Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum OSP i Regionu: tego mogą nam pozazdrościć inni! [FOTO]

PAS
Muzeum OSP i Regionu w Tucznawie warte jest odwiedzin
Muzeum OSP i Regionu w Tucznawie warte jest odwiedzin PAS
Muzeum OSP i Regionu w dąbrowskiej dzielnicy Tucznawa to wyjątkowe miejsce. Nie ma takiego drugiego w całym województwie śląskim, ale też trudno się dziwić, skoro tutaj dba się pieczołowicie o każdy, nawet najstarszy sprzęt strażacki, a także stare radia, maszyny rolnicze, czy sprzęt do łączności. Jeśli więc jeszcze nie odwiedziliście tego muzeum, to zachęcamy, zwłaszcza w wakacje.

Muzeum OSP i Regionu: tego mogą nam pozazdrościć inni! [FOTO]


Muzeum OSP i Regionu znajdziecie w budynku, gdzie mieści się Ochotnicza Straż Pożarna w Tucznawie, a więc przy ul. Ks. Stanisława 1. W 1996 roku na zebraniu zarządu OSP zapadła decyzja, że część remizy zaadaptowana zostanie na potrzeby muzeum. Rozpoczęło się przygotowywanie pomieszczeń. Na pomysł ten wpadł ówczesny działacz społeczny i prezes OSP Henryk Białas (zmarł w 2010 r.), a przy kompletowaniu i porządkowaniu eksponatów i materiałów historycznych pomagali mu żona Zofia, córka Beata i syn Grzegorz. Druhowie zajęli się odnawianiem sprzętu bojowego, w tym ręcznej motopompy z 1928 roku, pierwszej jaką dysponowała miejscowa jednostka. Została kupiona z własnych składek i pożyczki zaciągniętej w powiecie będzińskim.

Uroczyste otwarcie Muzeum OSP i Regionu miało miejsce 3 maja 1998 roku, w 70 rocznicę istnienia tucznawskiej jednostki strażackiej. Poświęcone jest historii ochotniczej straży, ale też materialnej kulturze regionu. Stare radia i narzędzia rolnicze sąsiadują z eksponatami strażackimi. – W muzeum znajdują się motopompy z różnych lat, ubrania strażackie pochodzące nie tylko z terenu Polski, sprzęt pożarniczy oraz ciekawe narzędzia gospodarstwa domowego. Swoje eksponaty ma również miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich – mówi Adrian Przybyła, obecny prezes OSP Tucznawa. – Dzięki mieszkańcom eksponatów przybywa z roku na rok. Szczególnie cenna jest m.in. księga sołtysa Tucznawy, dokumentująca dzieje miejscowości od 1852 roku. Równie wielką wartość ma sztandar OSP z nazwą miejscowości Tuczna Baba, bo tak kiedyś nazywana była Tucznawa – dodaje.

Na miejscu znajdziemy także m.in. portrety działaczy społecznych, w tym pierwszego prezesa OSP dr Tomasza Dynera, wystawę zdjęć zasłużonych strażaków, miejscowych wydarzeń, budowy obiektów. Niewątpliwą atrakcją są również sprzęty codziennego użytku, będące na wyposażeniu gospodarstw domowych, takie jak cep, prasa do sera, maszyna do szycia, żarna, czy siewnik. Jest tu też np. radioodbiornik Sonata, produkowany przez Zakłady Radiowe Diora od 1961 roku.

– Mamy u nas także dużą kolekcję pucharów, dyplomów, statuetek zdobytych podczas konkursów strażackich i innych imprez. Czy też takich, będących podziękowaniem za współpracę – mówi Adrian Przybyła. To on dziś opiekuje się Muzeum wraz z druhami oraz kronikarzem Tomaszem Oleszkiem.
Muzeum można odwiedzić w każdą niedzielę w godzinach 9.00 – 11.00. W pozostałe dni po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod nr tel. 32 7257111.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto