Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Sztygarka wystawa Pilecki: ciekawa wystawa i spotkania w marcu

PAS, mat. Muzuem Sztygarka
Muzeum zaprasza na wystawę i spotkania
Muzeum zaprasza na wystawę i spotkania
Muzeum Sztygarka wystawa Pilecki. Muzeum Miejskie Sztygarka zaprasza do odwiedzin nowej wystawy, poświęconej pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego.

Muzeum Sztygarka wystawa Pilecki: ciekawa wystawa i spotkania w marcu

Rotmistrz Witold PIlecki to oficer Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, dobrowolny więzień KL Auschwitz, oficer Komendy Głównej Armii Krajowej i „NIE", więzień polityczny, który stał się ofiarą mordu sądowego okresu stalinowskiego. Twórcą wystawy jest Stowarzyszenie Solidarność Walcząca.

W dąbrowskim muzeum w marcu odbywają się także co niedzielę spotkania związane z historią i losami żołnierzy wyklętych. Podczas najbliższego, 9 marca o godz. 16.00, Leszek Żebrowski opowie o tym, o co walczyły Narodowe Siły Zbrojne.

PILECKI Witold (1901-1948) Pochodził z rodziny o patriotycznych tradycjach, której część majątku uległa konfiskacie za udział w Powstaniu Styczniowym. Był jednym z pięciorga rodzeństwa, wychowywanego w duchu miłości do Ojczyzny i kultu dla kraju przodków. Ze względu na miejsce zamieszkania – na dalekiej północy Rosji, rodzina Pileckich - dla pogłębiania znajomości języka polskiego i historii – pieczołowicie podtrzymywała więzi rodzinne. Z tych samych powodów matka - Ludwika Pilecka, w 1910 roku zamieszkała wraz z dziećmi w Wilnie. Tam Witold rozpoczął naukę w szkole handlowej i związał się z nielegalnie działającym skautingiem, uważanym przez rząd carski za organizację antypaństwową.

Po wybuchu I wojny światowej, ucząc się w Orle - małym kresowym miasteczku na Mohylowszczyźnie, założył pierwszy zastęp harcerski i zaczął współorganizować kółka samokształceniowe. Jesienią 1918 roku powrócił do Wilna, by kontynuować naukę. Związał się wtedy z grupą starszych harcerzy, którzy przystąpili do oddziałów organizujących samoobronę. Na przełomie lat 1918 i 1919 oddziały te przejęły władzę w mieście. Jednak wojska bolszewickie -o wiele silniejsze - zmusiły obrońców do jego opuszczenia. 5 stycznia 1919 r. Witold Pilecki wraz z obrońcami Wilna przedostał się do oddziału Wojska Polskiego i walczył z nim do jesieni 1919 roku. Po ustabilizowaniu się frontu Witold został zdemobilizowany i wrócił do nauki w wileńskim gimnazjum. Na wieść
o polsko-bolszewickiej wojnie w lipcu 1920 roku ponownie wstąpił w szeregi wojska polskiego
i w sierpniu tegoż roku uczestniczył w bitwach na przedmieściu Warszawy.
Gdy wybuchła II wojna światowa, walczył ze swoim szwadronem do 17 października 1939 roku. Po jego rozwiązaniu nie złożył broni, lecz przeszedł z ułanami do konspiracji. Oddział Pileckiego był zaczątkiem organizacji pod nazwą Tajna Armia Polska, założonej w Warszawie w listopadzie 1939 roku, w której Witold pracował jako szef sztabu.
W porozumieniu z dowódcą Tajnej Armii Polskiej i za wiedzą Komendanta Głównego Związku Walki Zbrojnej gen. „Grota” Roweckiego, Witold Pilecki pozwolił ująć się Niemcom (19.09.1940 r.)
i wywieźć do KL Auschwitz, by naocznie rozeznać sytuację w obozie i przekazać o niej meldunki na zewnątrz, zorganizować wojskową konspirację i uczynić przygotowania do walki zbrojnej przeciwko załodze SS. Do zamierzonych działań jednak nie doszło, gdyż Związek Organizacji Wojskowej Pileckiego, działający do 7 marca 1943 roku, nie otrzymał na nie żadnego wsparcia ani też zgody
z zewnątrz.
W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku, wraz z dwoma współwięźniami, uciekł z obozu. Będąc na wolności, usiłował skłonić dowództwo AK do zorganizowania planowanego wcześniej ataku, by wywołać powstanie wewnątrz obozu i uwolnić jak największą ilość więźniów.
Gdy wybucha Powstanie Warszawskie, otrzymuje rozkaz tworzenia organizacji „NIE” („Niepodległość”) i uczestniczenia w walkach. Przyłącza się jednak do zgrupowania „Chrobry II”.
Po upadku Powstania dostaje się do niemieckiej niewoli. Do końca wojny jest więźniem
w oflagu Murnau.
W końcu 1945 roku przedostaje się do Włoch i rozpoczyna pracę konspiracyjną – chce tak wyprowadzić żołnierzy AK, by nie wpadli w ręce sowietów.
W dniu 8 maja 1947 roku zostaje zatrzymany przez Urząd Bezpieczeństwa i oskarżony
o przynależność do nielegalnej organizacji. Po bestialskich torturach umiera, 25 maja 1948 roku w warszawskim więzieniu na Mokotowie, od strzału w tył głowy. Miejsca pochówku jego ciała nigdy nie znaleziono.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto