Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podsumowanie sezonu nad Pogorią IV. Latem znów balangi i wypadki na wodzie. Kierowcy niszczą zapory

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Pogoria IV to jedno z najbardziej popularnych miejsc letniego wypoczynku w woj. śląskim 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pogoria IV to jedno z najbardziej popularnych miejsc letniego wypoczynku w woj. śląskim Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PAS/D.Nowak?mat.policji/arc
DĄBROWA GÓRNICZA i POW. BĘDZIŃSKI. Sezon letni nad Pogorią IV powoli dobiega końca. Po wprowadzeniu przez Wody Polskie w czerwcu 2021 roku nowego regulaminu korzystania z tego zbiornika wodnego (retencyjnego) wypoczynek nabrał tutaj nieco mniej “dzikiego” charakteru, choć jak się okazuje nadal jednym z największych problemów jest niszczenie I przesuwanie betonowych zapór, które miały uniemożliwić kierowcom wjazd autami na samą plażę. Nie obyło się także bez kilku wypadków i kolizji na wodzie. Tu w rolach głównych występowali przede wszystkim posiadacze skuterów.

Nowy regulamin korzystania z atrakcji nad Pogorią IV

Regulamin został opracowany i wprowadzony instrukcją wewnętrzną Nr3/2021 z 1 czerwca 2021 r.przez dyrektora PGW WP RZGW w Gliwicach. Ale skąd wypoczywający mają wiedzieć, co im wolno, a czego nie?

- Treść regulaminu zamieszczona została na ogólnodostępnych tablicach informacyjnych, ustawionych przy drodze wewnętrznej technicznego utrzymania zbiornika przeciwpowodziowego, na której dopuszczony został ruch pieszo-rowerowy. Tablice zawierają informacje regulaminowe w formie tekstowej i graficznej, zasady bezpieczeństwa na obszarze wodnym Kuźnica Warężyńska oraz przedstawioną graficznie lokalizację zbiornika – informuje Tomasz Biela, młodszy specjalista zespołu komunikacji społecznej i edukacji wodnej w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie, Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Regulamin określa m.in. zasady korzystania z tafli wody, zabrania podpływania skuterami wodnymi czy innymi łodziami bliżej niż 100 metrów od brzegu, a wieczorami wprowadza na terenie wokół Pogorii ciszę nocną.

Nocne balangi, wypadki skuterów i łodzi, nietrzeźwi sternicy

W tym sezonie nad bezpieczeństwem i przestrzeganiem przepisów na obszarze zbiornika czuwają systematyczne patrole policji: zmechanizowanej, pieszej, rowerowej oraz policji wodnej. Ponadto, w tym roku po raz pierwszy porządku nad wodą strzegą patrole policji konnej.

Jak dowiedzieliśmy się w Komendzie Powiatowej Policji w Będzinie nad utrzymaniem porządku oraz bezpieczeństwem osób korzystających w wypoczynku i rekreacji nad Pogorią IV regularnie czuwa w sezonie letnim 18 policjantów z katowich oddziałów prewencji, a podczas weekendów jest ich jeszcze więcej

- Generalnie można powiedzieć, że ten sezon letni nie wyróżniał się jakimiś szczególnie niebezpiecznymi sytuacjami, czy organizacją nielegalnego wypoczynku na plaży od strony Wojkowic Kościelnych – mówi komisarz Paweł Łotocki, zastępca komendanta Komisariatu Policji w Siewierzu.

- To, z czym policjanci mieli do czynienia, to m.in. zakłócanie spokoju, przeróżne incydenty, zdarzały się też naruszenia nietykalności, a także awantury między osobami, które tam wypoczywały. Sporo zdarzeń odnotowaliśmy natomiast w wodzie. Mieliśmy dwie kolizje skuterów wodnych, a także zderzenie skutera z łodzią motorową. Tutaj poszkodowane zostały dwie osoby, a jedna z nich zabrana została do szpitala śmigłowcem LPR. Wiele osób korzysta ze sprzętu wodnego pod wpływem alkoholu, dlatego codzienne patrole kontrolują stan trzeźwości sterników, osób korzystających ze skuterów wodnych – dodaje.

Potwierdzają to Wody Polskie.

- Najczęściej interwencje policji na terenie obiektu dotyczą spożywania alkoholu oraz wszelkich form zakłócania ciszy. Należy tu wspomnieć między innymi o organizowaniu nielegalnych imprez, również w godzinach nocnych. Do takich sytuacji dochodzi każdego miesiąca – mówi Tomasz Biela.

Jak dodaje każdego roku Wody Polskie w Gliwicach przed rozpoczęciem sezonu letniego biorą udział w spotkaniach z komendantami poszczególnych Komisariatów Policji, na których omawiane są kwestie służące poprawie bezpieczeństwa osób korzystających ze zbiornika.

Kierowcy niszczą betonowe zapory, wciąż chcą dojechać nad wodę

Zbiornik wodny Kuźnica Warężyńska powstała, by pełnić dwie główne funkcje: ochrony przeciwpowodziowej oraz funkcję retencyjną.

- Wprowadzenie nowych przepisów poprawiło bezpieczeństwo i organizację wypoczynku na jego terenie. Warto jednak zwrócić uwagę na następujące dwa aspekty. Po pierwsze, na tym obszarze obowiązuje zakaz pływania wpław, o czym informuje regulamin. Ponadto, obserwowany jest na nim bardzo duży ruch, związany głównie z wykorzystywaniem sprzętu motorowodnego – mówi Tomasz Biela.

Jak dodaje kwestia regulacji wspomnianego ruchu zależna jest od władz samorządowych Dąbrowy Górniczej i powiatu będzińskiego, ponieważ jego zdaniem podmioty te na mocy aktu prawa miejscowego mogą wprowadzić przepisy w sposób wyraźny zezwalające, regulujące lub całkowicie zakazujące korzystania ze sprzętu pływającego na Pogorii IV.

Pogoria IV to jedno z najbardziej popularnych miejsc letniego wypoczynku w woj. śląskim 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Podsumowanie sezonu nad Pogorią IV. Latem znów balangi i wyp...

Pomimo wprowadzonych zakazów obszar zbiornika przy tzw. dzikiej plaży w Wojkowicach Kościelnych cieszy się dużym zainteresowaniem osób korzystających z rekreacji wodnej. W tym rejonie nie występuje infrastruktura drogowa, dlatego aby dojechać do czaszy zbiornika wykorzystywane są drogi gruntowe i polne.

- Dzieje się tak, pomimo ustawionych znaków zakazu wjazdu oraz betonowych zapór o ciężarze jednej tony, które dodatkowo są dewastowane, przewracane oraz przesuwane w inne miejsca. Specjaliści Wód Polskich, pracujący na zbiorniku Pogoria IV, ustawiają leżące bariery, tym samym utrzymując porządek. Sprawy te są omawiane z komendantami miejscowych jednostek policji. W trakcie spotkań przedstawiane są najczęściej występujące na terenie zbiornika sytuacje, celem uwrażliwienia na nie funkcjonariuszy. Obszar zbiornika jest na bieżąco monitorowany przez patrole, które pilnują przestrzegania porządku. Niestety, pomimo interwencji policji i karania mandatami kierowcy kontynuują nielegalny proceder na rozległym terenie Wojkowic Kościelnych (około 6-8km), poszukując innych dojazdów do czaszy zbiornika i wykorzystując do tego działki nie będące w administracji RZGW w Gliwicach – tłumaczy Tomasz Biela.

Jak dodaje należy także pamiętać, że wspomniany obszar objęty jest ochroną przyrody Natura 2000. W wyniku wkraczania na jego teren niszczone są występujące tam gatunki roślin. Ponadto plaża w Wojkowicach Kościelnych jest również obszarem grząskim, znajdującym się w samej czaszy zbiornika, dlatego w przypadku powodzi nielegalne wjazdy stanowią zagrożenie dla zdrowia lub życia osób łamiących zakaz.

Policja podsumowała letni sezon

W tym roku, obok funkcjonowania stałych jednostek wodnych policji, w których służbę pełni 161 funkcjonariuszy, powołano dodatkowo 74 sezonowe komórki wodne policji, w których pełniło w całej Polsce służbę 304 policjantów. W okresie minionych wakacji, od 26 czerwca do 31 sierpnia br. zorganizowano blisko 5200 patroli wodnych policji, które zrealizowały około 9000 służb.
W okresie wakacji br. na terenie kraju utonęło 167 osób. To o 43 osoby mniej niż w sezonie wakacyjnym 2020 roku i o 36 mniej niż w roku 2019.

- Podkreślić należy, iż policjanci podczas prowadzonych działań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa na wodach i terenach przywodnych 22–krotnie podjęli działania skutkujące wyratowaniem osób tonących – podkreślają policjanci.

Najczęściej wypadki i utonięcia miały miejsce w: jeziorach (46), rzekach (29) stawach (27). W morzu utonęło 11 osób.
Najczęściej utonięcia zdarzały się w weekendy (79 osób), a jeśli brać pod uwagę pory dnia to były to popołudnia i wieczory (77 osób). Na podstawie czynności wykonanych przez policję na miejscu zdarzenia stwierdzono, iż alkohol był przyczyna utonięcia 14 osób. Najliczniejszą grupą wśród ofiar utonięć byli mężczyźni (149). Pozostałe przypadki utonięć to kobiety - 10 oraz 8 dzieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podsumowanie sezonu nad Pogorią IV. Latem znów balangi i wypadki na wodzie. Kierowcy niszczą zapory - Będzin Nasze Miasto

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto