Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy proponują m.in. tężnie, park rekreacyjno-rowerowy, grill park na cypelku nad Pogorią III, ścieżkę rowerową

PAS
Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej mogą wybierać spośród 22 różnych projektów
Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej mogą wybierać spośród 22 różnych projektów PKZ
22 projekty do wyboru czekają na mieszkańców w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Dąbrowy Górniczej. Głosowanie potrwa od 28 września do 4 października.

Na liście propozycji znajdują się projekty dotyczące zarówno inwestycji i remontów, jak również wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych. Pula tegorocznego budżetu obywatelskiego wynosi 4,1 mln zł.

Od 28 września do 4 października każdy mieszkaniec, niezależnie od wieku, będzie mógł oddać głos na trzy wybrane przez siebie projekty. Co więcej, aby zagłosować nie trzeba wychodzić z domu, ponieważ głosowanie odbywać się będzie wyłącznie elektronicznie poprzez stronę bo.dg.pl. Osoby bez dostępu do internetu będą mogły zagłosować w Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ul. Sienkiewicza 6 A.

Głosowanie będzie odbywać się w następujący sposób: każdy głosujący oddaje głos na trzy różne projekty, przyznając im od 1 do 3 punktów, przy czym: – 3 punkty dla projektu najwyżej ocenianego, – 2 punkty dla projektu ocenianego jako drugi, – 1 punkt dla projektu uznanego za trzeci w kolejności. Wyniki poznamy w październiku.

W 2019 roku odbyła się pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego miasta Dąbrowa Górnicza, do którego złożono 32 projekty. 6514 mieszkańców w trakcie głosowania wybrało do realizacji projekt „Podlesie Pełne Życia”. Na jego wykonanie przypadła cała pula – 3,6 mln zł – przewidziana na zeszłoroczny budżet. Wcześniej, od 2013 r., dąbrowianie wskazywali przedsięwzięcia do realizacji w swojej okolicy – w dzielnicy czy na osiedlu – w ramach Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Jego efekt to ponad 600 różnorodnych zadań – m.in. utworzenie placów zabaw, boisk, chodników, parkingów czy skwerków, a także zakupienie nowych sprzętów i książek do filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Budżet Obywatelski obejmuje projekty o charakterze ogólnomiejskim, skierowane do szerszych grup.

Oto 22 projekty w budżecie obywatelskim, na które można głosować:

Dąbrowskie Chodniki

Budżet: 4 100 000,00 zł
Nazwa projektu: Dąbrowskie Chodniki
Szacunkowy koszt realizacji: 4 100 000,00 zł
Opis:
Projekt zakłada przeprowadzenie remontów (wykonanie nawierzchni z kostki betonowej)  nawierzchni chodników w dąbrowskich osiedlach. W wyniku inwentaryzacji wydziały Urzędu Miejskiego wskazały następujące lokalizacje chodników w ciągach ulic: 1-go Maja, Wojska Polskiego, Leśna, Wyspiańskiego, Wybickiego, Cieszkowskiego, Kraszewskiego, Sienkiewicza, Piłsudskiego, Piwowara, Kondratowicza, Norwida oraz w okolicach Szkoły Podstawowej nr 20, i Parku Śródmiejskiego w kierunku CH Pogoria.
Lokalizacja: Zobacz mapę.
Autor: Dawid Bochenek

Portal do EduMożliwości

Szacunkowy koszt realizacji: 500 000,00 zł
Opis:
Projekt zakłada stworzenie platformy edukacyjnej, wirtualnej szkoły „uczenia się”(z atrakcyjnymi e-lekcjami, webinariami, zajęciami e-learningowymi i bazą wysokiej jakości materiałów dydaktycznych) oraz mobilnego laboratorium nauki i zabawy jako motywację i inspirację do wprowadzania pozytywnych zmian w edukacji. To bezpośrednie i konkretne wsparcie dla uczniów, rodziców, nauczycieli oraz dąbrowskich szkół w zakresie kompleksowej bezpłatnej oferty edukacyjnej na miarę XXI wieku.
Lokalizacja: Teren miasta Dąbrowa Górnicza
Autor: Anna Dęboń

Biohazard od gołębi - likwidacja

Szacunkowy koszt realizacji: 10 000,00 zł
Opis:
Projekt zakłada przeprowadzenie na terenie miasta akcji edukacyjno-informacyjnej dotyczącej zwiększenia świadomości społecznej w temacie odpowiedzialnego dokarmiania ptaków (w szczególności gołębi).
Lokalizacja: Teren miasta Dąbrowa Górnicza
Autor: Jerzy Drwięga

Amfiteatr Pełen Życia

Szacunkowy koszt realizacji: 427 500,00 zł
Opis:
Projekt dotyczy doposażenia terenu z wieloletnią tradycją kulturalno-rekreacyjną o tężnię solankową wraz z elementami małej architektury oraz oświetleniem.
Lokalizacja: Teren przy Alei Zwycięstwa 5, naprzeciwko sklepu Biedronka.
Autor: Tatiana Duraj-Fert

Rodzinny przylądek na Pogorii

Szacunkowy koszt realizacji: 800 000,00 zł
Opis:
Projekt ma na celu stworzenie na półwyspie Pogoria III strefy rekreacyjnej. W ramach projektu zakłada się budowę placu zabaw z naturalnych surowców, tarasów widokowych, montaż elementów małej architektury, w tym min. koszy, ławek, stojaków na rowery. Pierwszym etapem realizacji projektu będą konsultacje z mieszkańcami, w trakcie których wypracowany zostanie projekt zagospodarowania tego terenu.
Lokalizacja: Półwysep przy zbiorniku Pogoria III, od strony osiedla Łęknice
 
Nowy tytuł projektu „Grill Park na cypelku przy Pogorii III” w związku ze zmianą jego zakresu w wyniku weryfikacji merytoryczno-prawnej
Autor: Danuta Fiedkiewicz

Warsztaty naukowe dla dzieci i młodzieży

Szacunkowy koszt realizacji: 352 400,00 zł
Opis:
Projekt ma na celu rozszerzenie oferty edukacyjnej dla dzieci i młodzieży w mieście o przedmioty ścisłe, przyrodnicze i informatyczne. Realizacja projektu będzie polegała na organizacji warsztatów rozwijających dla dzieci, pozwalających poszerzać wiedzę, rozwijać kreatywność,  myślenie przyczynowo-skutkowe, umiejętność obserwacji i wnioskowania, przygotowywania się do konkursów.
Lokalizacja: Teren miasta Dąbrowa Górnicza
Autor: Kamila Górniak

Rodzinne Planty

Szacunkowy koszt realizacji: 4 100 000,00 zł
Opis:
Projekt zakłada renowację terenu  Plant im. Harcmistrza Stefana Piotrowskiego – pomiędzy ul. Kopernika a ul. Poniatowskiego oraz pomiędzy ul. Korczaka i Przemysłową. W ramach realizacji projektu zakłada się remont istniejących alejek wraz z montażem elementów małej architektury, nasadzenia roślinności. Pierwszym etapem realizacji zadania będą konsultacje z mieszkańcami, w trakcie których wypracowany zostanie projekt zagospodarowania tego terenu.
Lokalizacja: Planty im. Harcmistrza Stefana Piotrowskiego - pomiędzy ul. Kopernika a ul. Poniatowskiego oraz Planty pomiędzy ulicami Korczaka i Przemysłową.
Projekt stworzony w wyniku połączenia ze sobą projektów Rodzinne Planty i Dąbrowskie Planty, których lokalizacja obejmowała ten sam teren.
Autor: Kamil Kiernożycki, Magdalena Wąsik

Dąbrowskie Źródełka - system poidełek

Szacunkowy koszt realizacji: 90 000,00 zł
Opis:
Projekt zakłada instalację w Parku Hallera oraz na Placu Wolności źródełek/kranów z pitną wodą.
Lokalizacja: Park Hallera, Plac Wolności
Autor: Przemysław Kowalski

Zakup samochodu specjalistycznego

Szacunkowy koszt realizacji: 500 000,00 zł
Opis:
Projekt polega na zakupie samochodu specjalistycznego przystosowanego do przewozu psów ratowniczych dla jednostki OSP Okradzionów oraz doposażenia jednostki w niezbędny sprzęt i umundurowanie do działań ratowniczo-gaśniczych. Celem projektu jest zapewnienie pełnej mobilności grupie poszukiwawcze tak, aby w jak najkrótszym czasie mogła dostać się wraz z psami na miejsce zdarzenia.
Lokalizacja: Teren miasta Dąbrowa Górnicza
Autor: Jerzy Łaskawiec

Więcej tlenu dla mieszkańców

Szacunkowy koszt realizacji: 1 000 000,00 zł
Opis:
Projekt zakłada pozyskanie terenów zielonych na osiedlach miasta poprzez likwidację asfaltowych/betonowych terenów. Pierwszym etapem realizacji projektu będą konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy osiedli wskażą miejsca do renowacji.
Lokalizacja: Teren miasta Dąbrowa Górnicza
Autor: Zbigniew Masina, Piotr Zieliński

Modernizacja ul. Młodych

Szacunkowy koszt realizacji: 4 100 000,00 zł
Opis:
Projekt zakłada modernizację ul. Młodych. W ramach środków przeznaczonych na budżet obywatelski 2021 proponuje się wykonanie (na odcinku od ul. Kasprzaka do ul. Podlesie) modernizacji ul. Młodych, polegającej na wymianie nawierzchni asfaltobetonowej, zawężeniu szerokości jezdni do 6 metrów, wyniesieniu tarczy skrzyżowania przy wyjazdach z osiedla i ogródków działkowych.
Lokalizacja: ul. Młodych, pomiędzy ulicami Kasprzaka i Podlesie
Autor: Zbigniew Masina, Piotr Zieliński

Usługi opiekuńcze dla osób starszych

Szacunkowy koszt realizacji: 500 000,00 zł
Opis:
Projekt zakłada stworzenie infolinii, przez którą seniorzy zgłaszaliby chęć skorzystania z pomocy w zakresie codziennego funkcjonowania oraz prowadzenia gospodarstwa domowego. Realizacja zadania zlecona zostałaby organizacji pozarządowej w drodze otwartego konkursu ofert w oparciu o ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Lokalizacja: Teren miasta Dąbrowa Górnicza
Autor: Małgorzata Michalska

Budowa ścieżki rowerowej przy ul. Staszica

Szacunkowy koszt realizacji: 4 100 000,00 zł
Opis:
Projekt zakłada budowę wydzielonej, dwukierunkowej drogi dla rowerów o nawierzchni asfaltowej o szerokości 2m. Zakładana długość odcinka to ok. 2,9 km.
Lokalizacja: ul. Staszica, od ul. Wojska Polskiego do ul. Hotelowej
Autor: Ewelina Możdżeń

Rewitalizacja stawiku na Trzebyczce

Szacunkowy koszt realizacji: 495 000,00 zł
Opis:
Projekt zakłada oczyszczenie zbiornika wodnego w celu zwiększenia wartości rekreacyjno-użytkowej obszaru w rejonie Parku Tysiąclecia (Ząbkowice).
Lokalizacja: Teren nad rzeką Trzebyczka przy zbiegu ulic Armii Krajowej, Gospodarczej i Szosowej
Autor: Sławomir Musiał

Dąbrowskie Superdzieciaki

Szacunkowy koszt realizacji: 340 000,00 zł
Opis:
Projekt zakłada organizację całorocznych warsztatów i półkolonii z wyżywieniem dla kilkuset dzieci z Dąbrowy Górniczej, co pozwoli rozwinąć ich naturalny potencjał i uporać się z konsekwencjami pandemii. Obejmuje treningi asertywności, radzenia sobie z emocjami, komunikacji i doskonalenia umiejętności społecznych. Ofertę wzbogacają zajęcia w języku angielskim oraz zajęcia sportowe - rejsy łodziami motorami i żaglowymi pod opieką wykwalifikowanych instruktorów oraz jednodniowy biwak na bezludnej wyspie. Zajęcia poprowadzą certyfikowani specjaliści: terapeuci, psychologowie oraz nauczyciele akademiccy.
Lokalizacja: Teren miasta Dąbrowa Górnicza
Autor: Agnieszka Pasztak-Opiłka

ZdroWIEM w Dąbrowie

Szacunkowy koszt realizacji: 252 000,00 zł
Opis:
Projekt zakłada stworzenie Dąbrowskiego Centrum Pomocy Pacjentowi oraz przeprowadzenie kampanii ,,ZdroWIEM w Dąbrowie!”. Projekt ma na celu pomoc dla pacjentów w sytuacji utraty zdrowia - zwłaszcza w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej. W ramach projektu mieszkańcy będą mogli skorzystać z porady koordynatorów pakietów onkologicznych, psychologów, prawnika i Gminnego Rzecznika Praw Pacjenta. Realizacja zadania zlecona zostałaby organizacji pozarządowej w drodze otwartego konkursu w oparciu o ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Lokalizacja: Teren miasta Dąbrowa Górnicza
Autor: Monika Polaczek

Park rekreacyjno - rowerowy

Szacunkowy koszt realizacji: 1 500 000,00 zł
Opis:
Projekt zakłada stworzenie Parku rowerowego/Pumptracku wyposażonego w urządzenia oferujące nowe możliwości uprawiania sportu i rekreacji dla rowerzystów, dzieci, osób niepełnosprawnych. Powstanie Parku ma na celu stworzenie ogólnodostępnego miejsca rekreacji oraz stworzenie nowej przestrzeni miejskiej. W ramach projektu zakłada się przeprowadzenie konsultacji społecznych z mieszkańcami miasta, w wyniku których wypracowana zostanie koncepcja zagospodarowania obszaru po dawnej oczyszczalni ścieków w Strzemieszycach Wielkich. W ramach projektu zostanie zrealizowany etap wskazany przez mieszkańców i projektanta.
Lokalizacja: Teren po dawnej oczyszczalni ścieków przy ul. Szałasowizna
Autor: Jerzy Reszke

Etnobotaniczna Noc Świętojańska

Szacunkowy koszt realizacji: 36 000,00 zł
Opis:
Projekt zakłada organizację nocy świętojańskiej, w trakcie której mieszkańcy wezmą udział w warsztatach etnobotanicznych w formie spaceru badawczego po Dąbrowie Górniczej, gdzie będą mogli  nauczyć się rozpoznawać dzikie rośliny przydatne w codziennym życiu. W ramach projektu przewiduje się także koncert nawiązujący do tematyki botanicznej. Realizacja zadania zlecona zostałaby organizacji pozarządowej w drodze otwartego konkursu w oparciu o ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Lokalizacja: Teren miasta Dąbrowa Górnicza
Autor: Iwona Stodolna

Dąbrowska Zielarnia Seniora

Szacunkowy koszt realizacji: 36 000,00 zł
Opis:
Cykl spotkań/warsztatów dla seniorów, poszerzających wiedzę na temat lokalnej roślinności a także sposobów jej wykorzystania w życiu codziennym.  Realizacja zadania zlecona zostałaby organizacji pozarządowej w drodze otwartego konkursu w oparciu o ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Lokalizacja: Teren miasta Dąbrowa Górnicza
Autor: Iwona Stodolna

Dąbrowska Zielarnia Juniora

Szacunkowy koszt realizacji: 36 000,00 zł
Opis:
Cykl spotkań/warsztatów dla dzieci wraz z rodzicami, poszerzających wiedzę na temat lokalnej roślinności a także sposobów jej wykorzystania w życiu codziennym.  Realizacja zadania zlecona zostałaby organizacji pozarządowej w drodze otwartego konkursu w oparciu o ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Lokalizacja: Teren miasta Dąbrowa Górnicza
Autor: Iwona Stodolna

Urokliwe Wywierzyska

Szacunkowy koszt realizacji: 126 000,00 zł
Opis:
Projekt zakłada poszerzenie oferty rekreacyjnej terenu Wywierzysk. W ramach projektu planuje się oczyszczenie zbiornika wodnego oraz wykonanie budek lęgowych dla ptaków, a także rozbudowę istniejącego placu zabaw oraz siłowni zewnętrznej.
Lokalizacja: Teren zbiorników wodnych Wywierzyska przy ul. Strzemieszyckiej
Autor: Krystyna Szaniawska

Park Srocza Góra

Szacunkowy koszt realizacji: 47 000,00 zł
Opis:
Projekt zakłada zwiększenie walorów rekreacyjno-turystycznych przestrzeni otaczającej wzniesienie Srocza Góra. W ramach projektu planuje się montaż ławek, rozstawienie koszy, wykonanie trzebieży roślinności oraz montaż tablic informacyjnych.
Lokalizacja: Teren przy wzniesieniu Srocza Góra, obok Szkoły Podstawowej nr 5, przy ul. Strzemieszyckiej.
Autor: Alicja Wiatrowska-Cieplak

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mieszkańcy proponują m.in. tężnie, park rekreacyjno-rowerowy, grill park na cypelku nad Pogorią III, ścieżkę rowerową - Dąbrowa Górnicza Nasze Miasto

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto