Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamiętacie te budynki w Dąbrowie Górniczej? Znali je kiedyś wszyscy! Zobacz ZDJĘCIA. Historia odchodzi na naszych oczach...

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
BIUROWIEC DEFUM

Wyburzony w czerwcu 2020 roku biurowiec DEFUM. W starym biurowcu przez dziesięciolecia mieściły się m.in. pomieszczenia działu projektowego i konstrukcyjnego Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek Defum. Obiekt wpisał się na stałe w krajobraz śródmieścia, będąc tu ponad 50 lat. 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
BIUROWIEC DEFUM Wyburzony w czerwcu 2020 roku biurowiec DEFUM. W starym biurowcu przez dziesięciolecia mieściły się m.in. pomieszczenia działu projektowego i konstrukcyjnego Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek Defum. Obiekt wpisał się na stałe w krajobraz śródmieścia, będąc tu ponad 50 lat. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Dariusz Nowak
WSPOMINAMY. Dąbrowa Górnicza ma wiele charakterystycznych budynków, obiektów czy zakładów, kojarzonych właśnie z tym miastem. Wielu z nich już jednak nie ma. Zamieniły się w stosy gruzu, choć wcześniej przez dziesięciolecia służyły mieszkańcom. Czasem trzeba było je zburzyć, bo zagrażały bezpieczeństwu, ale często popadły w ruinę zupełnie niepotrzebnie, choć była szansa, by mogły istnieć nadal, pełniąc całkiem nowe funkcje.

W centrum Dąbrowy Górniczej od 66 lat możemy zobaczyć Pałac Kultury Zagłębia, a od lat 70. minionego wieku Superjednostkę, charakterystyczny wieżowiec z mnóstwem mieszkań. Wszyscy z Dąbrową Górniczą kojarzą też Hutę Katowice – dziś ArcelorMittal Poland. Wielu innych, związanych z codziennym życiem miasta budynków, budowli i obiektów już nie ma.

Więcej zdjęć ZOBACZ TUTAJ

Największe zmiany zaszły w Dąbrowie Górniczej w latach 70. i 80. minionego stulecia, kiedy to w miejscu domów i kamienic powstawały właśnie wspomniane wieżowce, a wokół nich szkoły, przedszkola, ośrodki zdrowia, sklepy. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w Gołonogu, na Redenie, na terenie dzisiejszych osiedli Mydlice.

Kolejnym przełomowym w historii miasta okresem były lata 90. To właśnie wtedy zamknięta została w 1996 roku na dobre kopalnia Paryż, dająca przez dziesięciolecia pracę wielu dąbrowianom oraz mieszkańcom ościennych miast i miejscowości.

A nowy XXI wiek to z kolei niespodziewane decyzje, na podstawie których zniknęły na przykład mające swoją historyczną i zabytkową wartość zabudowania kolejowe w Dąbrowie Górniczej – Strzemieszycach. Nie można też zapomnieć o zmianach, jakie cały czas zachodzą na terenie Fabryki Pełnej Życia, czyli terenie byłego DEFUM za Pałacem Kultury Zagłębia, na którym powstaje nowe śródmieście. Tam również widać już dość diametralne zmiany. Stosunkowo nie tak dawno zniknął też z miasta kolejny historyczny dworzec, a wcześniej dąbrowskie kina.

W naszej galerii zobaczycie ślady historii Dąbrowy Górniczej. Dziś tych budynków i budowli już nie ma.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto