Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac i dom kultury połączone

Piotr Sobierajski
Ryszard Bernaś i Adrian Lepa w czasie remontu będą pracować w świetlicach. Fot. Olgierd Górny
Ryszard Bernaś i Adrian Lepa w czasie remontu będą pracować w świetlicach. Fot. Olgierd Górny
Radni w Dąbrowie Górniczej zdecydowali o połączeniu dwóch największych instytucji kultury w mieście. Od 1 stycznia przyszłego roku Pałac Kultury Zagłębia i Dom Kultury w dzielnicy Ząbkowice znów będą miały wspólną ...

Radni w Dąbrowie Górniczej zdecydowali o połączeniu dwóch największych instytucji kultury w mieście. Od 1 stycznia przyszłego roku Pałac Kultury Zagłębia i Dom Kultury w dzielnicy Ząbkowice znów będą miały wspólną dyrekcję i razem będą przygotowywać ofertę dla mieszkańców.

Nie byłoby w tym może nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że w ciągu ostatnich 11 lat to już piąta zmiana struktur pałacu i domu kultury. Średnio przez 2 lata w Ząbkowicach pracownicy DK rządzą się sami, a potem znów wracają pod administrację Pałacu Kultury Zagłębia. I tak w kółko. Za każdym razem argumentem za połączeniem lub rozdzieleniem obu instytucji są finanse.

Ostatnia faza niezależności DK trwała od 1 lipca 2005 r., bo za rządów poprzedniego prezydenta Jerzego Talkowskiego radni zadecydowali, że Ząbkowice zasługują na swoją odrębną instytucję kultury. Mówiono co prawda, że jest to nieopłacalne ekonomicznie, ale mieli na tym skorzystać mieszkańcy. Zresztą oni sami postawili przed ponad 50 laty budynek - wtedy Związkowego Domu Kultury.

Niedawno okazało się jednak, że dwie największe sale i cały dach ząbkowickiego budynku nadają się wyłącznie do generalnego remontu, więc imprez i koncertów poza sezonem letnim nie było gdzie robić. Remont był planowany jeszcze w ubiegłym roku, ale nic z tego nie wyszło. Ruszył w tym roku.

Teraz władze lokalne uznały, że najlepszym wyjściem z finansowego patu (za remont domu kultury trzeba przecież zapłacić) będzie ponowne połączenie obu placówek. Jednak podczas głosowania w komisji kultury UM większość rajców była przeciw (7:5). Pracownicy Domu Kultury (jest ich 26) najpierw zapowiadali akcję strajkową, ale ostatecznie podpisali porozumienie o warunkach zatrudnienia i płacy.

- Dostaliśmy dwuletnią gwarancję zatrudnienia i dotychczasowej płacy, więc będziemy tego pilnować. Decyzję o połączeniu z PKZ podjęli radni i to ich ocenią mieszkańcy - mówi Adrian Lepa, przewodniczący WZZ Sierpień 80 pracowników DK w Ząbkowicach.

Problemy jednak zostały. Kończy się już remont dachu, ale zostało jeszcze wiele pracy w sali teatralnej i widowiskowej. Na ten czas instruktorzy z Ząbkowic muszą gdzieś się podziać.

- Mają trafić do świetlic środowiskowych, ale nie może dojść do sytuacji, że w tym czasie ząbkowiczanie pozostaną bez dostępu do imprez kulturalnych. Muszą być organizowane tak, jak dotychczas - dodaje Adrian Lepa.

Władze miasta zapewniają tymczasem, że utworzenie jednego, dużego miejskiego centrum kultury przyniesie 330 tys. zł rocznie oszczędności. Pieniądze wydawane były do tej pory na administrację i zarządzanie. Zlikwidowane zostaną etaty dyrektora DK, jego zastępcy i głównej księgowej.

- Oferta kulturalna dla mieszkańców na pewno się nie zmniejszy, bo właśnie nad nią będą pracować instruktorzy domu kultury, choć w innych miejscach - zapewnia Grzegorz Perz, dyrektor Pałacu Kultury Zagłębia. - Zyski z biletów, wynajmu pomieszczeń i sal DK mają pozostać w Ząbkowicach, podobnie jak coroczna dotacja z budżetu gminy.

Sami ząbkowiczanie mówią, że władze bawią się z nimi w ciuciubakę. Poza tym w Radzie Miasta nie zasiada ani jeden mieszkaniec tej dzielnicy.

- Żal było patrzeć jak Dom Kultury niszczał, więc remont cieszy. Jeśli jednak my i nasze dzieci zostaniemy odcięci od kółek zainteresowań, imprez i koncertów, to będzie znaczyło, że ktoś znów podjął błędną decyzję - mówi Magdalena Kotowicz, mieszkanka Ząbkowic.

Zbudować, porządzić, podzielić, porządzić, połączyć, porządzić

Związkowy Dom Kultury rozpoczął działalność w maju 1954 r. Osiem lat później przekształcił się w Międzyzakładowy Dom Kultury, a opiekę nad nim objęły tutejsze Zakłady Elektrochemiczne oraz Huta Szkła Okiennego i Huta Szkła Gospodarczego. Do końca lat 80. dom kultury był finansowany przez wszystkie trzy zakłady. Przemiany polityczne sprawiły, że znalazł się bez wsparcia. Na początku lat 90. zła sytuacja ekonomiczna sprawiła, że MDK został włączony po raz pierwszy jako filia do Pałacu Kultury Zagłębia.
Dom Kultury Ząbkowice na krótko odzyskał samodzielność w latach 1998-2000, by od 1 lipca 2005 r. ponownie działać jako samodzielna placówka. Taka sytuacja może potrwać do 1 stycznia 2008. Wtedy DK znowu wejdzie w skład Pałacu Kultury Zagłębia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto