Nabywca działki nie spodziewał się dodatkowych opłat

Piotr Sobierajski
Ryszard Gibek nie przypuszczał, że kupno działki pociągnie za sobą tyle wydatków.
Ryszard Gibek nie przypuszczał, że kupno działki pociągnie za sobą tyle wydatków.
Po wybudowanych kilka lat temu garażach na osiedlu Mydlice przy ul. Mireckiego pozostał pas zieleni. Grunt znajdował się na wprost domu państwa Gibek, którzy wykupili na własność 106 m kw.

Po wybudowanych kilka lat temu garażach na osiedlu Mydlice przy ul. Mireckiego pozostał pas zieleni. Grunt znajdował się na wprost domu państwa Gibek, którzy wykupili na własność 106 m kw. Nie sądzili jednak, że przyjdzie im tak słono zapłacić za ten kawałek ziemi, a teraz uiszczać podatek za podatkiem.

Skąd ten podatek?

- Mieszkamy tutaj sami z żoną, ale postanowiliśmy wykupić na zasadzie wieczystej dzierżawy plac po drugiej stronie ulicy, bo zawsze może nam się jeszcze przydać. Nikt nie robił nam trudności, ale dopiero potem zorientowano się chyba w magistracie, że to atrakcyjny teren i mógłby zostać sprzedany za atrakcyjną cenę. Kupiliśmy go od Spółdzielni Mieszkaniowej "Lokator". Mieliśmy zapłacić 1,5 tysiąca zł, ale skończyło się na prawie 5 tysiącach. Zaraz przyszedł jednak z magistratu do zapłaty podatek. Najpierw gruntowy, a potem za dzierżawę. Nie wiem dlaczego mam jednak płacić za dzierżawę, skoro te grunty zostały wyłączone z garaży i z pasa zieleni? - pyta Ryszard Gibek.

Jak przyznaje nigdy nie wyjaśniono mu, za co jest ten podatek, a do domu przysyłana była tylko kwota do zapłaty.

- Dla nas 30 złotych podatku gruntowego i prawie 100 zł za dzierżawę to spore obciążenie. Nie mówiąc już o pieniądzach, które daliśmy na wykup - podkreśla Ryszard Gibek.

Zmienne stawki

W lutym 2005 roku Józef Paw, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami dąbrowskiego UM poinformował państwa Gibek, że zgodnie z obowiązującymi przepisami opłata roczna z tytułu wieczystego użytkowania gruntu gminy, stanowiąca 5 procent wartości gruntu, będzie wynosić 124 zł plus 22 procent VAT, czyli łącznie 152,15 zł.

Kiedy dąbrowianie chcieli się jednak dowiedzieć, skąd wzięła się tak wysoka kwota nie uzyskali konkretnej odpowiedzi, ale zapewniono ich, że podatek da się obniżyć. W maju 2005 roku okazało się, że tym razem opłata naliczana będzie już według zmienionej stawki.

- Stawka procentowa opłaty rocznej za nieruchomości gruntowe oddane w użytkowanie wieczyste na cele inne niż obronności i bezpieczeństwa państwa, budowy obiektów sakralnych, działalności charytatywnej i mieszkaniowe wynosi trzy procent. Wysokość opłaty rocznej może być aktualizowana nie częściej niż raz w roku, jeżeli wartość nieruchomości ulegnie zmianie - informował naczelnik Paw.

Płacić i tak trzeba

Spróbowaliśmy więc wyjaśnić w Wydziale Gospodarki Komunalnej UM, dlaczego pojawiają się takie rozbieżności i czemu państwo Gibek muszą płacić dwa rodzaje podatków. Poinformowano nas, że zgodnie z przepisami ustawy 21 sierpnia 1997r o gospodarce nieruchomościami /Dz.U.04. 261.2603/ za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste pobiera się pierwszą opłatę i opłaty roczne.

- Opłaty roczne wnosi się przez cały okres użytkowania wieczystego, w terminie do 31 marca każdego roku, z góry za dany rok, niezależnie od obowiązku płacenia podatku od nieruchomości. Zainteresowany nabył prawo użytkowania wieczystego działki od Spółdzielni Mieszkaniowej "Lokator", przejmując obowiązki poprzednika prawnego, czyli w tym wypadku przedmiotowej spółdzielni, która była zobowiązana do opłaty rocznej w wysokości 3 procent od wartości nieruchomości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego na kwotę 2494,18 zł. Kwota opłaty w wysokości netto: 74,83 zł wyliczona jako 3 procent wartości działki powiększona została o 22 procent podatku VAT w wysokości 16,46 zł. Obowiązek zapłaty opłaty rocznej w wysokości 91,29 zł ciąży na zainteresowanym od roku 2005, jako roku następnego od momentu nabycia nieruchomości - usłyszeliśmy w Wydziale Gospodarki Komunalnej UM.

Dzierżawcy gruntu mogą obecnie żądać zmiany jego wartości, ale zgodnie z przepisami muszą wcześniej udowodnić, że istnieją ku temu uzasadnione przesłanki.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie