Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac Kultury Zagłębia: to już 57 urodziny Pałacu, będzie się działo!

PAS, mat. prasowe PKZ
Pałac Kultury Zagłębia. Jak co roku o tej porze Pałac Kultury Zagłębia szykuje się do swoich kolejnych, 57. już urodzin. Z tej okazji odbędzie się kilka wydarzeń.

Pałac Kultury Zagłębia: to już 57 urodziny Pałacu, będzie się działo!


W piątek 9 stycznia o godzinie 17.00 zapraszamy do Galerii PKZ na wernisaż wystawy „Remanenty – Chopinowi Duda-Gracz” prezentującej prace Jerzego Dudy-Gracza inspirowane muzyką Chopina. Wprowadzeniem do tematyki wystawy będzie prelekcja Natalii Kruszyny – historyka sztuki z Muzeum Historii Katowic, kierownika Pracowni Twórczości Jerzego Dudy-Gracza. Wystawę będzie można oglądać do końca lutego.

Jerzy Duda Gracz - malarz, grafik, rysownik, scenograf, publicysta, profesor sztuk plastycznych. Urodzony w Częstochowie 20 marca 1941 roku, zmarł 5 listopada 2004 roku na plenerze malarskim w Łagowie. Jerzy Duda-Gracz to jeden z najbardziej wyrazistych i najpopularniejszych twórców polskiej sztuki XX wieku. Demaskator polskich wad, ludzkiej głupoty i zakłamania. W swoim dorobku ma ponad sto wystaw indywidualnych: w kraju oraz z granicą, a jego dzieła znajdują się w kolekcjach najbardziej prestiżowych galerii i muzeów świata. Zostało po nim blisko 3000 płócien, w tym 296 składujących się na jeden z największych cykli w historii nowożytnego malarstwa „Chopinowi Duda-Gracz”, będący hołdem artysty dla kompozytora i najbardziej znamienitym przykładem inspiracji dzieł muzycznych dla sztuk wizualnych. Nad cyklem „Chopinowi Duda-Gracz” malarz spędził ostatnie cztery lata swojego życia.

Dzień później, 10 stycznia o godzinie 18.00 w Sali Teatralnej odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Rozrywkowej „Sojka Band”, obchodzącej 10-lecie swojego istnienia. Wstęp za zaproszeniami.

Orkiestra powstała jesienią 2004 roku. Jej nazwa pochodzi od nazwiska założyciela grupy, Jerzego Sojki, który obchodzi również 50-lecie swojej pracy artystycznej. Jest On wielokrotnie utytułowanym znanym muzykiem, multiinstrumentalistą, doświadczonym dyrygentem oraz aranżerem opracowań muzycznych wszystkich utworów wykonywanych przez orkiestrę.

W skład „Sojka Band” wchodzą doświadczeni muzycy – zarówno amatorzy jak i profesjonaliści. Muzyka stanowi bardzo ważny element ich życia. Niektórzy poprzez wspólne muzykowanie związani są ze sobą od lat. To byli członkowie Miejskiej Orkiestry Dętej w Dąbrowie Górniczej, Orkiestry Rozrywkowej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach oraz absolwenci i studenci Akademii Muzycznej w Katowicach. Skład zespołu stanowią zarówno muzycy z wieloletnim doświadczeniem estradowym, jak i uzdolniona młodzież – absolwenci i uczniowie szkół muzycznych, którzy jednak mimo młodego wieku sukcesywnie zdobywają doświadczenie sceniczne. Zespół tworzy kilka pokoleń muzyków, dla których występy przed publicznością są przyjemnością i zawsze przyjmowane są przez widownię z entuzjazmem.

Repertuar grupy jest niezwykle urozmaicony. To co charakteryzuje orkiestrę pod batutą Jerzego Sojki to różnorodność brzmień. Grają standardy muzyki jazzowej i tanecznej, ale także muzykę latynoamerykańską, utwory wokalnoinstrumentalne a nawet autorskie aranżacje muzyki klasycznej.

Grupa składa się z trojga wokalistów w stałym składzie, a także z muzyków w sekcji dętej (3 trąbki, 2 puzony, 2 saksofony altowe i 2 saksofony tenorowe) oraz w sekcji rytmicznej (gitara, perkusja, fortepian). Podczas występów w zależności od potrzeb utworu zmienia się liczba muzyków grających na scenie. Zespół nawiązuje także współpracę z wokalistami i muzykami, którzy występują gościnnie. Dzięki temu widzowie mają szansę usłyszeć grupę w wielu różnych odsłonach.

Orkiestra „Sojka Band” występowała wielokrotnie podczas Dni Dąbrowy Górniczej i finałów koncertu „Złota Miejscowość Radia Katowice". Oprawiała muzycznie obchody 10-lecia Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. Jest częstym gościem na scenie Pałacu Kultury Zagłębia. Występuje zarówno w plenerze jak i na uroczystych bankietach i spotkaniach.

Urodzinowe obchody zakończą się w niedzielę 18 stycznia o godz. 17.00. Działający w PKZ Chór Zorza zaprosi do wysłuchania kolęd i pastorałek. W Sali Kameralnej im. Michała Spisaka zabrzmią najpiękniejsze świąteczne dźwięki. Wystąpią również soliści, min.: H. Piwowarska, M. Gabryś, K. Żelichowska, M. Dróżdż, A. Cicha, K. Szczepanik, M. Kleszcz, G. Oleksy, A. Szczypka, G. Kawalec, Ł. Baruch, R. Kozieł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto