MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Na finiszu jest nowa trasa ekspresowa w Dąbrowie Górniczej! Budują jeszcze jeden wiadukt. Zmiany dla kierowców od 17 kwietnia

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Dąbrowie Górniczej powstaje nowa S1. Prace zmierzają do finału

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Dąbrowie Górniczej powstaje nowa S1. Prace zmierzają do finału Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE GDDKIA/Marzena Bugała-Astaszow
W Śląskiem powstaje nowa trasa S1. Coraz bliżej jej pełne otwarcie, bowiem powstający odcinek ekspresówki w Dąbrowie Górniczej ma być gotowy w połowie 2024 roku. Wyjątkiem będzie krótki fragment, na którym odbudowywany jest od podstaw jeden z wiaduktów. Pomimo utrudnień, zwężeń i tymczasowych rond, droga jest przejezdna, jednak GDDKiA zapowiedziała właśnie kolejną zmianę w organizacji ruchu.

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Budowa S1 w Dąbrowie Górniczej: zmiany dla kierowców od 17 kwietnia

Kiedy prace się zakończą bezpieczniej i bardziej komfortowo będzie można dotrzeć m.in. do Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach, do Częstochowy czy Tychów, Sosnowca i Bielska-Białej. Póki co kierowców czekają za kilka dni kolejne zmiany w organizacji ruchu.

- W środę 17 kwietnia od godziny 9:00 zostanie wprowadzona zmiana w tymczasowej organizacji ruchu. Będzie polegała na zmianie sposobu dojazdu do ronda zlokalizowanego na DK-1 przy Węźle Pogoria od strony Tychów. Samochody będą poruszały się w obu kierunkach jezdnią północną. Dojazd do ronda od strony Częstochowy pozostaje bez zmian – poinformowała GDDKiA.

Budowa S1 w Dąbrowie Górniczej: zmiany dla kierowców od 17 kwietnia

Dotychczas wykonanych zostało ok. 80 procent zaplanowanych na tym prawie 7-kilometrowym prac. Zaawansowanie finansowe wynosi 95 procent, a zaawansowanie prac projektowych 98 procent. Pierwotnym terminem zakończenia inwestycji był koniec 2023 roku, ale ostatecznie zwiększył się jej zakres, a do tego nie zawsze pracom w terenie sprzyjała pogoda. Obecnie duża część robót koncentruje się wokół węzła Pogoria. Tam wyburzony został wiadukt nad powstającą S1. Musi zostać zbudowany od nowa.

Za węzłem Pogoria powstało tymczasowe rondo. Tam kierowcy muszą bardzo uważać, bo ruch jest spory, a do tego wokół pracuje ciężki sprzęt. Ruch między Ząbkowicami a ulicą św. Antoniego odbywa się teraz nowo wybudowanymi łącznicami węzła Pogoria oraz poprzez wspomniane rondo na S1.

- Zakończenie budowy wiaduktu w ciągu ul. Armii Krajowej i dopuszczenie go do ruchu wraz z uruchomieniem przebudowanego węzła Pogoria planowane jest do końca 2024 roku - informuje GDDKiA.

Budowa S1 w Dąbrowie Górniczej: prawie 7 km nowej ekspresówki

Budimex kontynuuje aktualnie roboty budowlane, związane z dokończeniem trasy głównej przyszłej drogi S1 oraz dróg przyległych do niej. Ostatnio położona została na dużej części nowej ekspresówki warstw ścieralna asfaltu. Takowa musi pojawić się też jeszcze na niektórych przyległych dróg.

Trwa także montaż ekranów akustycznych. Część z nich jest już gotowa. Ponadto trwa budowa oświetlenia drogowego, barier energochłonnych, wygrodzenia, a także urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Całość zakończy wykonanie oznakowania pionowego i poziomego. Te prace będą trwały do czerwca 2024 roku. Ich zakończenie pozwoli na uruchomienie w pełni funkcjonalnego dwujezdniowego odcinka drogi ekspresowej pomiędzy węzłami Podwarpie i Pogoria.

W ramach inwestycji powstaną cztery mosty, cztery wiadukty, dwa przepusty, dwie kładki dla pieszych, mur oporowy, siedem przejść dla zwierząt oraz dwa węzły drogowe: Dąbrowa Górnicza Ząbkowice i Dąbrowa Górnicza Pogoria. Powstaną także ekrany akustyczne i elementy naprowadzające – płotki herpetologiczne, wygrodzenia ochronne oraz zabezpieczenie ogrodzenia nad ciekami wodnymi.

Jak informuje GDDKiA po podpisaniu aneksów terminowych zakończenie robót powinno nastąpić do 24 czerwca 2024 roku, za wyjątkiem węzła Pogoria, który zostanie oddany do użytkowania wraz z nowo wybudowanym wiaduktem do 31 grudnia 2024 roku.

Wartość umowy głównej na wykonie robót budowlanych opiewa na kwotę: 282 mln 122 tys. 728,56 zł. 26 listopada 2020 r. podpisana została umowa o dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Całkowita wartość projektu to 302 mln 519 tys. 189 zł, przy czym maksymalna kwota dofinansowania z UE wyniesie 168 mln 399 tys. 881,53 zł.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto