Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Pogorii tłum jak w Rimini, choć częściowo nielegalny [ZDJĘCIA]

Tomasz Szymczyk
Nad dąbrowskimi jeziorami Pogoria tłumy ludzi. To ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców regionu. Nie wszędzie można jednak pływać. Zobaczcie zdjęcia.

Plażę nad zbiornikiem Pogoria III w Dąbrowie Górniczej śmiało nazwać można zagłębiowską mekką rekreacji. Możliwości spędzania wolnego czasu jest tu wiele z opalaniem się i kąpielą naczele. Temperatura w cieniu ma przekraczać 30 stopni Celsjusza, dlatego dzisiaj i jutro plaża nad Pogorią będzie pewnie pękała w szwach. - To najlepsze miejsce na spędzanie wolnego czasu w taką pogodę - przekonuje Łukasz Paterek z Sosnowca. - Bardzo często jeździmy nadPogorię ze znajomymi. Zdecydowanie wolę zbiorniki naturalne niż takie, w których czuję beton pod nogami - dodaje.

Dwa strzeżone kąpieliska

Zarówno nad Pogorią III - mówiąc po dąbrowsku: Nową, jak i nad Pogorią I - Starą - nad bezpieczeństwem plażujących i kąpiących się czuwają ratownicy.

- Kąpieliska czynne są codziennie. Ratownicy pracują tutaj od poniedziałku do piątku od godziny 10 do 18, a w soboty i niedziele od 10 do 19 - przypomina Bartosz Matylewicz, rzecznik Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. - Ratownicy na motorówkach pływają także po całym zbiorniku doglądając miejsc poza główną plażą - podkreśla.

Nad Pogorią III spotkać można również pieszo-rowerowe patrole policji i straży miejskiej czy punkt ratownictwa medycznego. Jest też nowy plac zabaw dla dzieci, siłownia pod chmurką wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych, a także... utrudnienia związane z dojazdem. Można np. skorzystać z wakacyjnej linii autobusowej nr 716, która na trasie Mydlice - Dąbrowa Górnicza Centrum - Pogoria III wykonuje codziennie 13 kursów zawożąc wypoczywających niemal nad sam zbiornik.

Czego nie wolno robić na plaży? Niedobrym pomysłem będzie na przykład rozpalenie na plaży grilla. Obok jest specjalne grillowisko, z którego można korzystać. Na plaży zabronione jest też picie alkoholu. Na mandat można też się załapać, kąpiąc psa tam, gdzie kąpią się ludzie.

Bez zakładów złomowych

Ale nie tylko amatorów opalania się i kąpieli przyciągają Pogorie. Zbiorniki w Dąbrowie Górniczej to, nomen omen, kopalnia możliwości, jeżeli chodzi o rekreację. Wiele osób spaceruje tutaj, jeździ na rolkach czy na rowerze, ale też... buduje domy. Cena działek w rejonie Piekła powinna wkrótce wzrosnąć, bo z tej gołonoskiej kolonii wyprowadza się przedsiębiorstwo przerobu złomu.

- Cutiron zakończył działalność w dotychczasowej lokalizacji 17 kwietnia. Działalność związana z przerobem złomu została prowadzona jest teraz w obrębie ogrodzenia dąbrowskiej huty - informuje nas Sylwia Winiarek, rzeczniczka Arcelor Mittal. - Obecnie w poprzedniej lokalizacji przy ul. Jasnej trwają prace związane z przeniesieniem zgromadzonego złomu do nowego miejsca. Następnie teren zostanie uprzątnięty. Po zakończeniu tego etapu rozpoczną się prace rozbiórkowe - dodaje.
Z Piekła można przejechać rowerem na drugi koniec zbiornika. To tam znajduje się plaża większa niż na Pogorii III. Wypoczywa tam wiele osób, mimo że jest dzika. To już teren gminy Siewierz.

- Chcieliśmy uporządkować ten teren, wyrównać brzeg i plażę. Musielibyśmy jednak dostać zgodę od Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Nie udało się jej jednak uzyskać, bo to zbiornik retencyjny, a nie rekreacyjny - tłumaczy Marcin Machura z Urzędu Miasta i Gminy w Siewierzu.

Ta plaża jest dzika

Mimo że od strony Wojkowic Kościelnych stoją znaki informujące o zakazie kąpieli, kąpiących się tutaj nie brakuje. Mało kto zdaje sobie tutaj sprawę z niebezpieczeństwa, jakie stanowi nieuformowane dno i przeskoki. A plażowanie? Urzędnicy przyznają, że trudno karać kogoś mandatem za to, że leży na kocu. Z drugiej strony samowolka nad zbiornikiem to codzienność. Inspekcja budowlana z Dąbrowy Górniczej wydała nakaz rozbiórki nielegalnego pomostu na terenie tego miasta, słychać też o... grodzeniu fragmentów dzikiej plaży od strony Wojkowic Kościelnych.

- Niestety nie mamy środków, ani możliwości, by walczyć z dziką plażą. Zajmujemy się problemami natury hydrotechnicznej. Za rekreację odpowiadać powinny samorządy - mówi Mariusz Smółka z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. - W sferze projektów jest umocnienie brzegów zbiornika z tej strony w związku z rezerwą przeciwpowodziową. Liczymy, że uda się to zrobić do końca 2019 roku - dodaje.

Urzędnicy z Siewierza postawili więc na niedaleki Zalew Przeczycko-Siewierski. Nowa przystań powstała w rejonie budowanego osiedla Jeziorna. Ze sprzętu wodnego można także korzystać od strony Przeczyc czy Boguchwałowic. Nie wiadomo jednak, czy w zalewie przeczyckim można się kąpać bez obawy. Dąbrowski sanepid nie prowadził badania wody, ponieważ gmina Mierzęcice oświadczyła, że nie planuje w tym sezonie otwierać nad zbiornikiem żadnego kąpieliska.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto