Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Milion złotych na walkę ze smogiem w DG. A to nie koniec

PAS, mat. prasowe
Anna Kaczmarz
Milion złotych przeznaczony na dotacje dla mieszkańców, którzy zdecydują się zmienić swoje piece na ekologiczne oraz bezpośredni dostęp do wyników pomiaru jakości powietrza w mieście to efekt działań podjętych w tym roku i mających na celu poprawę jakości powietrza w Dąbrowie Górniczej.

Milion złotych na walkę ze smogiem w DG. A to nie koniec

- Początek tego roku był przełomowy, jeśli chodzi o walkę ze smogiem w Dąbrowie Górniczej. Uruchomiliśmy wtedy zupełnie nowy Programu Ograniczenia Niskiej Emisji z dopłatami 100 procent wartości pieca o odpowiednich parametrach. W tym roku wpłynęły już 102 wnioski na kwotę ponad 500 tys. zł, a kolejne osoby nieustannie dopytują o szczegóły programu, dlatego też w najbliższym czasie kwota zarezerwowana na ten cel w budżecie miasta zostanie zwiększona do miliona złotych – mówi Damian Rutkowski, zastępca prezydenta miasta, odpowiedzialny za Wydział Ekologii i Rolnictwa w Urzędzie Miejskim.

Dąbrowski Program Ograniczenia Niskiej Emisji zakłada, że do 2020 roku wszyscy mieszkańcy Dąbrowy Górniczej, których nieruchomości mają przynajmniej 5 lat, będą mogli z pomocą miasta wymienić sposób ogrzewania na ekologiczny. Mieszkańcy zachęcani są do przejścia na ogrzewanie gazowe, olejowe lub elektryczne, do podłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej, a także korzystania z kolektorów słonecznych.

- Drugim elementem zmagania się ze smogiem jest pionierski system monitoringu powietrza, składający się z 20 stacji pomiarowych, rozlokowanych na terenie całej Dąbrowy Górniczej – mówi prezydent Rutkowski i dodaje, że na podstawie okresowych raportów z badań możliwe jest określenie, jaki wpływ na jakość powietrza ma przemysł, transport czy niska emisja.

Raporty z badań co miesiąc publikowane są na stronie internetowej miasta oraz udostępniane są na oficjalnym profilu Dąbrowy Górniczej na facebooku. W najbliższych dniach opublikowany zostanie również pierwszy, pogłębiony raport z pierwszego półrocza badań.

- Zainteresowanie wynikami było tak duże, że od września tego roku uruchamiamy moduł, który pozwoli wszystkim mieszkańcom na bieżąco monitorować jakoś dąbrowskiego powietrza na swoich smartfonach, tabletach czy komputerach – podsumowuj zastępca prezydenta.

Wyniki pomiarów aktualizowane będą co godzinę i dostępne będą pod adresem: http://atmopolis.pl/luma/dabrowa/public

Autorem funkcjonującego w Dąbrowie Górniczej systemu badań jakości powietrza jest firma Atmoterm, jeden z liderów wprowadzania inteligentnych rozwiązań w dziedzinie ochrony środowiska. Dąbrowa Górnicza jako pierwsze miasto w Polsce zdecydowała się na stworzenie tak rozbudowanego systemu, a w ślad za nami poszły inne miasta, m.in. Bydgoszcz i Opole.

W Dąbrowie powstało 20 punktów pomiarowych, węzłów sieci monitoringu powietrza. Pozwolą one określić, w których miejscach emisja jest najbardziej uciążliwa.

Powietrze badane jest m.in. w śródmieściu, w Strzemieszycach, Ząbkowicach, Ujejscu, Błędowie, rejonach rekreacyjnych, przy granicy z Będzinem i Sosnowcem. Takie rozmieszczenie detektorów pozwala zaobserwować, w których miejscach źródłem zanieczyszczeń jest spalanie w domowych piecach, gdzie pochodzą z przemysłu lub napływają z miast ościennych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto