Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orkiestra OSP Ujejsce świętowała 95-lecie FOTO

RED
mat. organizatorów
Orkiestra Dęta OSP Dąbrowa Górnicza-Ujejsce obchodziła w miniony weekend jubileusz 95-lecia istnienia. Gratulacje muzycy odebrali m. in. od przedstawicieli Sejmu RP, władz lokalnych, społeczności lokalnej oraz przyjaciół i gości. Na uroczystość przyjęła również zaproszenie zaprzyjaźniona orkiestra Dęta OSP Brudzowice na czele z kapelmistrzem Damianem Dudą.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się uroczystą mszą w kościele NMP w Ujejscu. Mszę odprawił kapelan orkiestry, ksiądz Janusz Sroka. Po mszy orkiestry przemaszerowały wraz z mażoretkami i zaproszonymi gośćmi ulicami Ujejsca na oficjalne obchody pod remizę OSP Ujejsce, gdzie czekała już scena i mieszkańcy dzielnicy. Po oficjalnych przywitaniach gości i odegraniu wspólnego utworu przez orkiestry rozpoczęły się koncerty. Jako pierwsza zaprezentowała się Orkiestra Dęta OSP Brudzowice. Następnie wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej z Ujejsca. Wreszcie przyszedł czas na orkiestrę jubilatkę. Orkiestra zaprezentowała się w repertuarze klasycznym i rozrywkowym, pod batutą Sebastiana Jandy. Na koniec jubileuszowych uroczystości zostały wręczone statuetki i dyplomy pamiątkowe, zarówno muzykom orkiestry, jak i mażoretkom.

Historia Orkiestry Dętej z Ujejsca i jej powstanie sięga lat przedwojennych. W czerwcu, w 1923 roku miejscowy sołtys zwołał zebranie gromadzkie na placu przed stodołą. Na tym placu zjawili się przedstawiciele zagłębiowskich kół łowieckich, aby uzgodnić z lokalną ludnością warunki urządzania polowań na chłopskich polach. Na tym spotkaniu kilku światlejszych mieszkańców, na czele z sołtysem Konradem Cieplińskim, zaproponowało przeznaczenie dochodów z dzierżawy łowieckiej na zorganizowanie orkiestry dętej. Było sporo dyskusji, ale propozycję zaakceptowano. Po ukończeniu prac polowych znaleziono kapelmistrza nazwiskiem Błaszczyk. I w 1924 roku utworzono orkiestrę dętą. Zakupiono niezbędną ilość instrumentów muzycznych, a młodzi entuzjaści muzykowania, w miejskiej szkole powszechnej zgłębiali tajniki tej trudnej dla nich sztuki. Musiały to być pracowite ćwiczenia, skoro już w 1924 roku pojawiły się pierwsze występy publiczne w parafialnym kościele w Wojkowicach Kościelnych, a od 1925 roku grano już na pogrzebach, uroczystościach kościelnych oraz majówkach w Buczynach. Nie pomijano imienin, licząc na wdzięczność solenizantów. Tymczasem obowiązki kapelmistrza przejął Stanisław Nagły, muzyk samouk i entuzjasta orkiestry, który w chwili wybuchu wojny ukrył instrumenty muzyczne. Po wojnie w 1945 roku wydobyto z ukrycia instrumenty, aby reaktywować przerwaną hitlerowską okupacją działalność orkiestry. Na przełomie 1946/47 roku, Stefan Naglik i Józef Sobczyk w swoich domach organizowali lekcje gry na instrumentach. W Domu Ludowym ćwiczenia prowadził także kapelmistrz o nazwisku Rybak, dyrygujący równocześnie orkiestrą kolejową w Strzemieszycach. Następnym kapelmistrzem orkiestry został pan Skowron, a po nim obowiązki przejął Stefan Naglik, który pełnił tę funkcję do 1989 roku. Po odejściu pana Naglika, obowiązki kapelmistrza przejął Zygmunt Grząś, który pełnił tę funkcję do czerwca 2012 roku. W tamtym czasie próby odbywały się w pomieszczeniach Kółka Rolniczego. Przemiany gospodarcze w naszym regionie, a szczególnie prywatyzacja przedsiębiorstw, spowodowały likwidację większości przyzakładowych orkiestr dętych. Po zlikwidowanej orkiestrze Huty Katowice ujejska orkiestra, za symboliczną kwotę, zyskała umundurowanie. Dzięki wytrwałości muzyków orkiestra przetrwała jednak te burzliwe i trudne czasy
Od czerwca 2012 roku orkiestrę prowadzi zawodowy muzyk, dyrygent Sebastian Janda, artysta w Operze Śląskiej w Bytomiu. W orkiestrze gra 30 muzyków. Grają głównie muzycy młodzi, ale również kilku muzyków długoletnich. Bardzo ważnym wydarzeniem dla orkiestry było mianowanie przez biskupa Grzegorza Kaszaka na kapelana orkiestry proboszcza Janusza Srokę. Orkiestra współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi na całym Śląsku i w Zagłębiu. Uczestniczy w wielu wydarzeniach kulturalnych, takich jak coroczne koncerty noworoczno – kolędowe w dąbrowskich parafiach, koncert z okazji kanonizacji Jana Pawła II, który odbył się w Sosnowcu na placu Papieskim. W 2013 roku orkiestra uczestniczyła w zlocie orkiestr w bazylice w Licheniu. W 2014 roku orkiestra koncertowała w na zaproszenie Uniwersytetu Opolskiego, uczestnicząc w II Zjeździe Absolwentów z całego świata.

W 2015 roku była gospodarzem a zarazem uczestniczyła w Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP Województwa Śląskiego, który odbywał się w Dąbrowie Górniczej przed Pałacem Kultury Zagłębia, a w 2016 roku uczestniczyła jako jedyna orkiestra z Zagłębia w II etapie konkursu - Ogólnopolskiego przeglądu Orkiestr OSP w Ciechocinku. Tam przedstawiała zarówno program koncertowy jak i musztrę paradną. W 2017 roku uczestniczyła ponownie w przeglądzie orkiestr dętych OSP województwa Śląskiego w Sosnowcu. W tym roku orkiestra zagrała szereg koncertów i brała udział w wielu uroczystościach, m. in. w styczniu był to koncert noworoczny w ujejskiej parafii, w maju festyn Chlebem i solą w Ujejscu i strażackie zawody . W czerwcu orkiestra koncertowała w Katowicach, na zaproszenie Stowarzyszenia „Od Serca” na festynie rodzinnym, również w czerwcu uświetniła swą grą obchody jubileuszowe Opery Śląskiej w Bytomiu.

Od września 2013 roku przy orkiestrze działa grupa mażoretek. Grupa powstała z inicjatywy dyrygenta Sebastiana Jandy. W skład mażoretek wchodzą dziewczyny w przedziale wiekowym od 7 do 12 lat. Są to jedyne mażoretki w Zagłębiu. Od maja 2014 roku przejęła mażoretki Instruktor Dominika Grosiak. Dzięki uprzejmości dyrektor Moniki Paulukiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Ujejscu mażoretki mogą i ćwiczyć na sali gimnastycznej, by doskonalić swój kunszt taneczny i być wizytówką orkiestry. Mażoretki uzupełniają występy orkiestry tańcem w specjalnie przygotowanym układzie, zarówno w paradzie marszowej jak i podczas koncertów stacjonarnych. Mażoretki posiadają różne stroje, które są używane w zależności od uroczystości. Mażoretki, również w sobotę 21 września, obchodziły swój pierwszy jubileusz, czyli 5-lecie istnienia. Gratulujemy sukcesów, jakie odnoszą, prezentując swoje umiejętności na Popisie Artystycznym w Pałacu Kultury Zagłębia, uświetniając Dąbrowski Dzień Seniora. W tym roku przemaszerowały korowodem podczas dożynek miejskich, kibicowały dzieciom podczas Biegu Skrzata. Brały udział w konkursach tanecznych: na festiwalu mażoretek "Aplauz" w Marklowicach zajęły czwarte miejsce, a z konkursu tanecznego "Róża" w Sosnowcu przywiozły wyróżnienie. 7 września dziewczyny uczestniczyły w ogólnopolskim Konkursie M1 Talent Show w Krakowie, do którego dostały się w drodze eliminacji. Dzięki głosom mieszkańców Ujejsca (i okolic), mogły zaprezentować się krakowskiej publiczności, występując w wielkim finale show. Życzymy kolejnych sukcesów i wytrwałości.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto