Nowa linia autobusowa 612 rozwiąże kłopoty pasażerów w Dąbrowie Górniczej? Wiemy, kiedy najwcześniej może się pojawić

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Część kursów autobusowych została skrócona do przystanku Gołonóg Osiedle. Komunikację ma usprawnić nowa linia 612. To wszystko efekt przebudowy torowiska tramwajowego w Dąbrowie Górniczej i braku chętnych na obsługę zastępczej linii T-21

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Część kursów autobusowych została skrócona do przystanku Gołonóg Osiedle. Komunikację ma usprawnić nowa linia 612. To wszystko efekt przebudowy torowiska tramwajowego w Dąbrowie Górniczej i braku chętnych na obsługę zastępczej linii T-21 Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PAS/UMDG
Udostępnij:
Przebudowa niemal całego układu komunikacyjnego w Dąbrowie Górniczej ma swoje konsekwencje. Objazdy, korki, skrócenie części kursów autobusów, a nawet zawieszenie niektórych linii. To wszystko sprawiło, że pojawiło się wiele głosów mieszkańców, którzy wyrażają sprzeciw przeciwko takim zmianom. Chodzi m.in. o ograniczony dojazd z Łęknic, a także tzw. zielonych dzielnic. Miasto zapowiada, że w tym drugim przypadku problem ma rozwiązać nowa linia autobusowa 612. Ustaliliśmy, kiedy mogłaby ona najwcześniej pojawić się w Dąbrowie Górniczej.

Jak podkreśla miasto, skrócenie trasy autobusów linii 603 i 606 z zielonych dzielnic miasta do przystanku Gołonóg Osiedle to tymczasowa niedogodność. Spowodowana koniecznością wygospodarowania autobusów do obsługi linii T-21, która zastąpi w związku z remontem torowiska komunikację tramwajową. Zarząd Transportu Metropolitalnego nie otrzymał bowiem żadnej oferty w trzech przetargach na obsługę tego połączenia.

– W tej sytuacji zaproponowaliśmy skrócenie trasy linii autobusowych nr 603 i 606 do przystanku Gołonóg Osiedle oraz zawieszenie kursowania linii nr 605. Dzięki temu możliwe było wygospodarowanie dwóch autobusów i skierowanie ich w dni robocze do obsługi linii T-21 – tłumaczył przed 4 maja Marcin Pająk z Wydziału Infrastruktury Miejskiej w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.

Dodatkowo ZTM zaproponował zmiany w rozkładach linii nr 807 i 814, dzięki którym udało się wygospodarować kolejny autobus do obsługi komunikacji zastępczej T-21.

Docelowo komunikacja tzw. zielonych dzielnic z centrum Dąbrowy Górniczej ma zostać usprawniona dzięki nowej linii autobusowej nr 612, o której uruchomienie władze miasta wystąpiły do Zarządu Transportu Metropolitalnego.
Autobusy linii nr 603 i 606 kończą i rozpoczynają trasę na przystanku Gołonóg Osiedle od 4 maja. Możliwość kontynuowania podróży w kierunku centrum miasta zapewnia w tym miejscu dziewięć linii autobusowych: 18, 55, 140, 175, 635, 637, 807, 814 i M2. Szczególnie linia metropolitalna M2, kursująca w godzinach szczytu co 10 min, wydaje się dobrym rozwiązaniem do kontynuowania szybkiej podróży w kierunku centrum Dąbrowy Górniczej i Katowic.

Linia 612 miała być później, ale miasto chce ją wprowadzić już teraz

Problem z obsługą autobusowej komunikacji zastępczej T-21 przyspieszył decyzję o skróceniu trasy linii nr 603 i 606. Docelowo w przygotowywanej przez miasto nowej siatce połączeń – po zakończeniu modernizacji torowiska tramwajowego i budowy centrum przesiadkowym w centrum i Gołonogu – obie linie miały bowiem kończyć i rozpoczynać kursowanie na przystanku Tworzeń Huta Katowice.

Skróceniu tras linii 603 i 606 miało towarzyszyć jednoczesne uruchomienie nowej linii nr 612. To ma być zupełnie nowa jakość w komunikacji zielonych dzielnic z centrum Dąbrowy Górniczej. W dni robocze linia będzie kursować co 40 min i zapewni mieszkańcom nie tylko szybsze połączenie z centrum miasta, ale i bezpośredni dojazd do Zagłębiowskiego Centrum Onkologii oraz w wybranych kursach do Będzina i Szpitala Wojewódzkiego im. św. Barbary w Sosnowcu.

– Bardzo uważnie wczytywaliśmy się we wszystkie komentarze, opinie i głosy w dyskusji, które pojawiły się po skróceniu tras linii 603 i 606. W efekcie w poniedziałek 9 maja wysłaliśmy pismo do Zarządu Transportu Metropolitalnego o wprowadzenie już teraz zmiany, którą planowaliśmy na przyszły rok, po oddaniu centrum przesiadkowego przy dworcu PKP. To uruchomienie nowej linii 612, która połączy Błędów, Okradzionów, Łękę, Łosień oraz Kazdębie z centrum, szpitalem na Mydlicach, a w wybranych kursach z Będzinem i Szpitalem Wojewódzkim św. Barbary – mówi prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak.

Wnioski do ZTM-u dotyczą również: tymczasowej obsługi przez linię M2 przystanku Damel, w pobliżu którego znajdują się m.in. Zespół Szkół Ekonomicznych i Techniczne Zakłady Naukowe oraz korekty porannego kursu linii 606, co ułatwi przesiadkę i dojazd do szkół na godz. 8.

Szansa na 612 jest, ale najwcześniej w drugiej połowie roku

Sprawdziliśmy, jakie są szanse na to, by linia 612 rzeczywiście mogła się pojawić w Dąbrowie Górniczej już teraz, a nie dopiero w przyszłym roku. Jak dowiedzieliśmy się w Zarządzie Transportu Metropolitalnego wszystko uzależnione jest od rozstrzygnięcia przetargu na świadczenie usług autobusowego transportu publicznego na obszarze działania ZTM. Główne miejsce lub lokalizacja realizacji usług określone zostały w specyfikacji przetargowej jako m.in.: Bytom, Będzin, Dąbrowa Górnicza, Mierzęcice, Psary, Mysłowice, Chorzów, Czeladź, Katowice, Mikołów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy.

Zarząd Transportu Metropolitalnego czeka na oferty do 7 czerwca 2022 roku, kiedy to nastąpi ich otwarcie. Jeśli uda się wybrać wykonawcę tych usług, to jest szansa, że w drugiej połowie tego roku linia 612 zostanie uruchomiona. Jeśli przetarg nie zostanie rozstrzygnięty lub pojawią się odwołania,, skierowane do Krajowej Izby Odwoławczej, to cały proces z pewnością się wydłuży.

- Potwierdzam, że 11 maja otrzymaliśmy pismo z Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej z prośbą o uruchomienie linii nr 612. Zakładamy, że będzie to mogło nastąpić po rozstrzygnięciu przetargu na „Świadczenie usług autobusowego transportu publicznego…” i po podpisaniu umowy przewozowej z wybranym w postępowaniu przewoźnikiem. Zgodnie z założonymi planami, autobusy nowej linii będą obsługiwać m.in. Błędów, Okradzionów i Łosień, Kazdębie oraz centrum miasta – mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie