Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum DG: bezcenne eksponaty trafiły do Sztygarki [FOTO]

PAS
Muzeum DG. Muzeum Miejskie Sztygarka wzbogaciło swoje zbiory o nowe, bardzo cenne eksponaty. Są one o tyle wyjątkowe, że wpisują się w trwające cały rok obchody 100-lecia nadania praw miejskich Dąbrowie Górniczej. Pochodzą w większości ze zbiorów prywatnych.

Muzeum DG: bezcenne eksponaty trafiły do Sztygarki [FOTO]


Pierwszą część muzealnych nabytków stanowią eksponaty związane z pierwszym prezydentem miasta Adamem Piwowarem. – Przez dziesięciolecia znajdowały się gdzieś w prywatnych zbiorach, także poza Dąbrową Górniczą, a teraz trafiły do nas. Są dla nas bezcenne. Jednym z takich eksponatów jest zdobiona laska ze specjalną dedykacją od pracowników Urzędu Miasta: „Panu prezydentowi Dąbrowy Górniczej, Adamowi Marcelemu Piwowar, na pamiątkę współpracownicy”. Widnieje na lasce także data – 17 maja 1923 rok. Wtedy właśnie Adam Piwowar kończył swe urzędowanie jako prezydent w ramach drugiej kadencji, zbliżając się do końca swojej pracy w samorządzie lokalnym. Wcześniej w zbiorach muzeum mieliśmy ozdobne tablo, kończące prezydenturę Adama Piwowara – mówi Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego Sztygarka.

Równie ciekawym nabytkiem jest ozdobny nóż do papieru. Ma wygrawerowany numer inwentarzowy, a cały widniejący na nim napis brzmi: „Ratusz, numer inwentarzowy 7, Dąbrowa Górnicza”. numer inwentarzowy 7, Dąbrowa Górnicza”. Nóż także pochodzi z czasów międzywojennych. Nieco zaskakującym eksponatem jest natomiast widoczek z dedykacją od jego przyjaciela Pusza. Pochodzi z 1926 roku i jest to pamiątka z podróży do Japonii.

– Od antykwariusza udało nam się natomiast kupić ozdobną karafkę kryształową, której losy związane były z dąbrowskim Hubertusem. Jak wynika z wygrawerowanej informacji karafka należała właśnie do zastawy, wykorzystywanej w tej restauracji.

Kontakt z Muzeum Miejskim Sztygarka nawiązała także rodzina pierwszego burmistrza Dąbrowy Górniczej Edwarda Kosińskiego. Dzięki temu placówka muzealna wzbogaciła swe zbiory o cenne materiały i zdjęcia związane właśnie z tą postacią. – Mamy teraz komplet informacji o życiu i działalność tej ważnej dla naszego miasta osoby – podkreśla dyrektor dąbrowskiego muzeum. W albumie znalazły się m.in. chronologiczne informacje o życiu Edwarda Kosińskiego, a także mnóstwo ciekawych zdjęć.

Do muzeum trafił także sztandar Związku Emerytów, Inwalidów i Rencistów, a konkretnie dąbrowskiego oddziału, na którym widnieje data – 1959 rok. Jest też sztandar zarządu miejskiego Ligi Kobiet Polskich oraz sztandar Rady Zakładowej Związków Zawodowych Zakładów Remontowo-Produkcyjnych Maszyn Elektrycznych „DAMEL”. Ten drugi pochodzi z 1945 roku.

Jesienią otwarta zostanie w muzeum wystawa, prezentująca dzieje Dąbrowy Górniczej. I tam też będzie można zobaczyć wszystkie nowe eksponaty, a także wiele nowych zdjęć. Te prezentują m.in. historię miasta z początków XX wieku, kopalnie, sklepy, a także czasy I wojny światowej oraz działań militarnych legionów Józefa Piłsudskiego. Te ostatnie dokumentował Zygmunt Bąbczyński, pierwszy fotograf w dziejach naszego miasta. Swój zakład miał przy ul. Bandrowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto