Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękny dąbrowski dworzec 7 lat temu zamienił się w kupę gruzu. Zobacz historię wyjątkowej budowli z Dąbrowy Górniczej

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Dworzec kolejowy w Dąbrowie Górniczej Strzemieszycach spłonął częściowo w 2007 roku. W 2015 roku został niestety wyburzony 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dworzec kolejowy w Dąbrowie Górniczej Strzemieszycach spłonął częściowo w 2007 roku. W 2015 roku został niestety wyburzony Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Polska Press/PAS
Historia Dąbrowy Górniczej. Mija właśnie siedem lat, kiedy wyburzony został mający dużą wartość zabytkową i historyczną XIX-wieczny dworzec w Dąbrowie Strzemieszycach. Po pożarze z 2007 roku, który częściowo zniszczył ten budynek, wiele lat czekał na ratunek i swoją szansę, ale niestety się nie doczekał. Łatwiej było wówczas kolei zburzyć dworzec niż starać się go odrestaurować, tak jak dzieje się to obecnie z dziesiątkami dworców w całym kraju, w tym innym dąbrowskim z 1888 roku, jaki remontowany jest gruntownie w śródmieściu.

Dworzec w Dąbrowie Górniczej Strzemieszycach przez dziesięciolecia służył podróżnym, ale niestety 25 czerwca 2007 roku wybuchł tu ogromny pożar. Około godziny 5 ogień pojawił się na poddaszu. Na miejscu zjawiło się kilka jednostek straży pożarnej. Akcja trwała kilka godzin. Budynek został uratowany, ale niestety w sporej części zniszczony. Kolejny, duży pożar strawił budynek w maju 2013 roku. Z ogniem walczyło wówczas osiem zastępów straży pożarnej.

Budynek dworca powstał w 1885 roku, a więc był o trzy lata młodszy od tego w śródmieściu Dąbrowy Górniczej. Autorem projektu jest polski architekt niemieckiego pochodzenia – Adolf Schimmelpfennig. Wówczas to do tej samodzielnej miejscowości dotarła Kolej Iwanogrodzko-Dąbrowska. Wcześniej istniał już przystanek na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej (Dąbrowa Górnicza Południowa).

W budynku mieściły się nie tylko kasy biletowe, toalety, poczekalnia, ale także bufet, biura przewoźników, przychodnia lekarska oraz na piętrze mieszkania. Po 2013 roku pojawiało się wiele propozycji i koncepcji zagospodarowania tego dąbrowskiego dworca. Miejscowi społecznicy chcieli tu umieścić np. ośrodek kultury, muzeum. Padały deklaracje odnowienia dworca siłami lokalnych przedsiębiorców. Były też pisma do władz krajowych. Ostatecznie nic z tego nie wyszło, na co spory wpływ miało też zamieszanie związane z komunalizacją mienia, na podstawie której cały budynek dworca został przekazany przez wojewodę śląskiego miastu, ale… wraz z całą infrastrukturą kolejową, torowiskiem. A, że miasto nie ma żadnego interesu w tym, by zajmować się utrzymaniem linii kolejowych sprawa na wiele lat trafiła do sądów. Jak się okazuje, do dziś nie ma ostatecznego rozstrzygnięcia.

Ostatecznie decyzją wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego w Katowicach, z powodu złego stanu budynku, dworzec został wyburzony. Pierwsze prace rozbiórkowe rozpoczęły się 7 stycznia a zakończyły 15 stycznia. Taka decyzja, zdaniem wojewódzkiego inspektora była możliwa, a tak uzasadniało ją PKP SA: „Likwidacja budynku jest podyktowana decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, która to nakazuje PKP S.A. wykonanie rozbiórki tego obiektu. W toku postępowania WINB ustalił, że budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków, ani nie został objęty ochroną konserwatorską na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Dąbrowa Górnicza dla terenów położonych w Strzemieszycach.

Do historii przeszedł więc wyjątkowy budynek. Na szczęście jego losu nie podzielił wspomniany dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w centrum miasta, który ma zostać ponownie otwarty i służyć pasażerom w połowie 2023 roku. Na swoją szansę czeka też dworzec w Ząbkowicach. Tu także wiele wskazuje na to, że ten obiekt zostanie uratowany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto