Pierwszy w Zagłębiu sklep socjalny Spichlerz nie zostanie otwarty w styczniu w Dąbrowie Górniczej. Kolejne opóźnienie, co będzie dalej?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Sklep socjalny w Dąbrowie Górniczej miał zostać otwarty latem 2021 roku. Na razie wciąż się to nie udało

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Sklep socjalny w Dąbrowie Górniczej miał zostać otwarty latem 2021 roku. Na razie wciąż się to nie udało Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
Udostępnij:
W Dąbrowie Górniczej powstaje pierwszy w Zagłębiu sklep socjalny pod nazwą Spichlerz. Miał zostać otwarty latem ubiegłego roku, ale to się nie udało. Kolejny termin inauguracji wyznaczony został na 24 stycznia. Dziś wiemy już, że i ta data nie jest już aktualna. Kiedy i czy w ogóle uda się więc zrobić mieszkańcom pierwsze zakupy w Spichlerzu?

Kolejne opóźnienie, albo się uda, albo to już koniec

W sklepie socjalnym Spichlerz przy ulicy Piłsudskiego 36 na osiedlu Manhattan w Dąbrowie Górniczej 6 lipca tego roku pojawiła się kolejna partia mebli i wyposażenia, które było tam montowane. Wszystko zmierzało do szczęśliwego końca. Premierowy sklep w Zagłębiu miał zostać otwarty w drugiej połowie sierpnia, a potem miały powstać kolejne. W naszym regionie m.in. w Sosnowcu, Tychach, Wojkowicach, Katowicach.

Na razie całe przedsięwzięcie zatrzymało się jednak całkowicie w miejscu. Na początku grudnia 2021 pojawiło się światełko w tunelu. Jak się wówczas dowiedzieliśmy w fundacji Wolne Miejsce, która wspólnie z miastem, przygotowuje do otwarcia nowy sklep, inauguracja została zaplanowana na 24 stycznia. Nic jednak z tego nie wyjdzie. Dlaczego?

- Ze względu na rozwój Fundacji Wolne miejsce zostaje założona nowa fundacja o nazwie Spichlerz, która będzie zajmowała się wyłącznie zakładaniem i rozwijaniem sklepów społecznych sieci Spichlerz – poinformowała pod koniec ubiegłego roku Fundacja Wolne Miejsce.

I jak się okazuje cały proces wciąż się przeciąga.

- Jesteśmy na ostatniej prostej rejestracji nowej fundacji. To długotrwały proces, ale mamy nadzieję, że tym razem wszystko uda się doprowadzić do szczęśliwego końca – deklaruje Anna Chojnacka z Fundacji Spichlerz.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z naszym partnerem handlowym. Jest w stanie w ciągu miesiąca przygotować i dostarczyć wszystkie towary do sprzedaży. Tak więc liczymy, że to wszystko będzie działo się w lutym. Przed nami także rekrutacja oraz szkolenie pracowników. Ostateczny termin otwarcia sklepu socjalnego w Dąbrowie Górniczej to połowa marca. Jeśli nam się to nie uda, to po prostu będziemy zmuszeni zrezygnować z tego projektu, ale oczywiście wciąż mamy nadzieję, że tak się nie stanie – dodaje.

Miasto przekazało lokal w Gołonogu

Miasto przekazało na potrzeby tego przedsięwzięcia swój lokal w budynku przy ul. Piłsudskiego 36, w jednej z tzw. kostek. Postanowiono zaadaptować wolne powierzchnie o łącznej powierzchni blisko 300 metrów kwadratowych. Prace związane z adaptacją lokali na sklep społeczny prowadził Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Dąbrowie Górniczej. Latem 2021 roku po wyposażeniu w regały cały lokal był praktycznie gotowy do otwarcia, ale tak się wówczas nie stało.

Kto będzie mógł zrobić zakupy w Spichlerzu?

Idea sklepów socjalnych stała się w ostatnich miesiącach coraz bardziej popularna w naszym kraju. Pierwszy taki sklep powstał w grudniu 2020 roku w Katowicach, a drugi w czerwcu tego roku w Warszawie. Klienci, posiadający np. zaświadczenia o możliwości zrobienia tutaj zakupów, wszystko kupią tutaj za połowę ceny, a często nawet taniej.

W ofercie takich sklepów znajdą się zarówno podstawowe produkty spożywcze, jak np. chleb, mleko, masło, wędliny, ale także chemia gospodarcza, pieluchy, ubrania, a nawet zdarza się także, że do sklepów socjalnych trafiają całkiem inne oferty.

A kto będzie mógł robić zakupy w dąbrowskim sklepie socjalnym i na jakich zasadach? Jak dowiedzieliśmy się w dąbrowskim Urzędzie Miejskim ze sklepu będą mogły korzystać osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, których dochód nie przekracza kwoty 300 procent kryterium dochodowego. Od 1 stycznia 2022 r. wynosi ono odpowiednio dla osoby samotnie gospodarującej 2328 zł
oraz na osobę w rodzinie 1800 zł.

- Do korzystania ze sklepu chętne osoby kwalifikować będzie pracownik socjalny MOPS. Po pozytywnym zakończeniu procesu kwalifikacji taka osoba otrzyma skierowanie, uprawniające do zrobienia tam zakupów – informuje Natalia Wierzelewska, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej w dąbrowskim Urzędzie Miejskim.

Jak informuje miasto przewidziana jest potem aplikacja oraz karta takiego formatu jak bankomatowa. Zanim to nastąpi będzie jednak funkcjonowało zaświadczenie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie