MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

OSTRZEŻENIE! Burze z gradem nadchodzą w Śląskim - poziom 2! Możliwe intensywne deszcze i porywisty wiatr nawet do 90 km/h [25.08.2023]

red.
Rządowe Centrum bezpieczeństwo wysłało ALERT! Mieszkańcy woj. śląskiego dziś, w piątek 25 sierpnia 2023 r. muszą uważać! Na terenie całego województwa IMGW prognozuje wystąpienie bardzo niebezpiecznych burz - obowiązuje 2. stopień OSTRZEŻENIA! Mogą wystąpić gwałtowne burze z bardzo silnymi opadami deszczu i gradobiciem. Sprawdź szczegóły ostrzeżenie i zobacz MAPĘ online, gdzie już teraz pada.

Zobacz to ostrzeżenie -kliknij TUTAJ!

Ostrzeżenie "Burze z gradem, stopień: 2" - dotyczy całego woj. śląskiego [25.08.2023]!

We wtorek przez część woj. śląskiego przeszła sporo burza. Mieszkańcy mówili nawet o trąbie powietrznej [TUTAJ zobaczysz jej zdjęcia!], czy dziś czeka nas "powtórka z rozrywki"? Wówczas ostrzeżenie było 1 stopnia! Dziś obowiązuje 2 st.!

Mieszkańcy woj. śląskiego otrzymali na swoje telefony ALERT ws. tego ostrzeżenia.

Stopień zagrożenia 2 - co oznacza?
Dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Dziś, w piątek 25 sierpnia dla CAŁEGO woj. śląskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne i bardzo silne opady deszczu od 25 mm do 40 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami grad.

Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 18:00 w piątek 25 sierpnia doi godz. 6:00 w sobotę 26 sierpnia.

Sprawdź GDZIE JEST BURZA?

Czy przygotowywać się na spacer, czy raczej zabezpieczyć samochód przed gradem? Dzięki zaawansowanym urządzeniom meteorologicznym, określenie wystąpienia burz, intensywności wyładowań atmosferycznych jest w niemal stu procentach skuteczne.

Co robić, a czego nie robić w czasie burzy? Prawdy i mity o burzy

Na otwartej przestrzeni najlepiej położyć się na ziemi.
FAŁSZ. Uderzenie pioruna wytwarza na ziemi pole centralne. A jeśli ziemia jest mokra, a tak jest na ogół podczas burzy, to przeniesie ona ładunek elektryczny na leżącego człowieka, nawet jeśli piorun uderzył kilkanaście metrów dalej. Śmierć pewna.
Jedyne, co warto zrobić, to kucnąć, trzymając stopy jak najbliżej siebie.
Najlepiej jednak rozejrzeć się za rowem, wąwozem, doliną i schronić się właśnie tam. Jednym słowem - poszukać obniżenia terenu. Koniecznie unikać wzniesień, pagórków i wszelkich wypukłości na otwartej przestrzeni.

Nie stawać pod drzewem.
PRAWDA. Unikać nie tylko drzew, ale wszelkich najwyższych obiektów w okolicy. Jeśli w pobliżu znajdują się tylko pojedyncze drzewa, koniecznie schylić się i oddalić na odległość dwukrotnie większą niż wysokość drzew. Drzewa rzeczywiście przyciągają pioruny. Co gorsza, niektóre z nich, np. lipy, bardzo łatwo przewodzą elektryczność

Pozbyć się metalowych elementów na sobie.
PRAWDA. Nawet metalowa sprzączka od spodni może być przyczyną tzw. wyładowania wstęgowego, które jeśli zetknie się z wyładowaniem z chmury, spowoduje wyładowanie główne, co potocznie nazywamy piorunem lub grzmotem.
Niebezpieczne są także wędki, kij golfowy, narzędzia rolnicze, ba, nawet parasol z metalowymi elementami.

Mieć na sobie suche ubranie.
FAŁSZ. Suche ubranie sprawia, że człowiek staje się jakby opornikiem i po uderzeniu pioruna spustoszenia w ciele są większe. Mokre ubranie natomaist działa jak naturalny przewodnik. Ładunek prześliźnie się po jego powierzchni.

Komórka ściągnie piorun.
Nie do końca prawda, bardziej niebezpieczne jest używanie telefonów stacjonarnych, których kable przyciągają wyładowania, ale i z komórką warto być ostrożnym.

OSTRZEŻENIE! Burze z gradem nadchodzą w Śląskim - poziom 2! ...

Jeśli nie możemy schować się w budynku z piorunochronem, wskoczyć do samochodu lub autobusu.
PRAWDA. Dzięki metalowemu nadwoziu, które tworzy tzw. klatkę Faradaya, ładunki idą do ziemi, jak w przypadku piorunochronów.

Nie kosić w czasie burzy.
PRAWDA. I nie tylko nie kosić, ale wyłączyć kosiarkę już wtedy, gdy odezwą się pierwsze grzmoty. Zdarzały się przypadki porażenia osoby obsługującej takie urządzenie,gdy burza była jeszcze - zdawałoby się - w bezpiecznej odległości.

W domu jesteśmy bezpieczni.
Nie do końca prawda. Tam też trzeba zachować ostrożność. Przede wszystkim trzeba się trzymać z dala od rzeczy, które przewodzą prąd. Do nich należą m.in. kaloryfery, rury metalowe, zlewy kuchenne, telefony, itp. Nie należy używać urządzeń elektrycznych podłączanych do gniazdka elektrycznego, np. suszarki do włosów, elektrycznej szczoteczki do zębów, maszynki do golenia. Jeśli piorun uderzy w dom, te urządzenia mogą przenieść ładunek elektryczny na człowieka.

Źródło m.in. Gazeta Wrocławska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: OSTRZEŻENIE! Burze z gradem nadchodzą w Śląskim - poziom 2! Możliwe intensywne deszcze i porywisty wiatr nawet do 90 km/h [25.08.2023] - Katowice Nasze Miasto

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto