Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac Kultury Zagłębia świętował 65 lat! Koncert muzyków z Ukrainy i nagrody kulturalne dla wybitnych twórców

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Koncert z okazji 65-lecia Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Koncert z okazji 65-lecia Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marek Wesołowski/PKZ
Pałac Kultury Zagłębia świętował swoje 65-lecie. Wypełniona po brzegi sala teatralna oklaskiwała w środowy wieczór 11 stycznia orkiestrę z Charkowa, a gromkie brawa popłynęły także do laureatów miejskich nagród kulturalnych za 2022 rok, którzy odebrali wyróżnienia podczas rocznicowego koncertu.

W Pałacu Kultury Zagłębia mieliśmy więc okazję posłuchać między innymi najsłynniejszej na świecie, zwanej „Symfonią losu” – „Piątej” Beethovena, wiedeńskich kompozycji Johanna Straussa, czy też wyjątkowego „Caroll of the Bells” („Szczedryk”) – ukraińskiej kolędy, rozsławionej m.in. przez Johna Williamsa  w obrazie „Kevin sam domu”, a także utworu „Melodia”- dumnej kompozycji Skoryka, która stała się symbolem walki Ukraińców z putinowską inwazją. Te i wiele innych utworów wykonała dla zgromadzonej publiczności Młodzieżowa Akademicka Symfoniczna Orkiestra z Charkowa pod batut Jakuba Chrenowicza, a cały koncert nosił tytuł „W cieple dźwięków”.

Podczas tego wyjątkowego wieczoru odbyła się także gala wręczenia nagród prezydenta miasta Dąbrowa Górnicza za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za rok 2022.

Oto lista nagrodzonych:

Sebastian Moń

Sebastian Moń pochodzi z Pszczyny, od kilkunastu lat mieszka w Dąbrowie Górniczej. Na co dzień pracuje jako nauczyciel wychowania fizycznego w jednej z dąbrowskich szkół. W zakresie sztuki jest samoukiem. Na początku drogi twórczej, zajmował się głównie rysunkiem, by następnie wziąć do ręki pędzel i dać się pochłonąć malarstwu akrylowemu. Twórca cały czas poszukujący nowych dróg.

Sebastian Moń to twórca biorący udział w wystawach zbiorowych oraz indywidualnych, organizowanych na terenie całego kraju. Obrazy artysty znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce jak i za granicą. Prace znajdują również swoich właścicieli na aukcjach w największych domach aukcyjnych w kraju, tj. Agra Art., Desa Unicum, Sopocki Dom Aukcyjny, które cieszą się wielkim uznaniem wśród kolekcjonerów, sprzedając prace najznamienitszych mistrzów polskiego malarstwa, na czele z obrazami Zdzisława Beksińskiego, Rafała Olbińskiego czy Dariusza Zawadzkiego.

Grzegorz Skrzypek

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Otrzymał dyplom z malarstwa sztalugowego w pracowni prof. Włodzimierza Kunza, aneks z rysunku w pracowni prof. Sławomira Karpowicza. Grzegorz Skrzypek jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Jest jednym z założycieli i jednocześnie członkiem grupy malarskiej „MESSAGE”. Grzegorz Skrzypek jest optymistą wierzącym, że sztuką można zmieniać świat na bardziej pozytywny. Sam mówi, że „Maluje bo ma taką potrzebę, kiedy maluje jest pozbawiony grawitacji, to super uczucie. Znacznie trudniej się ląduje, ale warto zawsze pamiętać o kolejnym starcie”. Inspiracją dla jego malarstwa byli surrealiści, fowiści oraz sztuka naiwna i może dlatego prace Grzegorza Skrzypka trafiają do tak dużego grona odbiorców w regionie, kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granią.

Marcin Korek

Marcin Korek studiował na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła – specjalność projektowanie szkła. Uzyskał dyplom z projektowania szkła u prof. Ludwika Kiczury oraz z malarstwa u prof. Stanisława Kortyki.

Jako mieszkaniec Dąbrowy Górniczej od dwudziestu lat propaguje sztukę i kulturę regionu, biorąc udział w licznych wystawach i plenerach artystycznych w kraju i za granicą. Jest specjalistą w dziedzinie sztuki unikatowej jaką jest szkło artystyczne i witraż, równie dobrze posługuje się technikami malarskimi oraz projektowaniem graficznym. Marcin Korek swoją kreatywnością i wrażliwością artystyczną oraz wielowymiarowością działań artystycznych wpływa na środowisko nie tylko regionu i kraju, ale sięga również poza granice Polski o czy świadczą liczne nagrody, zaproszenia do udziału w międzynarodowych wystawach między innymi Norwegia, Francja, a także obecność jego prac w galeriach w całym kraju.

Maja Cembrzyńska

Maja Cembrzyńska współpracuje z Klubem im. Jana Kiepury w Sosnowcu od kilku lat, kształci się wokalnie pod okiem Pani Małgorzaty Orczyk. Młoda artystka uczestniczyła w wielu konkursach wokalnych i występach okolicznościowych. Maja jest osobą obdarzoną ponadprzeciętnymi dyspozycjami wokalnymi. Posiada ogromną wyobraźnię i wrażliwość muzyczną. Maja dała się poznać jako osoba niezwykle pracowita i kreatywna muzycznie. Młoda artystka przechodząc pozytywnie casting miała przyjemność zaprezentować swój talent w programie The Voice Kids V. Piosenki, które wykonywała na różnych etapach telewizyjnego konkursu były bardzo wymagające pod względem wokalnym i muzycznym. Z wielkim powodzeniem zaprezentowała piosenkę „Superhero” Viki Gabor, zinterpretowała piosenki „I Dont Want to Miss Thing” Aerosmith czy „Happier Than Ever” Billie Eilish. W finale młoda artystka olśniła publiczność wykonaniem utworu kompozycji Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”.

Zofia Żelezińska

Zofia Żelezińska jest długoletnią członkinią Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego, zaangażowana w rozwój poezji i malarstwa pejzażowego. Członkini Stowarzyszenia Grupa Plastyczna „Dąbrowa”, aktywnie uczestniczy w twórczości literacko malarskiej. Zofia Żelezińska jako członek Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej „Odrodzenie” czynnie uczestniczy w realizacji zadań statutowych, a przede wszystkim w rozwoju Dąbrowy Górniczej. Artystka jest autorką dwóch tomów poetyckich pt. „Zegar, którego nie ma” oraz „Kwiaty”. Za swoją działalność artystyczną odznaczona między innymi Złotym Krzyżem Zasługi oraz wyróżniona Rocznicowym Aktem Gratulacyjnym Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza.

Pałac Kultury Zagłębia to symbol całego regionu

Pałac Kultury Zagłębia, największy po warszawskim Pałacu Kultury i Nauki zabytek socrealistyczny w Polsce, świętuje swoje 65-lecie. Został po raz pierwszy zaprezentowany mieszkańcom Zagłębia i całego regionu 11 stycznia 1958 roku.

Generalnym wykonawcą prac na budowie Pałacu Kultury Zagłębia było Zjednoczenie Budownictwa Miejskiego w Sosnowcu. Z ponad 4,7 tys. m kw. powierzchni 2 tys. m kw. to przestronne marmurowe hole, a sala teatralna na 850 miejsc z obrotową sceną była wówczas jedną z najnowocześniejszych w kraju.

Pierwszym administratorem został Wydział Kultury Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach, który na dyrektora powołał Karola Ścieżkę. Władze miasta zatwierdzające statut placówki w 1964 roku nadały jej nową nazwę Pałac Kultury Zagłębia. W 1992 roku nazwę tę zmieniono na jakiś czas na Dąbrowski Pałac Kultury. 22 listopada 1979 r. budynek jako Pałac Kultury Zagłębia został wpisany do Krajowego Rejestru Zabytków.

W latach 2011 – 2014 dąbrowski pałac został gruntownie wyremontowany i zmodernizowany, co było ogromnym wyzwaniem logistycznym, zważywszy chociażby na fakt, że trzeba było zachować i odtworzyć wszystkie detale oraz szczegóły architektoniczne tej wyjątkowej budowli. Dziś Pałac Kultury Zagłębia jest jedną z największych instytucji kulturalnych w województwie śląskim, w której odbywają się koncerty, spektakle, festiwale kultury oraz słynny Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Michała Spisaka.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto