Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzealne premiery

Piotr Sobierajski
Wicedyrektor muzeum Arkadiusz Rybak i Beata Smorąg przygotowują pierwszą po remoncie wystawę.
Wicedyrektor muzeum Arkadiusz Rybak i Beata Smorąg przygotowują pierwszą po remoncie wystawę.
Dzisiaj ma zostać uroczyście otwarte Muzeum Miejskie Sztygarka po wielkim remoncie. Przebudowa przestarzałej konstrukcji budynku i jego odnowienie kosztowały miejski budżet około 4,5 mln złotych.

Dzisiaj ma zostać uroczyście otwarte Muzeum Miejskie Sztygarka po wielkim remoncie. Przebudowa przestarzałej konstrukcji budynku i jego odnowienie kosztowały miejski budżet około 4,5 mln złotych. Chętni na zwiedzenie nowych ekspozycji mogą się przyjść już w poniedziałek.

Od dachu po piwnice

Muzeum miało kłopoty głównie z wilgocią i grzybem, które skutecznie zaatakowały podpiwniczenie. Ponad rok temu w końcu ekipy budowlane przystąpiły do generalnego remontu.

- Większość zaplanowanych prac została już zakończona. Na razie nie udało się jedynie oddać do użytku części pomieszczeń w skrzydle zachodnim, gdzie także powstaną kolejne sale wystawowe. Do końca roku wszystko powinno być już gotowe - mówi Gabriela Vozsnak-Kowalska, dyrektorka Muzeum.

Budynek został zmodernizowany. Wymieniono dach i więźbę dachową, podniesione zostały stropy. Pojawiły się nowe okna i drzwi, podłogi, nowa instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna i ciepłownicza. Obiekt pokryła także elewacja w jasnych barwach.

Na inaugurację muzealnicy ze Sztygarki przygotowali dwie ekspozycje czasowe, a sale na parterze budynku zagospodarowane zostały na edukacyjną ścieżkę historyczną. Młodzież ma tam poznać tajemnice i ciekawostki historyczne związane z Dąbrową Górniczą i regionem Zagłębia.

Edukacyjne trakty

W nowej galerii muzealnej, której do tej pory nie było, zawisną portrety zasłużonych dąbrowian oraz pojawią się pamiątki ordynariusza sosnowieckiego, biskupa Adama Śmiegielskiego, w tym wiele eksponatów związanych z jego podróżami i zagranicznymi wizytami. W piwnicach będzie dział arecheologiczny, a w nim m.in. zrekonstruowany piec do wytopu ołowiu z XI wieku oraz specjalna płuczka z 1444 roku. Tam także zostaną pokazane zbiory broni palnej i białej z XIX i XX wieku.

Na ciąg edukacyjny złożą się także wystawy w kilku salach, które będzie można oglądać już od poniedziałku w godz. 9-15. Pierwsza z nich to "Dąbrowa Górnicza na starej fotografii w latach 1900-1939" i wiele cennych dokumentów, a także rekonstrukcja gabinetu pierwszego prezydenta miasta, Adama Piwowara. W kolejnych będzie można podziwiać eksponaty Zagłębiowskiej Kultury Ludowej, a także zapoznać się z wkładem Zagłębiaków w odzyskanie niepodległości (od 1863 do 1921 roku). Tutaj pojawi się unikatowa broń oraz repliki mundurów z czasów legionowych Józefa Piłsudskiego.

Zagospodarują piętro

Remont budynku przyczynił się także do pozyskania nowych powierzchni wystawienniczych. Na pierwszym piętrze wkrótce będzie można oglądać ekspozycję poświęconą myślistwu i łowiectwu.

- W sumie będziemy mieć pięć dodatkowych sal o łącznej powierzchni około pięciuset metrów kwadratowych plus pomieszczenia magazynowe. Dla nas to bardzo dużo, a na początek pojawią się tam unikatowe eksponaty związane między innymi z łowiectwem, a także spreparowane okazy zwierzaków - mówi Arkadiusz Rybak, zastępca dyrektora Muzeum Miejskiego Sztygarka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto