Można zbudować dom bez pozwolenia do 70 m2. Poznaj zasady, terminy i koszty budowy w 2022 r. W planach są darmowe projekty domów

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Nowe przepisy uchwalone w ramach Polskiego Ładu umożliwiają budowę domu do 70 m2 po obrysie bez m.in. kierownika i dziennika budowy.
Nowe przepisy uchwalone w ramach Polskiego Ładu umożliwiają budowę domu do 70 m2 po obrysie bez m.in. kierownika i dziennika budowy. Piotr Krzyzżanowski/Polska Press Grupa
Udostępnij:
Można już postawić dom bez pozwolenia na budowę i kierownika budowy. 3 stycznia 2022 roku weszły w życie przepisy, które umożliwiają szybką budowę domu do 70 m2 bez zbędnych formalności. Dodatkowo pojawi się pula gotowych projektów domów do wykorzystania za darmo. Wyjaśniamy, jak skorzystać z nowej procedury.

Dom bez pozwolenia do 70 m2 – jaki można postawić?

W ramach Polskiego Ładu 3 stycznia 2022 r. weszły w życie przepisy umożliwiające budowę domu bez pozwolenia na budowę, kierownika budowy i dziennika budowy. Inwestor może zbudować dom o powierzchni zabudowy (po obrysie) wynoszącej do 70 m2. Na każde 500 m2 działki można postawić jeden taki dom. Budynek musi być wolnostojący i może mieć maksymalnie dwie kondygnacje. Taki obiekt można wznieść wyłącznie na własne potrzeby, a więc nie np. na wynajem. 

Powierzchnię budynku oblicza się następująco:

  • pomieszczenia lub ich części o wysokości równej lub większej 2,20 m uwzględnia się w obliczeniach w 100 proc.,
  • pomieszczenia lub ich części o wysokości od 1,40 m do 2,20 m uwzględnia się w 50 proc.,
  • pomieszczenia lub ich części o wysokości poniżej 1,40 m pomija się w obliczeniach.

W zależności od lokalnych uwarunkowań postawimy dom z płaskim dachem lub z dachem pochyłym i niewielkim poddaszem. Decydują o tym zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub wydane warunki zabudowy (WZ).

– To tam przesądza się, jaki kształt będzie miał dach, ze względu na lokalne uwarunkowania oraz kwestie klimatyczne – wyjaśnia w rozmowie z money.pl Anna Kornecka, była wiceminister rozwoju. – Na Podhalu generalnie zarówno w planach miejscowych, jak i w decyzjach o warunkach zabudowy nie spotkamy płaskich dachów, w związku z czym tam ten dach będzie musiał mieć określony stopień nachylenia.

Co ważne, obszar oddziaływania domu musi w całości mieścić się na działce, na której dom będzie stawiany, czyli nie może sięgać na działki sąsiednie.

Budowa domu bez pozwolenia – jakie formalności?

Dom bez pozwolenia nie wymaga załatwiania wielu formalności. Na początek trzeba być właścicielem działki budowlanej. Następnie na obszarach pozbawionych planu miejscowego inwestor musi uzyskać warunki zabudowy (WZ), które urząd wydaje w nieprzekraczalnym terminie 21 dni. Inwestor może nie otrzymać WZ, jeśli w promieniu 200 m od działki nie ma odpowiedniej zabudowy. Więcej o tym i innych ograniczeniach piszemy w artykule o problemach z domami bez pozwolenia.

Gdy inwestor już dysponuje WZ-ką, projektem budowlanym domu i innymi wymaganymi dokumentami, dokonuje zgłoszenia budowy. Można zrobić to przez internet. Urzędnicy nie mogą się sprzeciwić budowie, a więc nie trzeba czekać na żadną zgodę.

– Do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia – czytamy w komunikacie rządowym na gov.pl.

Jeszcze łatwiej będzie na terenach posiadających plan miejscowy – tu wystarczy samo zgłoszenie budowy (wraz z projektem domu i resztą niezbędnych dokumentów), bez uzyskiwania WZ. W obu przypadkach nie ma obowiązku zatrudniania kierownika budowy (choć można to zrobić) ani prowadzenia dziennika budowy. Trzeba za to powiadomić o planowanym terminie rozpoczęcia robót:

  • nadzór budowlany,
  • projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem.

Inwestor ma również obowiązek dokonać geodezyjnego wyznaczenia terenu, a po zakończeniu budowy będzie musiał wykonać geodezyjną inwentaryzację powykonawczą.

Zgłaszając budowę, inwestor musi dołączyć do zgłoszenia następujące oświadczenia:

  • oświadczenie, że planowana budowa służy zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych,
  • oświadczenie, że inwestor przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową, jeśli postanowi nie zatrudniać kierownika budowy,
  • oświadczenie, że dokumentacja dołączona do zgłoszenia jest kompletna.

Co ważne, domy bez pozwolenia nadal muszą powstawać z zachowaniem prawa budowlanego, czyli np. minimalnych wymaganych odległości od sąsiednich działek. Budynek musi być też zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub wydanymi warunkami zabudowy.

Darmowe projekty domów już w II kw. 2022 r.

Rząd zapowiedział też stworzenie puli gotowych projektów domów jednorodzinnych, z których Polacy mogliby korzystać za darmo. W rozmowie z tygodnikiem „Sieci” Jarosław Kaczyński zapowiedział, że będą to „gotowe, estetyczne projekty (...) dostępne dla każdego”, a obietnicę powtórzył w sierpniu 2021 r. premier Mateusz Morawiecki.

– Chcemy pójść jeszcze o krok dalej i wesprzeć Polaków w realizacji marzenia o własnym domu, udostępniając każdemu bezpłatnie dostęp do projektów budowlanych o wysokich walorach architektoniczno-funkcjonalnych, ekologicznych, oszczędnych i estetycznych – tłumaczy wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.

Obecnie trwa konkurs architektoniczny na stworzenie przykładowych projektów domów bez pozwolenia. Według resortu rozwoju już w II kw. 2022 r. będzie je można pobrać za darmo ze specjalnej rządowej strony.

Stworzenie puli darmowych projektów pozwoli budującym zaoszczędzić – cena projektu to od tysiąca do kilku tysięcy zł. Jednocześnie inwestor miałby pewność, że zatwierdzony przez państwowe instytucje projekt na pewno spełnia wszystkie wymogi. Wątpliwości mają jednak architekci.

– To jest naiwne myślenie, że zrobimy kilka typowych projektów i każdy będzie mógł je dopasować do siebie. Z własnej praktyki wiem, że np. każda działka jest inna – uważa Wojciech Gwizdak, sekretarz Krajowej Rady Izby Architektów RP w rozmowie z money.pl.

 

Dom na zgłoszenie nie taki szybki i tani

Ułatwienia dla budujących domy to dla wielu osób szansa na spełnienie marzeń. Warto jednak zauważyć, że nie każdy będzie mógł szybko i łatwo postawić 70-metrowy domek. Dla wielu osób barierą okażą się bardzo wysokie ceny działek budowlanych. Jeśli działka jest nieuzbrojona, trzeba też dopłacić za podłączenie mediów.

Nieprzyjemnie zaskoczyć mogą też koszty budowy. Serwis money.pl przeanalizował przykładowe projekty domów do 70 m2 – koszt budowy do stanu surowego waha się od 125 do 188 tys. zł. Do tego trzeba doliczyć koszty wykończenia. Część osób zdecyduje się zapewne na zakup gotowych domków modułowych, które są tańsze od tradycyjnych domów jednorodzinnych, wciąż jednak kosztują sporo: w przypadku konstrukcji szkieletowej koszt to ok. 1400 zł/m kw., a za domek z keramzytobetonu płaci się ok. 2000 zł/m kw. Jak więc widać, nadal trzeba będzie dysponować sporymi kwotami, by spełnić marzenie o domu.

Domek letniskowy powiększony do 70 m2

Przy okazji zmiany przepisów o budowie domów rząd zwiększył z 35 m2 do 70 m2 dozwoloną wielkość domku rekreacyjnego, który można postawić na działce rekreacyjnej. Jednocześnie zostaje utrzymany dotychczasowy limit: można postawić jeden domek na każde 500 m2 terenu. W domku rekreacyjnym nadal zabronione jest zamieszkiwanie na stałe. Tutaj można przeczytać więcej o zmianach w kwestii domków letniskowych.

[QUIZ] Czy jesteś gotowy do budowy domu? Sprawdź swoją wiedzę

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie w całej Polsce

Wideo

Materiał oryginalny: Można zbudować dom bez pozwolenia do 70 m2. Poznaj zasady, terminy i koszty budowy w 2022 r. W planach są darmowe projekty domów - RegioDom.pl

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie