Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac Kultury Zagłębia ma już 65 lat! Gościli tu m.in. Jędrusik i Niemen. Był też "Klub dla narzeczonych". Zobacz stare zdjęcia.

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Pałac Kultury Zagłębia to symbol Dąbrowy Górniczej i całego Zagłębia 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pałac Kultury Zagłębia to symbol Dąbrowy Górniczej i całego Zagłębia Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Muzuem Miejskie Sztygarka/arc. M. Gadaczek/ PKZ / PAS / M. Wesołowski
Dąbrowa Górnicza. Pałac Kultury Zagłębia, największy po warszawskim Pałacu Kultury i Nauki zabytek socrealistyczny w Polsce, świętuje swoje 65-lecie. Został po raz pierwszy zaprezentowany mieszkańcom Zagłębia i całego regionu 11 stycznia 1958 roku. Zobacz jego archiwalne zdjęcia.

Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej ma 65 lat

Generalnym wykonawcą prac na budowie Pałacu Kultury Zagłębia było Zjednoczenie Budownictwa Miejskiego w Sosnowcu. Z ponad 4,7 tys. m kw. powierzchni 2 tys. m kw. to przestronne marmurowe hole, a sala teatralna na 850 miejsc z obrotową sceną była wówczas jedną z najnowocześniejszych w kraju.

Pierwszym administratorem został Wydział Kultury Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach, który na dyrektora powołał Karola Ścieżkę. Władze miasta zatwierdzające statut placówki w 1964 roku nadały jej nową nazwę Pałac Kultury Zagłębia. W 1992 roku nazwę tę zmieniono na jakiś czas na Dąbrowski Pałac Kultury. 22 listopada 1979 r. budynek jako Pałac Kultury Zagłębia został wpisany do Krajowego Rejestru Zabytków.

Pałac Kultury Zagłębia to symbol Dąbrowy Górniczej i całego Zagłębia

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNEMuzuem Miejskie Sztygarka/arc. M. Gadaczek/ PKZ / PAS / M. Wesołowski

Działały tu: Amatorski Klub Filmowy „Zagłębie”, Teatr „Forum”, a także liczne kluby zainteresowań oraz zespoły muzyczne. W Pałacu Kultury od 1958 roku mieściła się także siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hugona Kołłątaja - jednej z najstarszych placówek kulturalnych Zagłębia. Od 1960 roku w Pałacu Kultury Zagłębia funkcjonował jeden z najstarszych i najbardziej utytułowanych klubów filmowych w Polsce – Amatorski Klub Filmowy „Zagłębie”. Dyskusyjny Klub Filmowy gościł m.in. Gustawa Holoubka i Agnieszkę Holland. Od października 2007 roku Pałac jest także siedzibą Kina Studyjnego Kadr.

W 1969 roku w salach dawnej kawiarni utworzono młodzieżowy Klub „Agora”. Był on organizatorem m.in. spotkań z ciekawymi ludźmi (olimpijczykami, działaczami społeczno-politycznymi, zespołami muzycznymi), bali dla samotnych i zakochanych czy tzw. wieczornic artystycznych, wieczorków muzycznych i występów kabaretowych. Ponadto odbywały się tu dyskoteki oraz zajęcia świetlicowe.

Zobacz archiwalną galerię zdjęć PKZ:

W 1972 roku dzięki odpowiedniemu zagospodarowaniu sali gimnastycznej na parterze, powstał Klub „Przy Samowarze”. Skupiał on dorosłych w sekcji szachowej i brydżowej, a  od września 1975 roku funkcjonował w nim także Klub Seniora.

W Pałacu funkcjonował także „Klub dla narzeczonych”, czyli powstały w porozumieniu z miejscowym Urzędem Stanu Cywilnego cykl wykładów psychologiczno-socjologicznych o małżeństwie i rodzinie, połączonych z kursami umiejętności praktycznych, na przykład przewijania i kąpania niemowląt.

Przez lata estrada Pałacu Kultury Zagłębia gościła wybitnych artystów z całej Polski. Zorganizowano tysiące spektakli teatralnych, koncertów, recitali, oper, operetek oraz wystaw malarskich i fotograficznych. Gościli tu aktorzy największych scen teatralnych z całej Polski. Na kartach kronik swoje wpisy pozostawili m.in.: Sławomir Mrożek, Tadeusz Różewicz, Wojciech Kilar, Krystyna Prońko, Anna Jantar, Krystyna Janda, Kalina Jędrusik, Czesław Niemen czy Hanka Bielicka. Wielokrotnie PKZ zamieniał się także w plan filmowy.

Pałac Kultury Zagłębia to symbol Dąbrowy Górniczej i całego Zagłębia

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNEMuzuem Miejskie Sztygarka/arc. M. Gadaczek/ PKZ / PAS / M. Wesołowski

Ciekawostki:

  • Nazwa obiektu: Pałac Kultury Zagłębia
  • Styl architektoniczny: socrealizm
  • Architekt: Zbigniew Rzepecki
  • Data otwarcia: 11 stycznia 1958 rok
  • Inicjator budowy: generał Aleksander Zawadzki
  • Remont generalny oraz przebudowa: marzec 2011 do października 2014 r.
  • Kubatura budynku: 38 tys. metrów sześciennych
  • Powierzchnia użytkowa: 10 tys. 600 metrów kwadratowych

Ciekawostką jest też fakt, że naprzeciwko PKZ, po drugiej stronie dzisiejszej ul. Królowej Jadwigi, miał stanąć nowy ratusz miejski. Powstała nawet specjalna makieta, ale ostatecznie w latach 50. XX wieku zrezygnowano z tych planów.

W latach 2011 – 2014 dąbrowski pałac został gruntownie wyremontowany i zmodernizowany, co było ogromnym wyzwaniem logistycznym, zważywszy chociażby na fakt, że trzeba było zachować i odtworzyć wszystkie detale oraz szczegóły architektoniczne tej wyjątkowej budowli. Dziś Pałac Kultury Zagłębia jest jedną z największych instytucji kulturalnych w województwie śląskim,, w której odbywają się koncerty, spektakle, festiwale kultury oraz słynny Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Michała Spisaka.

W pałacowym Kinie Kadr można obejrzeć seanse, festiwale i przeglądy filmowe, a w Galerii Sztuki bezpłatne wystawy malarstwa, grafiki, rzeźby, fotografii. Pałac Kultury Zagłębia to również zajęcia edukacji artystycznej, w których udział brało już kilka pokoleń mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego, zdobywając wiedzę z zakresu teatru, tańca, muzyki, śpiewu, malarstwa i innych form artystycznych.

Zobacz archiwalną galerię zdjęć PKZ:

Pałac Kultury Zagłębia to symbol Dąbrowy Górniczej i całego Zagłębia 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Pałac Kultury Zagłębia ma już 65 lat! Gościli tu m.in. Jędru...

Z okazji 65-lecia Pałacu Kultury Zagłębia w środę 11 stycznia o godz. 18 w sali teatralnej odbędzie się koncert „W cieple dźwięków”. Najznakomitsze dzieła muzyki klasycznej wykona Orkiestra MASO z Charkowa pod batutą Jurka Dybała. Polonez A-dur Fryderyka Chopina, V Symfonia c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena, czy „Nad pięknym modrym Dunajem” Johanna Straussa to muzyczne arcydzieła, które usłyszymy w dzień rocznicy otwarcia Pałacu Kultury Zagłębia. Orkiestra MASO to Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” z Charkowa, która jest pierwszą i jedyną orkiestrą młodzieżową w Ukrainie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto