Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Zagłębia i Zawiercia czekają na dodatek węglowy. Ile złożonych zostało wniosków, kiedy wypłata?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Mieszkańcy Zagłębia i Zawiercia czekają na dodatek węglowy, który ma im pozwolić na kupno opału

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Mieszkańcy Zagłębia i Zawiercia czekają na dodatek węglowy, który ma im pozwolić na kupno opału Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc/Polska Press
Mieszkańcy Zagłębia i Zawiercia czekają cały czas na wypłatę zapowiadanych dodatków węglowych. Sprawdziliśmy, jak wielu mieszkańców, jak wiele rodzin czeka na to wsparcie. Okazuje się, że władze samorządowe z wyprzedzeniem szykują się do wypłat zaraz po tym, kiedy otrzymają od wojewody śląskiego pieniądze na ten cel. Po to, by nie zwoływać potem dodatkowych sesji rady miejskiej, co wydłużyłoby cały ten proces. Kiedy zatem rozpocznie się wypłata dodatków?

Na takie właśnie rozwiązanie jako pierwsza zdecydowała się Dąbrowa Górnicza. Władze samorządowe założyły, że na wypłaty dla mieszkańców, którzy złożyli odpowiednie wnioski o przyznanie dodatku węglowego, potrzebnych będzie około 15 milionów 300 tysięcy złotych. Zgodę na ich wypłatę, zaraz po tym, kiedy na konto dąbrowskiego Urzędu Miejskiego wpłyną fundusze od rządu RP, wyrazili podczas ostatniej, środowej (14 września) sesji rady miejskiej dąbrowscy rajcy. W Dąbrowie Górniczej w sumie o wsparcie finansowe na zakup opału złożonych zostało 4300 wniosków.

- Te pieniądze mają pochodzić z funduszu covidowego. Między 14 września a następną sesją w październiku, by MOPS mógł realizować te wypłaty, rezerwujemy już te pieniądze - podkreślił Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej. - Dzięki odpowiednim zapisom w miejskim budżecie miasto będzie gotowe do wypłaty dodatku w tym samym momencie, w którym rząd przekaże mu na ten cel pieniądze – słyszymy w dąbrowskim Urzędzie Miejskim.

Drogą Dąbrowy Górniczej podążył także Sosnowiec. W tym mieście w poniedziałek 19 września zwołana została sesja Rady Miejskiej, na której zatwierdzone zostało takie samo rozwiązanie. Utworzenie w budżecie odpowiedniego punktu pozwoli na natychmiastową wypłatę dodatku węglowego.

- Na razie nie mamy jeszcze na koncie pieniędzy, które ma przekazać rząd. Kiedy to się stanie, rozpoczniemy wypłaty. W naszym mieście złożonych zostało 5500 wniosków o taką formę wsparcia – mówi Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

W Będzinie złożonych zostało natomiast dotychczas 3390 wniosków. Szacowana kwota wypłaty, obejmująca dotychczasowe wnioski, wynosi aktualnie 10 mln 170 tysięcy złotych.

- Nie wiemy, jaką formułę przyjmie przekazanie pieniędzy na dodatek węglowy. Czy będzie to zarządzenie wojewody czy jakieś inne rozwiązanie. Od tego zależeć będzie wprowadzenie tych funduszy do miejskiego budżetu – mówi Kinga Wesołowska-Bodzek z Urzędu Miejskiego w Będzinie.

Na koniec sierpnia został złożony wniosek o przyznanie dotacji celowej z budżetu państwa na finansowanie wypłat dodatku węglowego w Będzinie w 2022 roku. Łączna kwota zapotrzebowania do końca tego roku wraz z kosztami obsługi wyniosła: 34 mln 678 tys. 980 zł.

Na pieniądze na zakup węgla czekają również mieszkańcy Zawiercia. W tym mieście do końca ubiegłego tygodnia wpłynęło 4539 wniosków. W Zawierciu także samorząd czeka, aż fundusze fizycznie wpłyną na konto urzędu miejskiego.

11 sierpnia 2022 r. opublikowana została ustawa o dodatku węglowym (Dz. U. 2022 r. poz. 1692), która weszła w życie 12 sierpnia 2022 r. Od tego dnia Polacy mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenie w wysokości 3 tys. zł, które zasili budżety domowe gospodarstw domowych, których źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne.

We wtorek 20 września weszła natomiast w życie nowelizacja ustawy o dodatkach energetycznych. Wydłuża ona termin wypłaty dodatków energetycznych z 30 do 60 dni. Tymczasem samorządy informują osoby, które złożyły wnioski w terminie od 17 do 19 sierpnia o tym, że nie są w stanie wywiązać się z wypłaty dodatków w 30-dniowym terminie, bo na razie nie otrzymały na ten cel funduszy rządowych. Nieoficjalnie wiadomo, że pieniądze te wojewodowie mają zacząć przekazywać samorządom pod koniec tego tygodnia. Pierwszych wypłat można się spodziewać po weekendzie, a więc od 26 września. Jako pierwsi dodatek otrzymają ci, którzy najwcześniej złożyli stosowne wnioski i zostały one pozytywnie rozpatrzone.

W prowadzona 20 września nowelizacja przepisów zmieniła także zasady przyznawania dodatku węglowego. - W przypadku gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek węglowy przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem. Natomiast w przypadku, gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego złożono dla więcej niż jednego gospodarstwa domowego mających ten sam adres miejsca zamieszkania, to dodatek ten jest przyznawany wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Pozostałe wnioski pozostawia się bez rozpoznania. Złożone i nierozpatrzone wnioski o dodatek węglowy, jak i kolejno składane będą rozpatrywane teraz na nowych zasadach – informuje Serwis Samorządowy PAP.

Wniosek o przyznanie dodatku węglowego można złożyć do 30 listopada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mieszkańcy Zagłębia i Zawiercia czekają na dodatek węglowy. Ile złożonych zostało wniosków, kiedy wypłata? - Będzin Nasze Miasto

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto