Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Okolicznościowe spotkanie pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Górniczej

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Spotkanie pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki i tablicą pamiątkową Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Spotkanie pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki i tablicą pamiątkową Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Dariusz Nowak
W Dąbrowie Górniczej 4 lutego odbyło się okolicznościowe spotkanie pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w centrum miasta.

Okazja do tego była wyjątkowa, bowiem była to 275 rocznica urodzin naszego bohatera narodowego. Pierwszy pomnik Tadeusza Kościuszki stanął w mieście w 1917 roku w okolicy ulicy Ogrodowej. Został zburzony przez najeźdźców hitlerowskich w 1939 roku. Został potem odtworzony i stanął przy ulicy... Kościuszki. Kwiaty spoczęły pod popiersiem wybitnego Polaka, a także pod pamiątkową tablicą na kościele św. Antoniego Padewskiego w Gołonogu.

Jak przekazało w Muzeum Miejskie Sztygarka w Dąbrowie Górniczej 275 lat temu, 4 lutego w Mereczowszczyźnie urodził się polski bohater narodowy - Tadeusz Kościuszko. Absolwent Szkoły Rycerskiej, generał brygady Armii Kontynentalnej w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. To właśnie zbudowane dzięki jego projektowi fortyfikacje polowe zapewniły armii amerykańskiej zwycięstwo w bitwie pod Saratogą. Generał major dowodzący Dywizją Wielkopolską w trakcie wojny z Rosją w obronie konstytucji 3 Maja w 1792 roku, gdzie w czasie bitwy pod Zieleńcami skutecznie stawił czoła czterokrotnie silniejszemu przeciwnikowi. Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej, w trakcie której zasłynął skuteczną obroną Warszawy przed siłami rosyjsko-pruskimi. Zmarł 15 października 1817 w Solurze.

Insurekcja kościuszkowska nie dotknęła spektakularnymi działaniami terenów Zagłębia, wiadomo jednak, że zgodnie z zarządzeniem Komisji Porządkowej Województwa Krakowskiego zarządzono na terenie całego powiatu pobór rekruta. Chłopi z zachodnich obszarów powiatu krakowskiego, czyli z okolic Siewierza, Czeladzi (dawne księstwo siewierskie) i Będzina, mieli stawić się w Olkuszu. Nad całością akcji czuwał jeden z najaktywniejszych organizatorów insurekcji, czyli Gabriel Taszycki. Na skutek jego działań wojska Kościuszki zasiliło kilkuset rekrutów, z których znaczna część pochodziła z terenów dzisiejszego Zagłębia. Wzięli oni udział w zwycięskiej bitwie pod Racławicami.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto