Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarto nowy oddział w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. To nowoczesny oddział diabetologii - ZDJĘCIA

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
ZDROWIE. W poniedziałek 6 września oficjalnie otwarty został nowoczesny oddział diabetologii w Zagłębiowskim Centrum Onkologii Szpitalu Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej. To bardzo ważne przedsięwzięcie dla wszystkich mieszkańców Zagłębia i całego regionu. Jak się bowiem okazuje co 10 sekund ktoś na świecie dowiaduje się, że choruje na cukrzycę, a co sześć sekund ktoś na nią umiera. Tymczasem to właśnie mieszkańcy województwa śląskiego chorują na cukrzycę najczęściej w Polsce. Aż 113 osób na 1000 chorych to mieszkańcy woj. śląskiego. Zobacz zdjęcia.

Eksperci alarmują, że cukrzyca dotyka coraz większej liczby osób. By ograniczyć rozwój tej choroby niezbędna jest edukacja oraz tworzenie nowoczesnych, kompleksowych oddziałów diabetologicznych. W woj. śląskim jest taki jeden. Dlatego tak ważne jest otwarcie kolejnego oddziału diabetologii w Zagłębiowskim Centrum Onkologii.

Światowa Organizacja Zdrowia nazwała cukrzycę pierwszą niezakaźną epidemią. Według raportu NFZ tylko w 2020 roku na cukrzycę chorowały niemal trzy miliony Polaków, w tym co czwarta osoba powyżej 60. roku życia. Najwięcej zachorowań jest właśnie w woj. śląskim, gdzie wykonuje się także najwięcej amputacji w następstwie stopy cukrzycowej.

To odpowiedź na potrzeby mieszkańców woj. śląskiego

- Oddział diabetologii, który powstał w ZCO dzięki kontraktowi z NFZ, jest jednym z dwóch w woj. śląskim, który ma szanse diagnozować, leczyć i przede wszystkim edukować pacjentów chorujących na cukrzycę. Dzięki bliskości innych oddziałów szpitalnych oraz wykwalifikowanej kadrze jesteśmy w stanie pomóc chorym na każdy rodzaj cukrzycy – typu I, II, ciążowej oraz inne specyficzne typy – mówił dr n. med. Tomasz Szczepanik, ordynator oddziału diabetologii, jednocześnie p.o. dyrektora ZCO, który jest także wojewódzkim konsultantem w dziedzinie diabetologii.

- To bardzo ważny dla mnie dzień. Pracę rozpoczyna oddział, który ma kontrakt, świetny, wykwalifikowany zespół medyczny. Mam przyjemność pracować ze specjalistami. Dzięki tym osobom możemy świadczyć usługi dla naszych pacjentów. Cukrzyca jest chorobą, która nie boli, ale powoduje straszne powikłania. Kiedy już się pojawią, mało możemy pomóc – dodał.

Kompleksowych oddziałów diabetologii (nie oddziałów wewnętrznych z odcinkami diabetologicznymi) w szpitalach jest bardzo niewiele. Nowa diabetologia, to odpowiedź na potrzeby mieszkańców woj. śląskiego, ale jakość opieki doceniają również pacjenci, którzy przyjeżdżają do Dąbrowy Górniczej z różnych stron Polski.

- Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, która z roku na rok dotyka coraz większej części naszego społeczeństwa. Dlatego bardzo zależało nam, aby oddział diabetologii powstał w ZCO. Chcemy odpowiadać na potrzeby mieszkańców. Po to, by w miarę możliwości przygotowywać dla nich najbardziej odpowiednią ofertę – mówiła Bożena Borowiec, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii prof. dr hab. Krzysztof Strojek pokreślił, że to bardzo ważny dzień, kiedy w Dąbrowie Górniczej powstaje oddział diabetologii.

- Mówimy o 2,5 mln osób chorych w całej Polsce oraz ponad 200 tysiącach chorych w naszym regionie śląsko-zagłębiowskim. Jestem przekonany, że oddział będzie zajmował się chorymi z całego regionu. Tak, jak trzymałem kciuki za powstanie tego oddziału, otrzymanie kontraktu, tak dalej będę trzymał kciuki za to, by dalej się rozwijał z korzyścią dla wszystkich pacjentów – mówił prof. dr hab. Krzysztof Strojek.

Na oddział diabetologii w ZCO trafił m.in. Krystian Majcherczyk. - Przyjechałem tutaj z dużymi problemami zdrowotnymi. Cały zespół w ciągu kilku dni postawił mnie na nogi. Bardzo się cieszę, że trafiłem właśnie tutaj. Dziękuję wszystkim za pomoc – podkreślił pacjent oddziału diabetologii w ZCO.

Podczas otwarcia nowego oddziału zadowolenie z faktu jego powstania w Zagłębiu wyraziło wielu gości. Wśród nich m.in. posłanka do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska.

- Bardzo się cieszę, że w ZCO powstaje ten tak bardzo oczekiwany oddział. Niestety jest on tylko i wyłącznie trzecim w woj. śląskim. A więc w dziedzinie diabetologii mamy rzeczywiście bardzo dużo do zrobienia. Jestem przekonana, że pacjenci, którzy będą tutaj trafiać na oddział diabetologii, będą mieli troskliwą, profesjonalną, dobrą opiekę. Z całą pewnością do walki z cukrzycą muszą zaangażować się różne środowiska. Potrzebne jest zaangażowanie w profilaktykę antycukrzycową m.in. szkół, samorządów. Jeśli każdy z nas spróbuje w swoim środowisku zmienić nawyki, to ta walka z cukrzycą będzie się poprawiała. Przed nami długa droga. Życzę całemu zespołowi lekarskiemu dużo siły i zdrowia – podkreśliła europoseł Jadwiga Wiśniewska.

- Cieszę się, że dąbrowski szpital się rozwija, że powstają nowe oddziały, bo taka jest potrzeba. Szpital to organizm, który musi ulegać zmianom, musi reagować na zapotrzebowanie środowiska i pacjentów. To bardzo ważny oddział na mapie naszego regionu, bo cukrzyca to jak było tutaj już wspomniane, choroba cywilizacyjna. Myślę, że mieszkańcy regionu, pacjenci oraz pracownicy szpitala doceniają to, że dąbrowska lecznica może być przykładem dla wielu innych placówek medycznych i tak wspaniale się rozwija - podkreśliła senator RP Beata Małecka-Libera

- Bardzo się cieszę przede wszystkim dlatego, że ten nowy oddział, to kolejny dobry krok dla szpitala w Dąbrowie Górniczej. Nie tak dawno otwieraliśmy nowy blok porodowy, a dzisiejsza inauguracja oddziału diabetologii to kolejna wspaniała informacja dla mieszkańców regionu. Wiemy, że cukrzyca, stopa cukrzycowa, to duże wyzwanie dla chorych oraz lekarzy, dlatego tak ważna jest profesjonalna, dobra opieka i wsparcie - przyznała radna sejmiku woj. śląskiego Katarzyna Stachowicz.

Nowy oddział onkologii uroczyście poświęcił biskup sosnowiecki, ks. Grzegorz Kaszak.

Wsparcie wielu specjalistów w jednym miejscu

Pacjenci oddziału diabetologii w ZCO, który mieście się na trzecim piętrze, mogą liczyć na fachowe wsparcie wielu doświadczonych specjalistów, którzy pomogą przygotować się do zmian, jakie cukrzyca wprowadza w życie chorego. Dietetyk kliniczny wyjaśni, jak należy odżywiać się po wyjściu ze szpitala, a także pomoże ułożyć odpowiednią dietę. Psycholog obecny na oddziale pomoże oswoić się z chorobą, a edukatorzy diabetologiczni podzielą się swoimi radami i doświadczeniem w walce z cukrzycą. Po to, by pacjent po zdiagnozowaniu mógł ją zrozumieć, zaakceptować i nauczyć się z nią żyć.

- Nasi specjaliści są z chorym na każdym kroku. Zależy nam na tym, by pacjent po wyjściu ze szpitala posiadał komplet informacji na temat dalszego leczenia, badania, kontroli poziomu cukru w organizmie oraz żywienia i zdrowych nawyków – podkreśla dr. n. med. Tomasz Szczepanik, który podczas uroczystego otwarcia oddziału wyróżniony został przez prezes Śląskiego Oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Barbarę Tometczak specjalnym medalem z okazji 40-lecia powstania Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. - To skromna pamiątka, ale my jesteśmy bardzo wzruszeni, że mamy taki oddział w Zagłębiu – przyznała Barbara Tometczak.

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna

Szacuje się, że aż 422 miliony osób na całym świecie jest dotkniętych cukrzycą, z czego typ II to najczęściej występująca odmiana. Chory powinien pozostawać pod opieką lekarza diabetologa oraz kontrolować poziom cukru we krwi za pomocą glukometru i innych urządzeń. Oprócz przyjmowania leków najważniejsze jest zaangażowanie pacjenta w cały proces. Liczne badania potwierdzają, że zmiana stylu życia, wdrożenie zasad zdrowego żywienia oraz regularna aktywność fizyczna to istotne narzędzia w walce z cukrzycą. Pozwalają zmniejszyć ryzyko zachorowania oraz zredukować zagrożenia związane z powikłaniami, m.in. stopą cukrzycową.

- Stopa cukrzycowa jest powikłaniem, które często rozwija się w sposób skryty. Każda, nawet niegroźnie wyglądająca rana u pacjenta z cukrzycą w obrębie stopy, może przekształcić się w groźne powikłanie. Jeżeli w porę nie wdroży się odpowiednich metod diagnostycznych i terapeutycznych, może to grozić amputacją kończyny. Leczenie stopy cukrzycowej jest naszą specjalnością, dlatego robimy wszystko, żeby ratować zdrowie naszych pacjentów – podkreśla dr n. med. Dariusz Belowski, zastępca ordynatora oddziału diabetologii w dąbrowskim ZCO.

Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny w Dąbrowie Górniczej w ostatnim czasie zmieniło się z myślą o pacjentach. Tylko w ostatnim roku wyremontowane zostały: oddział udarowy, ginekologiczno-położniczy, rehabilitacji, diabetologii. Odświeżony został SOR, oddział psychiatrii, oddział chorób wewnętrznych i poradnie specjalistyczne. Łączna wartość tych wszystkich remontów przekracza kwotę 6 mln złotych. W planach jest jeszcze m.in. dalszy remont SOR, pracowni brachyterapii, oddziału psychiatrii, oddziału chorób wewnętrznych czy chirurgii onkologicznej.

Otwarto nowy oddział w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąb...

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto