Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe pracownie w SOSW w Dąbrowie Górniczej. Święto Białej Laski z życzeniami od księżnej Yorku Sarah Ferguson

PAS
Święto Białej Laski i otwarcie nowych pracowni w SOSW w Dąbrowie Górniczej

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Święto Białej Laski i otwarcie nowych pracowni w SOSW w Dąbrowie Górniczej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Dariusz Nowak/UM DG/SOSW DG
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej odbyły się ostatnio obchody Święta Białej Laski. Edukacja i rehabilitacja słabowidzących i niewidomych to jeden z filarów działalności tej placówki. Uroczystość stała się także okazją do prezentacji nowych pracowni specjalistycznych.

Filmowe życzenia przesłała księżna Yorku Sarah Ferguson, która w marcu tego roku gościła w Dąbrowie Górniczej. Oprócz wsparcia podopiecznych SOSW zaprosiła wówczas do współpracy przy brajlowskiej adaptacji książki swojego autorstwa Wiktorię Dragon, uczennicę II klasy Liceum Ogólnokształcącego.

- W przekazie filmowym księżna Yorku wyraziła podziękowania Wiktorii, a całą młodzież zapewniła o swojej pamięci i oddaniu – przekazali organizatorzy Święta Białej Laski.

W dniu Święta Białej Laski otwarte zostały także nowe pracownie informatyczne i tyflo-informatyczne. Są to miejsca wyposażone w urządzenia i komputery ze specjalistycznym oprogramowaniem, z którego mogą korzystać niewidomi i słabowidzący, umożliwiają też pisanie i drukowanie w języku Braille. Całość uroczystości uświetniły występy wychowanków placówki, w tym chóru młodzieży ukraińskiej.

Spotkanie w murach dąbrowskiej placówki było także okazją do spotkania z osobami, które wspierają funkcjonowanie ośrodka i jego podopiecznych. Wzięli w niej udział m.in. Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej, Bożena Borowiec, zastępca prezydenta miasta, Jarosław Wieczorek, konsul honorowy Ukrainy, samorządowcy, przedstawiciele oświaty i środowisk biznesowych. Współpracujący z ośrodkiem otrzymali odznaki „Przyjaciel Niewidomego”, przyznawane przez Polski Związek Niewidomych.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, który znajduje się przy ul. Swobodnej 59, jest placówką przeznaczoną dla dzieci i młodzieży m.in. z wadami wzroku, słuchu, niepełnosprawnościami ruchowymi, intelektualnymi i autyzmem. To centrum edukacji i rehabilitacji, obejmujące opieką dzieci od pierwszych miesięcy życia, poprzez przedszkole i kolejne szczeble edukacji, aż po uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego głównym celem jest zapewnienie wychowankom takiego poziomu rozwoju ogólnego, zawodowego i społecznego, aby byli zdolni do samodzielnego funkcjonowania w rodzinie i społeczeństwie.

Oprócz dzieci polskich, po ataku Rosji na Ukrainę pod skrzydłami ośrodka znaleźli się także młodzi Ukraińcy. To podopieczni Charkowskiego Specjalnego Szkoleniowo-Wychowawczego Kompleksu im. Władimira Korolenki, którzy przed laty odwiedzili Śląsk i Zagłębie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto