Na trzy miesiące przed wyborami samorządowymi kolejny wiceprezydent stracił stanowisko

Piotr Sobierajski
Marian Nierychły (pierwszy z prawej) po trzech latach przestał być wiceprezydentem miasta.
Marian Nierychły (pierwszy z prawej) po trzech latach przestał być wiceprezydentem miasta.
Z końcem lipca z funkcją wiceprezydenta Dąbrowy Górniczej pożegnał się Marian Nierychły. To już czwarta tego typu wakacyjna dymisja w ciągu czteroletniej kadencji obecnych władz samorządowych.

Z końcem lipca z funkcją wiceprezydenta Dąbrowy Górniczej pożegnał się Marian Nierychły. To już czwarta tego typu wakacyjna dymisja w ciągu czteroletniej kadencji obecnych władz samorządowych. To stawia Dąbrowę Górniczą w niechlubnym gronie rekordzistów.

Sam się zdegradował?

Od wtorku oficjalnie urzęduje już tylko dwóch wiceprezydentów - Janusz Olszówka oraz Ryszard Fornal. Marian Nierychły został naczelnikiem Wydziału Przedsięwzięć Publicznych UM.

- To jeden z bardziej strategicznych wydziałów Urzędu Miejskiego. Ze względu na procedury, które tutaj obowiązują, opóźniła się realizacja niektórych zadań. Poprosiłem więc prezydenta o to, żeby mnie mianował naczelnikiem tego wydziału i taką zgodę otrzymałem - mówi Marian Nierychły.

Taka jest oficjalna wersja zmian kadrowych. Jak się jednak okazuje Wydział Przedsięwzięć Publicznych UM jest jednym z nielicznych, gdzie naczelnicy także zmieniają się w rekordowo szybkim tempie.

Niedawno z funkcji tej został odwołany Arkadiusz Żurawski (zarządzający wcześniej Miejskim Zakładem Budynków Mieszkalnych), a jego miejsce zajął Roman Sowiński. Na stanowisku utrzymał się jednak zaledwie kilkanaście tygodni, a teraz będzie pracował w tym samym wydziale, ale już tylko jako główny specjalista.

Nie koniec zmian?

W dąbrowskim magistracie zmiany na szczytach władz samorządowych podczas wakacji są zazwyczaj podwójne. Dlatego jak mówią pracownicy magistratu, z funkcji może zostać także odwołany kolejny wiceprezydent.

Prezydent Jerzy Talkowski na razie nie zamierza powoływać w miejsce Mariana Nierychłego nowego zastępcy. Pieczę nad kontrolowanymi przez niego resortami będzie teraz sprawował pierwszy wiceprezydent Janusz Olszówka, a zakres jego obowiązków i odpowiedzialności znacznie się zwiększy.

To już taka tradycja

Dokładnie rok temu ze stanowiskiem wiceprezydenta miasta pożegnał się Zygmunt Górski, długoletni współpracownik prezydenta Dąbrowy Górniczej Jerzego Talkowskiego. Podzielił on los Waldemara Śliwy, który z funkcji wiceprezydenta został odwołany kilkanaście dni wcześniej. Wówczas nikt z magistratu nie chciał podać przyczyn tych nagłych zmian. Pierwszy z nich został dyrektorem Domu Kultury w Ząbkowicach, a drugi dyrektorem MZBM-u.
Ich miejsce zajęli Ryszard Fornal i Janusz Olszówka.

Także dwaj pierwsi wiceprezydenci, którzy wspólnie z prezydentem Talkowskim rozpoczęli pracę w tej kadencji samorządu w listopadzie 2002 r., utrzymali się na stanowiskach zaledwie kilka miesięcy. Marek Cygroń został odwołany już w lipcu kolejnego roku, a Marek Piotrowski nieco później w grudniu.

Kalendarium wiceprezydenckich zmian:

Marek Cygroń 11 listopad 2002 - 1 lipiec 2003

Marek Piotrowski 11 listopad 2002 - 3 grudzień 2003

Zygmunt Górski 1 lipiec 2003 - 4 sierpień 2005

Waldemar Śliwa 3 grudzień 2003 - 20 lipiec 2005

Marian Nierychły 1 lipiec 2003 - 31 lipiec 2006

Ryszard Fornal sierpień 2005 - ?

Janusz Olszówka 20 lipiec 2005 - ?

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie