MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nad Pogorią IV nie będzie przystani żeglarskich ani plaż

Piotr Sobierajski
Wojciech Zięba (z prawej) z RZGW z Kazimierzem Fornickim, Stanisławem Olszewskim i Janem Kopczyńskim ustalają zakres prac porządkowych nad Pogorią IV.
Wojciech Zięba (z prawej) z RZGW z Kazimierzem Fornickim, Stanisławem Olszewskim i Janem Kopczyńskim ustalają zakres prac porządkowych nad Pogorią IV.
Kiedy robi się ciepło, mieszkańcy ciągną nad wodę. Pogoria III jest oblężona. Pogoria IV zaś pozostaje pusta, choć wybrzeże zbiornika aż prosi się o zajmowanie.

Kiedy robi się ciepło, mieszkańcy ciągną nad wodę. Pogoria III jest oblężona. Pogoria IV zaś pozostaje pusta, choć wybrzeże zbiornika aż prosi się o zajmowanie. W poprzedniej kadencji lokalne władze przez kilka lat rysowały obraz prosperity, jaka nastąpi po zalaniu zbiornika.

Miały powstać plaże, boiska, przystanie żeglarskie, a nawet nurkowisko. Z tych planów nie zostało nic. Najwyżej wokół największego sztucznego jeziora w regionie pojawią się trasy rowerowe. O kąpieli, czy pływaniu na razie mieszkańcy Zagłębia mogą zapomnieć, bo m.in. nie przygotowano odpowiednich planów zagospodarowania przestrzennego.

- Szkoda, że tak to się wszystko skończyło, bo miejsce jest idealne dla przyciągnięcia mieszkańców z całego województwa. Dzisiaj na wąskim skrawku plaży nad Pogorią III w upalne dni "człowiek leży na człowieku" - mówi Agnieszka Matyja z Dąbrowy Górniczej.

W najbliższych kilku latach miasto nie będzie inwestować w budowę bazy rekreacyjnej nad zbiornikiem Kuźnica Warężyńska, bo... nie ma tam prawie wcale gminnych terenów. Jakby tego było mało, Pogoria IV to zbiornik retencyjny i prawo wodne zabrania tu uprawiania sportów wodnych. Zgodę na zmianę kwalifikacji jeziora na rekreacyjno-retencyjne musiałoby wydać Ministerstwo Ochrony Środowiska. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, który jest administratorem tego obiektu, nie zamyka drogi przed lokalnymi władzami, ale spełnienie wszystkich wymogów wydaje się mało prawdopodobne.

- Zbiornik ma charakter przeciwpowodziowy, choć skarpy od strony południowo-zachodniej są łagodniejsze i tam mogłyby powstać plaże i kąpieliska. Nikt jednak nie przedstawił jakichkolwiek planów zagospodarowania tego terenu. Zresztą wody Kuźnicy Warężyńskiej muszą zachować odpowiednią czystość, bo wypływają stąd do Przemszy, która stanowi naturalne ujęcie wody pitnej dla mieszkańców Będzina - podkreśla Henryk Radaszkiewicz, zastępca dyrektora RZGW w Gliwicach.

Miasto ma jedynie 6,5 ha terenu przy Pogorii IV, w okolicy ulicy Unruga, a pod wodą około 20 ha.

- Dla gminy ważniejsza jest rozbudowa infrastruktury przy Pogorii III. Otrzymaliśmy z funduszy unijnych pieniądze na projekt Centrum Sportów Letnich i Wodnych POGORIA,realizowany w partnerstwie z Będzinem, Sławkowem i Siewierzem - mówi Lucyna Stępniewska z UM.

Za część z 2 milionów euro z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa na lata 2007-2013 miasto odnowi Ośrodek Sportów Letnich na Zielonej, a plaża Pogorii III ma zostać poszerzona od strony parkingu, wyrosną baza noclegowa, molo, natryski i pełen węzeł sanitarny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto