Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PKZ: piękne i cenne akordeony na wystawie [FOTO]

PAS
Wystawę "Czas na akordeon" zobaczycie w PKZ
Wystawę "Czas na akordeon" zobaczycie w PKZ PAS
PKZ. "Czas na akordeon" to wystawa towarzysząca "Rekordeonowi", czyli biciu Rekordu Polski w jednoczesnym graniu na akordeonie. Do 23 września br. w przestrzeniach wystawienniczych sali teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia możemy podziwiać unikatowe egzemplarze akordeonów. Odnalezione i odrestaurowane instrumenty ze zbiorów Romana Krysta to istne perełki. Ręcznie robione, często należące do znanych osób. Swoim pięknem i wiekiem ukazują historię tego przeżywającego drugą młodość aerofonu. Pałacowa wystawa liczy prawie 70 eksponatów.

PKZ: piękne i cenne akordeony na wystawie [FOTO]


– Większość instrumentów znajdujących się na wystawie w PKZ to polskie harmonie z lat międzywojennych. To jest takie nasze oczko w głowie, ponieważ są to przepiękne harmonie, które były budowane ręcznie przez prawdziwych mistrzów w swoim fachu. Warszawa, Radom, Częstochowa. Tam właśnie powstawały – mówi Roman Kryst, który pasję dzieli ze swoją małżonką Grażyną Łoś. – Taka harmonia trzyrzędowa była budowana około jednego roku. Tak więc była pięknie wykonana i zdobiona, a wszystko było wykonane ręcznie. Wtedy nie było żadnych urządzeń, które robią to dziś maszynowo. Wtedy każdy guziczek, każdy klawisz wymagał poświęcenia mu czasu. Są też instrumenty z bydgoskiej fabryki, która była w Polsce od 1949 do 1973 roku. Potem oczywiście zlikwidowana – dodaje.

TUTAJ ZOBACZYCIE PONAD 100 AKORDEONISTÓW PODCZAS "REKORDEONU"

Na wystawie w PKZ zobaczymy też harmonie niemieckie, włoskie, czeskie. – W naszej kolekcji znajduje się 350 instrumentów, a tutaj dokładnie możemy podziwiać 69 akordeonów. Może w przyszłości w galerii PKZ pojawi się całość wystawy, rozmawialiśmy na ten temat z panią dyrektor. A skąd akordeon w moim życiu? Towarzyszył mi od dziecka. Do dziś na nim gram. Widzieliśmy jak się niszczą instrumenty, widzieliśmy wiele wyrzuconych akordeonów na śmietnik, czy gdzieś tam rzuconych na strych. A to jest przecież nasze dziedzictwo narodowe. Odnawiamy więc z żoną te instrumenty, przywracając im życie – podkreśla Roman Kryst.

Najtrudniejsze było pozyskanie pierwszych instrumentów, a kiedy było ich coraz więcej zrodziła się myśl o stworzeniu profesjonalnej kolekcji. – Zbieramy harmonie poprzez aukcje, giełdy. Nasi przyjaciele wiedzą, że to nasza pasja i jeśli coś widzą nowego, to oczywiście dają nam znać – mówi Grażyna Łoś. – Przyznam szczerze, że trudno nam już pozyskać coś wyjątkowego, unikatowego, bo mamy wiele perełek. A każdy instrument jest inny, nie powtarzają się – dodaje Roman Kryst.

Romand Kryst jest liderem częstochowskiej kapeli biesiadnej „Grupa Romana”. To muzyk, kompozytor, instruktor, znany kolekcjoner. W swojej kolekcji ma ponad 350 instrumentów. Był wielokrotnie odznaczany za promocję kultury polskiej i dbałość o jej zachowanie dla kolejnych pokoleń.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto