Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcia salonów fryzjerskich i kosmetycznych Polacy chcą bardziej niż sklepów w galeriach handlowych

Marta Zalewska
Marta Zalewska
Andrzej Banas / zdjęcie ilustracyjne
Przed nami kolejne etapy odmrażania gospodarki. Po majówce otwarte zostają powoli żłobki i przedszkola, hotele i sklepy w galeriach handlowych. Jak się jednak okazuje, to nie za tymi usługami Polacy najbardziej tęsknią w czasie pandemii. Na jakie odmrożenia w gospodarce czekamy najbardziej? Sprawdźcie!

Koronawirus: otwarte hotele i galerie handlowe

Pod koniec kwietnia rząd ogłosił II etap odmrażania gospodarki. Wraz z nim otwarte mają zostać m.in. sklepy w galeriach handlowych. To dobra wiadomość dla Polaków, którym doskwierał brak możliwości robienia zakupów w sklepach stacjonarnych w galeriach handlowych.

Jak wynika z badania IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów pod nazwą „Na co czekamy po pandemii”, przyznało tak 40,4 proc. badanych. Z kolei 45,4% ankietowanych wskazało, że problemem są dla nich zamknięte sklepy odzieżowe i obuwnicze, co uplasowało je na czwartym miejscu na liście utrudnień, które są najbardziej uciążliwe dla Polaków w czasie pandemii koronawirusa.

Koronawirus: aktualizowany raport z województwa kujawsko-pomorskiego

Kiedy otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych?

Jednak jak wynika z tego samego sondażu, nie na takie decyzje rządzących Polacy czekali najbardziej. Jak się jednak okazuje, aż dla 58,4% badanych największym problemem są zamknięte salony fryzjerskie i kosmetyczne. I to niezależnie od wieku, płci i miejsca zamieszkania. Aż 44,3% ankietowanych wskazało wizytę u fryzjera lub kosmetyczki jako pierwszą usługę, z której skorzystają po zniesieniu ograniczeń.

Skala problemu jest duża, bowiem od początku kwietnia zawieszono działalność 130 tys. gabinetów z branży beauty. Na odmrożenie tej gałęzi gospodarki czekają nie tylko klienci, ale również przedsiębiorcy. Z każdym tygodniem ciążące nad nimi widmo bankructwa powiększa się. Tylko w ciągu trzech tygodni długi sektora beauty, widniejące w bazie danych KRD, wzrosły z 38 mln zł na koniec marca do 41,4 mln zł.

Oprócz usług fryzjerskich i kosmetycznych, za czym jeszcze tęsknią Polscy w czasie pandemii?

Urzędy otwarte dla petentów

Dla 56,7 proc. Polaków dużą trudnością są ograniczenia w dostępnie do urzędów. W tej kwestii sytuacja powinna się jednak poprawiać. Po majówce 2020 niektóre instytucje ponownie zaczną przyjmować petentów, oczywiście z zachowaniem środków ostrożności. Od 4 maja przywrócona m.in. standardowa obsługa klientów w placówkach ZUS. Wprowadzono jednak zasady bezpieczeństwa:

  • wszystkie osoby odwiedzające placówki ZUS powinny posiadać środki ochrony osłaniające nos i usta (osoby, które nie będą ich posiadać, nie będą mogły wejść do sali obsługi klientów),
  • obsługa w placówkach ZUS będzie realizowana przy zachowaniu zasady odpowiedniego odstępu między klientami oczekującymi na obsługę (minimum 1,5 metra między osobami),
  • klienci będą wpuszczani pojedynczo, w zależności od dostępności stanowiska, na którym możliwe jest załatwienie danej sprawy,
  • przy stanowisku będzie mogła przebywać tylko jedna osoba.

Nadal jednak urzędy zachęcają, by w miarę możliwości załatwiać sprawy przez internet.

Jakie będą wakacje 2020?

Z badań wynika również, że 51,7% osób doskwiera to, że nie mogą wyjechać na wypoczynek w kraju i za granicą. Obostrzenia na granicach oraz obowiązkowa kwarantanna po powrocie obowiązują jak na razie do odwołania, a sytuacja epidemiczna w innych krajach nie zachęca do podróżowania. Z tego powodu o zagranicznych wakacjach większość Polaków może jedynie pomarzyć. Jednak wraz z otwarciem hoteli od 4 maja 2020, będzie można planować urlop w Polsce.

Kiedy otwarte restauracje?

Choć punkty gastronomiczne mogą prowadzić działalność na dowóz i na wynos, Polacy tęsknią również za możliwością fizycznego wybrania się do restauracji. 41,2 proc. rodaków przyznało, że brakuje im wizyt w restauracjach i kawiarniach, a 29 proc. nie może się obejść bez otwartych pubów i ogródków piwnych.

39,6 proc. badanych przyznało, że znacznym problemem jest dla nich brak dostępu do gabinetów fizjoterapii

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Otwarcia salonów fryzjerskich i kosmetycznych Polacy chcą bardziej niż sklepów w galeriach handlowych - Gazeta Pomorska

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto