Pałac się sypie

Marcin Twaróg
Jerzy Jóźwik (z lewej) i Arkadiusz Głąb co dzień notują nowe zarysowania na elewacji budynku.
Jerzy Jóźwik (z lewej) i Arkadiusz Głąb co dzień notują nowe zarysowania na elewacji budynku.
Gmach Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej wymaga pilnego remontu. Stukilogramowe płyty z piaskowca odpadają od elewacji, chyboczą się kamienne elementy balustrad a gzymsy pękają.

Gmach Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej wymaga pilnego remontu. Stukilogramowe płyty z piaskowca odpadają od elewacji, chyboczą się kamienne elementy balustrad a gzymsy pękają. Najgorszy jest jednak grzyb, który opanował już niemal wszystkie podziemne pomieszczenia. Cuchnące sale: kawiarniana, teatralna i gimnastyczna zostały zamknięte, bo same przebywanie w nich może doprowadzić do rozstroju zdrowia.

- Decyzja powiatowego inspektora nadzoru budowlanego jest jasna. Zlecił doprowadzenie budynku do stanu używalności w terminie do końca czerwca, ale na wyraźne życzenie dyrektorki pałacu termin ten został wydłużony o rok. W związku z tym zalecenia na dziś, jakie nas obowiązują, to poprawa stanu bhp - mówi wiceprezydent Marek Cygroń.

Ta ekspertyza nie wystarczy

Urząd miejski zlecił Wojskowej Akademii Technicznej wykonanie ekspertyzy zawilgocenia budynku, które jest głównym sprawcą destrukcji. Wiadomo już, że do osuszenia fundamentów zastosowana będzie nowoczesna metoda pochłaniania wody przez kryształy. Aby ta metoda dała pożądany skutek, wcześniej jednak należy wybudować studnie drenażowe, które odprowadziłyby wodę.

- Tylko, że ja nie o taką ekspertyzę wnioskowałem. Oczywiście ustosunkuję się do niej jeszcze w tym tygodniu, ale niezbędna jest ekspertyza całościowa. Oni zrobili wycinek, ale to sprawy nie załatwia. Wydaje mi się, że to wszystko dzieje się w odwrotnej kolejności - irytuje się Zdzisław Wójcik, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

Prowizorka najtrwalsza

Drobne remonty, jakie od lat wykonywane są w PKZ, przypominają łatanie dziur. Skromny dział techniczny na bieżąco usuwa wszelkie usterki, lecz poważniejszych prac budowlanych nie jest w stanie przeprowadzić.

- Jeżeli tylko zauważymy, że spadła kolejna tralka z kamiennych balustrad, to jej miejsce uzupełniamy metalowym ogrodzeniem. Tak naprawdę to nawet nie wiemy, czy mamy je gdzieś przechować, bo przecież pałac jest pod opieką konserwatorską - mówi Jerzy Jóźwik z działu technicznego.
Od pewnego czasu można go zobaczyć, gdy przez lornetkę przypatruje się elewacji. - Tak lepiej widać nowe zarysowania na gzymsie. Odpadają potężne płyty. Jak tak dalej pójdzie, to będziemy chyba musieli zbudować daszek na wejściem, żeby spadające fragmenty nikogo nie zabiły - tłumaczy.

Szukanie kozła ofiarnego

Chociaż o stale pogarszającej się kondycji budynku wiadomo co najmniej od pięciu lat, dopiero teraz władze miejskie postanowiły działać. Jednocześnie w kręgach bliskich obecnemu zarządowi miasta coraz głośniej mówi się o potrzebie odwołania obecnej dyrektorki pałacu. To ona rzekomo jest odpowiedzialna za dopuszczenie pałacu do takiego stanu.
Tymczasem dotarliśmy do wielu ekspertyz na temat fatalnego stanu technicznego pałacu i wniosków pokontrolnych, które dyrektorka systematycznie przesyłała do urzędu miasta. Opracowując w sierpniu ubiegłego roku plan remontów na 2003 r. najpotrzebniejsze roboty określiła na prawie 10 mln zł.

- Punkty do realizacji od lat się właściwie nie zmieniają. Różna jest tylko cena - mówi dyrektor Pałacu Kultury Zagłębia Wiesława Molisak.


Pałac Kultury Zagłębia oddany został do użytku 11 stycznia 1958 r. Od samego początku wiadomo było, że największym problemem pozostaje odwodnienie olbrzymiego obiektu. Projektantom zabrakło wyobraźni, aby przewidzieć, że woda spływająca po elewacji będzie przesiąkać do podziemnych pomieszczeń przez kamienne płyty położone na podjazdach do pałacu.

Nikomu nie przeszkadzało to jednak w organizowaniu tu zjazdów partyjnych i uroczystości związanych ze wszelkimi świętami państwowymi. Do dziś Dąbrowa Górnicza nie ma większej sali widowiskowej. Obecnie odbywają się w niej koncerty, przedstawienia oraz występy kabaretowe. Inne sale zajmują m.in. biblioteka miejska, organizacje społeczne i polityczne. Na biuro poselskie pokoje wynajmuje Agnieszka Pasternak.

Podatek od psa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie