Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plac budowy w centrum

Piotr Sobierajski
Bartosz Domagała i Beata Musiał uważają, że przebudowa przejścia jest konieczna.
Bartosz Domagała i Beata Musiał uważają, że przebudowa przejścia jest konieczna.
Do zakończenia budowy Centrum Handlowego Pogoria pozostało już kilka miesięcy, więc wkrótce rozpocznie się także przebudowa i modernizacja całego układu komunikacyjnego u zbiegu ulic Kościuszki i Sobieskiego.

Do zakończenia budowy Centrum Handlowego Pogoria pozostało już kilka miesięcy, więc wkrótce rozpocznie się także przebudowa i modernizacja całego układu komunikacyjnego u zbiegu ulic Kościuszki i Sobieskiego. Mieszkańcy liczą także na gruntowną odnowę przejścia podziemnego, bo jego stan przeraża nie tylko dąbrowian, ale także przyjezdnych.

Odrapane, pomalowane sprayem ściany, braki w oświetleniu i ciasne korytarze - tak dziś wygląda główne przejście podziemne w mieście.

- Wszędzie jest ciemno, droga zastawiona straganami i nawet nie ma jak minąć się z innymi przechodniami. Nie ma nawet żadnych oznaczeń kierunków, nie wiadomo jak trafić do wyjścia, a przecież nie każdy wie, gdzie znajduje się przystanek autobusowy, czy tramwajowy. W porównaniu do Sosnowca, czy nawet Będzina, gdzie główne przejście przy stadionie zostało odnowione tutaj wszystko wygląda fatalnie - mówi Janina Krupa z Będzina.

Także zdaniem mieszkańców przejście nie spełnia obecnie swojej funkcji, a jakby tego było mało w czasie burz i większych opadów deszczu jest często zalewane. Jak podkreślają nie da się wtedy tamtędy przejść na drugą stronę i z konieczności trzeba przedzierać się górą, przez ruchliwe jezdnie.

- Dawno już powinien tutaj zostać zrobiony przynajmniej doraźny remont, a dla kupców powinno zostać przygotowane inne miejsce do handlu, bo w tych warunkach handel nie powinien być w ogóle prowadzony. To fakt, że dziś młodzież nie szanuje tego, co nie jej, stąd zawsze pełno tutaj porozbijanych butelek, nowe napisy na ścianach - podkreśla dąbrowianka, Maria Walasiak.

Remont przejścia był planowany już dwa lata temu, ale wówczas wstrzymano inwestycję, bo wiadomo było, że powstanie CH Pogoria, więc i tak planowano zmiany organizacji ruchu.

Rewitalizacja centrum miasta, która objęłaby swoim zasięgiem także feralne przejście miła polegać m.in. na budowie specjalnej kładki nad jezdniami, którą piesi mieli przechodzić na drugą stronę. Kiedy okazało się jednak, że podobna będzie potrzebna na przedłużeniu ul. 3 Maja (będzie prowadzić wprost do CH Pogoria) plany te jednak upadły.

Prace przy przebudowie układu komunikacyjnego mają objąć wykonanie nowej zatoki autobusowej i remontu nawierzchni na części ul. Kościuszki prowadzącej do ul. Przybylaka; korektę jezdni ul. Sobieskiego wraz z nowymi zjazdami do centrum handlowego i chodnikiem po stronie północnej ulicy (po stronie Huty Bankowej); poszerzenie jezdni ul. Przybylaka do 7 metrów wraz z nową nawierzchnią asfaltową oraz przebudowę torowiska tramwajowego i remont peronów przystankowych na odcinku rondo - kładka dla pieszych nad ulicą Sobieskiego.

- Remont przejścia podziemnego obejmie z kolei udrożnienie instalacji odwadniającej, wymianę okładzin blaszanych na kamienne, czyszczenie okładzin schodów, balustrad, posadzek, wymianę oświetlenia oraz zamontowanie czterech platform dla niepełnosprawnych. Czekamy obecnie na decyzję inwestora o rozpoczęciu prac - zapewnia Przemysław Kędzior z dąbrowskiego magistratu.

Nadal nie wiadomo, co stanie się z kupcami, którzy handlują w przejściu.

- Umowy są z nami podpisywane na nowo co kilka miesięcy. Będziemy chcieli jednak dalej pozostać w tym miejscu po remoncie. Dla nas jest to jedyne źródło utrzymania, z którego nie da się tak łatwo zrezygnować - mówią kupcy.

- Ze względu na przepisy bezpieczeństwa oraz budowlane przejście będzie musiało zostać zamknięte dla wszystkich na około dwa miesiące. Kiedy rozstrzygną się wszystkie przetargi określimy dokładnie terminy realizacji poszczególnych zadań - tłumaczy Bartłomiej Arnold ze spółki PGOM, zajmującej się obsługą projektów budowlanych, w tym budowy CH Pogoria.

Miasto przed podjęciem ostatecznej decyzji chce się jeszcze raz skonsultować z kupcami. - Ta sprawa będzie dyskutowana z zainteresowanymi. Modernizacja nie rozpocznie się zanim nie zostanie rozwiązana ta kwestia. Miasto jest gotowe zaoferować kupcom pomoc. Trzeba jednak podkreślić, że priorytetem w ramach tej inwestycji jest poprawa estetyki i funkcjonalności najbardziej uczęszczanego przejścia podziemnego w Dąbrowie - podkreśla Przemysław Kędzior.

Jedną z rozważanych możliwości jest przeniesienie kupców na czas remontu na plac targowy za Pałacem Kultury Zagłębia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto