Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadleśnictwo Kwidzyn: Bezpieczne zasady zachowania się w lesie

opr. As
fot. Archiwum Nadleśnictwa
Nadeszła wiosna, słońce świeci coraz mocniej, natura budzi się do życia. Nigdzie piękniej nie przedstawia się ta pora roku niż w lesie. Nadchodzi okres, w którym las będziemy odwiedzać częściej. Powszechnie wiadomo, iż lasy stanowiące własność Skarbu Państwa są udostępnione ludności, a dostęp do nich jest wolny dla każdego odwiedzającego. Również Nadleśnictwo Kwidzyn serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do lasów na swoim ternie. Korzystając jednak z uroków leśnych zakątków musimy pamiętać o regułach zachowania, które tam obowiązują. Zasady przebywania na terenie leśnym uregulowane są prawnie.

Pamiętajmy, iż ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane tablicami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Postój pojazdów na drogach leśnych dozwolony jest wyłącznie w miejscach oznakowanych. Nie dziwmy się więc gdy służba leśna za nieprawidłowe zaparkowanie wymierzy nam mandat karny. Na parkujących swoje auta zgodnie z przepisami czekają w tym roku niespodzianki w postaci podziękowań wraz z bonem, który uprawnia do odbioru w Nadleśnictwie sadzonki drzewa leśnego.
 
Podczas odpoczynku w miejscu do tego przeznaczonym należy zwrócić uwagę na zasady w tym punkcie panujące. Ogniska lub powszechnie obecnie grille można rozpalać tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Pamiętajmy również, iż las jest terenem egzystowania wielu gatunków roślin oraz zwierząt, więc uszanujmy ich „dom”. I bez względu na miejsce przebywania zostawmy je w należytym porządku. Dbajmy też o to, by nasi czworonożni pupile przebywały na terenach leśnych w kagańcu i na smyczy.

Nie wszędzie jednak możemy wejść. Stałym zakazem wstępu objęte są lasy stanowiące uprawy leśne do 4 m wysokości, powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne, ostoje zwierząt, źródliska rzek i potoków oraz obszary zagrożone erozją. Również nadleśniczy może wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu w przypadku gdy, występuje duże zagrożenie pożarowe lub wykonywane są w nim zabiegi gospodarcze związane z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskaniem drewna. Miejsca objęte zakazem wstępu, oznaczone są tablicami wskazującymi przyczyny, ewentualnie termin obowiązywania zakazu.

Na terenach leśnych Nadleśnictwa, a także poza nimi występują liczne warte uwagi obiekty. Należy do nich między innymi sieć ścieżek pieszych, rowerowych i konnych, również o znaczeniu międzynarodowym. Przebiega tu „Szlak rowerowy Doliny Dolnej Wisły”, „Międzynarodowy Szlak Rowerowy R1”, szlak pieszy „kopernikowski” i „napoleoński”. Cenne zabytki architektury, nieprzeciętny krajobraz oraz ciekawostki przyrodnicze zachęcają do uprawiania turystyki. Zainteresowanych wypoczynkiem wśród konarów drzew Nadleśnictwo zaprasza na 60 miejsc postoju wyposażonych w infrastrukturę turystyczną w postaci ławostołów i zadaszeń. Bardziej wymagający skorzystać mogą ze ścieżek przyrodniczo – leśnych (m.in. w Sadlinkach, Barcicach), obiektów edukacyjnych (ogród dendrologiczny Miłosna, arboretum Otława), czy rezerwatów (Biała Góra, Kwidzyńskie Ostnice, Las Mątawski i Parów Węgry). Malowniczy krajobraz Doliny Wisły, Liwy i licznych jezior zapewnia atrakcje w formie spływów kajakowych, rajdów rowerowych, czy wypraw pieszych. Dla miłośników jazdy konnej wyznaczono oprócz tradycyjnych ścieżek konnych – ścieżkę rajdową, z leśnymi stajniami konnymi rozlokowanymi w leśnych zakątkach Nadleśnictwa.

Wszelkie walory, zarówno turystyczne, jak i przyrodnicze zobaczyć można na internetowej mapie Nadleśnictwa pod adresem:lasypowisla.pl Znajdziecie tam interaktywną mapę terenu Doliny Dolnej Wisły wraz z zlokalizowanymi na niej szlakami pieszymi, rowerowymi, konnymi, miejsca warte uwagi czy bazę noclegową i wypoczynkową. Warto również w okresie jesiennym spojrzeć na załączoną tu „mapę grzybiarza” oraz wskazówki jak zachowywać się w lesie.

Wszystkich zainteresowanych odpoczynkiem na terenach leśnych Nadleśnictwo Kwidzyn serdecznie zaprasza

Więcej informacji na temat Nadleśnictwa można znaleźć na stronie internetowej pod adresem http://www.gdansk.lasy.gov.pl/rdlpgdansk/jednostki/kwidzyn

Tekst: Monika Wudarczyk
Specjalista ds. ochrony przyrody i edukacji
Kierownik zespołu ds. pozyskania i sprzedaży drewna w Nadleśnictwie Kwidzyn

Informacje ogólne

Nadleśnictwo Kwidzyn położone jest na terenie trzech powiatów: kwidzyńskiego. sztumskiego i malborskiego, swym zasięgiem administracyjnym obejmując powierzchnie 144tys.ha. Tereny leśne Nadleśnictwa to blisko 25 tys.ha. Gospodarka leśna prowadzona jest na terenie 18 leśnictw, w tym leśnictwa łowieckiego i szkółkarskiego. Obejmuje ona szereg działań administracji Lasów Państwowych zmierzających do zapewnienia trwałości i ciągłości użytkowania lasu, wraz z jego udostępnieniem społeczeństwu.

Nadleśnictwo Kwidzyn
Braterstwa Narodów 67
82-500 Kwidzyn
Tel. 55 279 39 29
e-mail: [email protected]

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto