Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Miejskie Sztygarka: 100 lat komitetów obywatelskich w Dąbrowie Górniczej

mat. prasowe
Muzeum Miejskie Sztygarka. Rok 2014 to rok 100 - lecia Dąbrowskich Komitetów Obywatelskich - pierwszych w ówczesnym Królestwie Polskim. Tamtym wydarzeniom oraz tradycjom obywatelskim Dąbrowy Górniczej zostanie poświęcona konferencja „100 lat obywatelskiej tradycji w Dąbrowie Górniczej”, która odbędzie się: 16 października o 13.00 w Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej przy ul. Legionów Polskich 69.

Muzeum Miejskie Sztygarka: 100 lat komitetów obywatelskich w Dąbrowie Górniczej

Organizatorzy przypomną historię komitetów w Polsce i Dąbrowie Górniczej. Podyskutują o planach i inicjatywach, mających przywrócić pamięć o obywatelskich korzeniach Dąbrowy Górniczej.

Inicjatorami uczczenia rocznicy są Arkadiusz Rybak (Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej), Piotr Drygała i Marcin Bazylak (Stowarzyszenie Zielone Zagłębie), Sylwester Dominik (Portal www.dawnadabrowa.pl) oraz Piotr Frączak (Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych)

PROGRAM KONFERENCJI

Rozpoczęcieo godzinie 13:00, czas trwania około 1,5godziny .

Moderator: Marcin Bazylak – Stowarzyszenie Zielone Zagłębie.
1. Otwarcie
Prezydent Miasta Zbigniew Podraza.
2. Komitety Obywatelskie 1914 czyli jak obywatele wzięli sprawy
w swoje ręce 100 lat temu.
Piotr Frączak – Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych.
3. Straże Obywatelskie i Komitet Żywnościowy w Dąbrowie Górniczej w 2014 r.
Arkadiusz Rybak –Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej
4. Obywatelska Dąbrowa Górnicza 100 lat później.
Piotr Drygała –Stowarzyszenie Zielone Zagłębie
5. Co zrobić, aby upamiętnić Komitety
Dyskusja

b] 100 lat społeczeństwa obywatelskiego w Dąbrowie Górniczej**

100 lat temu w Dąbrowie Górniczej powstał pierwszy w Królestwie Polskim Komitet Żywnościowy. Była to inicjatywa typowo obywatelska.

W 1914 roku Zagłębie Dąbrowskie jako pas przygraniczny został opuszczony przez wojska rosyjskie już na samym początku wojny. Rosjanie nie planowali bitwy granicznej i wycofali się na wschód. Teren Zagłębia został przejęty przez komitety i straże obywatelskie.

Same komitety były czymś niezwykłym. Na obszarach podbitych przez Cesarstwo Rosyjskie, prześladowani poddani cara wykazywali się obywatelskością, organizując się i tworząc własne obywatelskie instytucje, które w dodatku przejmowały część administracji państwowej.

Działały one przez kilka dni w pustce jaka wypełniła się po wycofaniu Rosjan, a przed wkroczeniem Niemców. Jedną z pierwszych inicjatyw w zakresie utrzymania porządku publicznego podjęto już w dniu 27 lipca 1914 roku właśnie w Dąbrowie Górniczej. Wtedy spotkali się przedstawiciele społeczeństwa z rosyjskim naczelnikiem powiatu Mirbachem i podczas tego spotkania uzgodniono utworzenie w gminach straży obywatelskich.

Oprócz straży pilnujących porządku publicznego powstały wtedy także tzw. Komitety Żywnościowe, które dbały o zaopatrzenie ludności robotniczej. Zakładano tzw. garkuchnie oraz lokale, w których wydawano racje żywnościowe dla najbardziej potrzebujących.

W Dąbrowie Górniczej siedzibą komitetu żywnościowego był budynek kina Ars przy ulicy Kościuszki, a pierwszym jego przewodniczącym był Edward Kosiński, który w 1916 roku został pierwszym burmistrzem miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto