Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na osiedlu Pyrzyckim w Stargardzie powstało miasteczko rowerowe [zdjęcia, wideo]

Wioletta Mordasiewicz
Nowo powstały plac cieszy się sporym zainteresowaniem zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.   - Przychodzimy tu codziennie - zapewniają Bartek, Mikołaj i Mateusz z osiedla Pyrzyckiego
Nowo powstały plac cieszy się sporym zainteresowaniem zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. - Przychodzimy tu codziennie - zapewniają Bartek, Mikołaj i Mateusz z osiedla Pyrzyckiego Wioletta Mordasiewicz
Miłośnicy jazdy na rowerach doczekali się zakończenia budowy miasteczka ruchu rowerowego. Jest często odwiedzane przez małych rowerzystów.

Na nieużytkach, obok kompleksu boisk na osiedlu Pyrzyckim, powstało miasteczko ruchu rowerowego. Zbudowano je w ramach Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego.

- Bardzo fajnie tu jest - chwali Bartek, który przyjeżdża tu niemal codziennie. - Zapraszam kolegów, którzy mieszkają w innych częściach miasta. Im też bardzo się podoba. Czasem szalejemy sobie bez zwracania uwagi na znaki drogowe. Ale także uczymy się tu jeździć prawidłowo.

Miasteczko powstało na nieużytkach, w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu boisk sportowych oraz placu zabaw. Niegdyś był tam wał ziemny. Rozebrano go i zamontowano piłkochwyt o wysokości sześciu metrów. Miejsce służy, jak się okazuje, nie tylko do podnoszenia sprawności kierowania jednośladem.

- Bawimy się tu w policjantów i złodziei - zdradza Mikołaj, inny stały bywalec placu. -Uciekamy, albo się nawzajem gonimy na rowerach.

Miasteczko rowerowe zostało zbudowane z elementów, które występują w ruchu drogowym. Składa się z odpowiednio oznakowanych jezdni szerokich na dwa i pół metra oraz chodników o szerokości pół metra. Jezdnie i chodniki przecinają się tworząc imitację realistycznych, odpowiednio oznakowanych, przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych.

- Planując układ jezdni starano się umieścić, jak najwięcej elementów, które występują w ruchu drogowym - informują urzędnicy. - Powstały więc skrzyżowania o ruchu okrężnym, z łamanym pierwszeństwem, równorzędne i z pierwszeństwem przejazdu, a także z wyspą na wlocie. Jest też imitacja przejazdu kolejowego, próg zwalniający, przejścia dla pieszych oraz przejazdy dla rowerzystów, obustronne zwężenie jezdni, droga bez przejazdu i strefa zamieszkania.

W miasteczku ustawiono też ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery. W planach są miejsca postojowe dla aut.

Na placu tym uczniowie stargardzkich szkół będą się uczyć przepisów ruchu drogowego, a potem zdawać egzaminy na kartę rowerową.

Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego. Autorami projektu są: Grzegorz Rybaczuk, Wojciech Seredyński, Krystian Kowalski, Elżbieta Mochocka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto