienia ponad rok i uważam, że to jest dobre rozwiązanie. To jest tylko uchwała intencyjna, która nie wskazuje konkretnych, potrzebnych funduszy. O nich będzie można mówić wtedy, kiedy znana będzie ilość wniosków i kiedy zostaną już zaopiniowane przez komisję.

Ostatecznie przy dwóch głosach przeciwnych i trzech wstrzymujących się uchwała została przyjęta.



Wolne lokale czekają

Zgodnie z danymi na koniec stycznia tego roku w zasobach Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych lokale użytkowe wynajmuje obecnie 25 organizacji, które teoretycznie będą mogły skorzystać z ulg czynszowych. Są wśród nich m.in. Dąbrowskie Stowarzyszenie Rodzin w Kryzysie (912,95 m kw.), Klub Abstynentów Blok (350,76 m kw.), Fundacja na Rzecz Edukacji, Profilaktyki, Terapii Uzależnień "Droga" (178,89 m kw.) i Polski Komitet Pomocy Społecznej (106,92 m kw.).

Poza tymi przykładami większość dąbrowskich stowarzyszeń i organizacji wynajmuje pomieszczenia o wielkości od 15 do 20 m kw. Najwięcej pustostanów można natomiast znaleźć w kompleksie budynków przy ul. Łącznej i Sadowej. Obecnie całkowita powierzchnia wynajmowanych na działalność społeczną pomieszczeń wynosi ponad 2 tys. m kw., a do zagospodarowania jest jeszcze około 600 m kw. Średni koszt utrzymania 1 m kw. powierzchni tych lokali wynosi około 4 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto