Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy chcą wieży widokowej na Wzgórzu Gołonoskim, ale... ZDJĘCIA

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
PAS, LN, ZAL, mat. Piotr Zieliński
Wiadomo już, na które projekty będziemy mogli głosować w Dąbrowie Górniczej we wrześniu 2019 roku w ramach Dąbrowskiego Budżetu Obywatelskiego. Wśród nich znalazł się też projekt budowy wieży widokowej na Wzgórzu Gołonoskim, co byłoby dużą atrakcją. Niestety, na razie pomysł ugrzązł w urzędniczo-planistycznej przestrzeni, ale jego pomysłodawcy się nie poddają.

Projekt zakłada budowę wieży widokowej o wysokości 25 metrów drewnianej lub drewniano-metalowej, wraz z przyległą infrastrukturą, czyli drogą dojazdową, parkingiem wraz z małą infrastrukturą (zagospodarowanie terenu przyległego do wieży wraz z tarasem widokowym, wykorzystując naturalny spadek terenu oraz ławeczki i zieleń). Lokalizacja obiektu wraz z infrastrukturą to teren ul. Jaskrów. Proponowana wieża jest przewidywana na terenie, który jest przeznaczony pod rekreację i znajduje się na wzniesieniu (ponad 300 metrów n.p.m.). Pomysłodawcy zapowiadają, że będą się starać doprowadzić do zmiany przepisów i pokonania wszystkich przeszkód formalnych, by wieża jednak stanęła w tym miejscu. Być może projekt ten zostanie zgłoszony ponownie do budżetu obywatelskiego za rok.

- Tłumaczono nam, że toczy się postępowanie wywłaszczeniowe wobec właścicieli części działek na Wzgórzu Gołonoskim, a poza tym teren ten zajęty jest w dużej części przez parafię św. Antoniego, a także objęty jest takim, a nie innym planem zagospodarowania przestrzennego, który nie pozwala na postawienie w tym miejscu takiej atrakcji. Ten plan pochodzi jednak z 2003 roku, a więc jest już dość przestarzały. Fakty są jednak takie, że miasto ma swoje grunty na Górce Gołonoskiej, które właśnie przy zmianie zapisów planu sprawiłyby że to miejsce stanie się atrakcją miejską, a nawet regionalną z prawdziwego zdarzenia. Nikt nam nie wskazał jednak takiego alternatywnego położenia wieży. Nasz pomysł poparło 300 osób, a myślę, że wiele kolejnych ucieszyłoby się z tego, gdyby taka wieża widokowa powstała – tłumaczy Piotr Zieliński, radny dąbrowskiej Rady Miejskiej, jeden z pomysłodawców powstania wieży widokowej, wspólnie ze Zbigniewem Masiną i Markiem Węgrzynowiczem.

- Już kilkadziesiąt lat temu pojawiły się plany zagospodarowania tego miejsca, tak by mogli z jego niezaprzeczalnych walorów rekreacyjnych I krajobrazowych korzystać mieszkańcy Dąbrowy Górniczej i całego regionu. Były plany, by powstał tam tor do zjeżdżania, ścieżki rowerowe, ale nic z tego nie wyszło. Poza tym istniała już w tym miejscu wieża triangulacyjna, która służyła też za wieżę widokową. Mam nadzieję, że nasza propozycja po niezbędnych zmianach w planach zostanie jednak zaakceptowana w kolejnej edycji budżetu obywatelskiego – dodaje.

Na lipcowym spotkaniu, poświęconym odwołaniu autorów odrzuconych projektów (w tym także projektu wieży widokowej) zastępca naczelnika Wydziału Urbanistyki i Architektury Arkadiusz Wandasiewicz przyznał, że obecnie nie ma szans na realizację tej inwestycji.

- Analizowaliśmy ten wniosek pod kątem lokalizacji wskazanej przez wnioskodawców. Na tym terenie, gdzie obowiązuje plan miejscowy, występuje kilka przeznaczeń na działkach, które były wskazane w projekcie. Do każdego przeznaczenia są opisane funkcje tego terenu. Teren cmentarza, teren parkingu do obsługi cmentarza, teren łąk i pól, między innymi droga istniejąca dojazdowa, i tereny zabudowy mieszkaniowej, w każdym z tych przeznaczeń jest opisany sposób realizowania funkcji na tych terenach. Dla terenów zabudowy mieszkaniowej przeznacza się te tereny pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, rezydencjonalną do trzech mieszkań w jednym budynku. Dopuszcza się obiekty i urządzenia rekreacyjno-sportowe, ale dla okolicznych mieszkańców, rozumiem, że ta wieża miałaby służyć wszystkim, czyli nie tylko mieszkańcom tego terenu na którym jest wskazana zabudowa mieszkaniowa i jednorodzinna tylko ogółowi społeczeństwa, miałaby służyć jako teren usług publicznych. W zapisie planu nie ma dopuszczenia realizacji tego typu obiektu. W tej chwili nie mówię o samej wysokości. Plan miejscowy ustala co prawda wysokość budynków, ale tylko w odniesieniu do obiektów kubaturowych. Plan miejscowy nie wskazuje maksymalnej wysokości tego rodzaju obiektów, natomiast jeśli chodzi o samą funkcję, to tak jak wcześniej powiedziałem na żadnym z tych przeznaczeń taka funkcja nie jest dopuszczona. Gdyby trafił do nas taki wniosek o pozwolenie na budowę to musielibyśmy odmówić udzielenia pozwolenia na budowę ze względu na niezgodność samej funkcji – tłumaczył Arkadiusz Wandasiewicz. - W kontekście tych zapisów planistycznych, które teraz mamy, nie ma dopuszczenia lokalizacji tego typu obiektów na terenie Wzgórza Gołonoskiego. Gdyby rzeczywiście ta wieża miała powstać, należałoby się zastanowić, czy w związku z tym byłaby konieczna zmiana planu miejscowego. W tej chwili nie mamy takiej zaplanowanej zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego w ciągu najbliższych dwóch lat. Mamy inne obszary, które musimy zmieniać pod kątem planistycznym – dodał.

Wzgórze Gołonoskie to jeden z najwyższych szczytów w Dąbrowie Górniczej. Ma wysokość 337 metrów. Leży w dzielnicy Gołonóg i rozciąga się na długości około 800 metrów. Warto odwiedzić to miejsce, dlatego że właśnie tu znajduje się zabytkowe sanktuarium św. Antoniego Padewskiego, którym opiekują się franciszkanie. A do tego ze wzgórza rozciąga się doskonały widok na całą okolicę. Można stąd zobaczyć m.in. Będzin, jeziora Pogoria, Ząbkowice i Hutę Katowicę (dziś ArcelorMittal Poland). Przy dobrej pogodzie widać także Beskidy, a czasami nawet Tatry.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto