MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Paraspartakiada w dąbrowskiej hali Centrum

PAS
Paraspartakiada integruje niepełnosprawnych z całego województwa śląskiego
Paraspartakiada integruje niepełnosprawnych z całego województwa śląskiego Piotr Sobierajski
Jutro do Dąbrowy Górniczej przyjedzie ponad trzystu niepełnosprawnych. Wezmą udział w corocznej, dziewiątej już, Paraspartakiadzie Śląska i Zagłębia oraz ogólnopolskim forum osób niepełnosprawnych.

Obie imprezy odbędą się pod patronatem „Dziennika Zachodniego" w hali Centrum oraz w dąbrowskiej bibliotece i Pałacu Kultury Zagłębia. Przy okazji sprawdziliśmy, czy miasto jest przyjazne dla osób niepełnosprawnych. Czy wszędzie można dostać się na wózku inwalidzkim? Z naszych obserwacji wynika, że niekoniecznie.

- Jest lepiej niż kilka lat temu i wiele osób nabrało przekonania, że osoby niepełnosprawne także mogą robić zakupy, uczestniczyć w imprezach kulturalnych - mówi Bogdan Zandecki, prezes zarządu Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym Neuron, współorganizator imprezy. - Zmiany idą w dobrym kierunku. Remont głównego przejścia w centrum, przy ul. Sobieskiego i Kościuszki, nareszcie objął także wykonanie udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Generalny remont Pałacu Kultury Zagłębia też zakłada montaż wind i podjazdów - dodaje.

Problem pojawia się np., gdy osoba na wózku inwalidzkim chce skorzystać z windy przy kładce nad ul. Sobieskiego. Winda umożliwia dostanie się kładką do popularnego w mieście Centrum Handlowego Pogoria i sal kinowych. Niestety urządzenie jest najczęściej nieczynne, o czym wielokrotnie pisaliśmy już na naszych łamach. Sporo do życzenia pozostawiają podziemne przejścia, np. na Redenie, ale jak zapowiadają władze miasta, obiekty te także przejdą remont, który umożliwi niepełnosprawnym bezpieczne korzystanie z nich. Tymczasem w rozpoczynającej się jutro dwudniowej imprezie weźmie udział prawie 300 niepełnosprawnych dzieci i młodzieży z całego Śląska i Zagłębia, a także opiekunowie i pedagodzy.

- Coraz więcej osób chce uczestniczyć w paraspartakiadzie, chce się angażować w pomoc dla potrzebujących. To dobrze, bo niepełnosprawność nie może być w żadnym przypadku ograniczeniem w codziennym życiu - podkreśla Anna Ornat, dyrektorka V LO im. kanclerza J. Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej, współorganizatora forum.

O najnowszych metodach pomocy i rehabilitacji niepełnosprawnych pedagodzy, nauczyciele i wychowawcy będą także dyskutować w czwartek, od godz. 10 w dąbrowskiej bibliotece. - Zapraszamy też wszystkich mieszkańców na uroczyste podsumowanie Paraspartakiady do PKZ, w czwartek, na godz. 16.30. Wręczymy nagrody, będzie można posłuchać zespołu MBQ. Wstęp jest wolny - podkreśla Bogdan Zandecki.

Podczas dąbrowskiej imprezy będzie można także odebrać wnioski i zgłosić potrzebujące osoby niepełnosprawne do programu stypendialnego "Jesteśmy z Wami". Sześć z nich będzie mogło liczyć na wsparcie w wysokości 2 tys. zł, na pokrycie kosztów nauki i własnych potrzeb. Wnioski będzie można składać w dąbrowskim V LO im. kanclerza J. Zamoyskiego do końca tego roku.

1 października w Dąbrowie Górniczej Gołonogu ruszyła także budowa najnowocześniejszego w południowej Polsce ośrodka dla dzieci niepełnosprawnych i niewidomych. Będzie kosztował 63 mln zł. Zostanie podzielony na trzy części. Pierwsza przeznaczona będzie dla dzieci słabo widzących i niewidzących, składać się będzie m.in. z internatu, szkoły zawodowej, podstawowej, liceum, zespołu rewalidacyjnego, gimnazjum. W drugiej znajdą się sale gimnastyczne, przedszkole, a w trzeciej basen, biblioteka i centrum szkoleniowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto