MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Podtowpienia w Dabrowie Górniczej. Największe w Strzemieszycach

Opr. AD
Podtopienia w Dąbrowie Górniczej pod intensywnych i ciągle trwających opadach deszczu. Jak informuje dabrowski magistrat, dotyczy to nie tylko ulic, ale i prywatnych posesji. Szczególnym monitoringiem służb miejskich objęto ulice Majewskiego i Grabocińską.

- Od 27 maja do 6 czerwca w związku z intensywnymi opadami atmosferycznymi straż pożarna interweniowała 21 razy. Było 13 interwencji związanych z wypompowaniem wody z piwnic i posesji domów jednorodzinnych przy ulicach: Dreszera, Majewskiego, Kozłowskiego, Astrów, Laski, Kościuszki, 4 interwencje związane z wypompowaniem wody z fragmentów zalanych jezdni przy ulicach: Chopina, Batalionów Chłopskich, Laski, Rodzinnej, jedna interwencja związana z wypompowaniem wody z przejścia podziemnego przy ul. Królowej Jadwigi. Strażacy przy ul. Parkowej i Rzecznej dwa razy wyciągali ugrzęźniętą karetkę pogotowia ratunkowego, wypompowywali wodę z zalanego parkingu przy ul. Kościuszki – mówi mł. kpt. Adam Döllinger, specjalista ds. operacyjno – szkoleniowych Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Górniczej.

Podtopienia w Dąbrowie Górniczej

Pełne ręce roboty miały też służby należące do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Górniczej. - W okresie od 31 maja do 4 czerwca br., interweniowaliśmy w sprawie zalań i podtopień czternaście razy odpompowując wodę z zalewisk oraz udrożniając wpusty uliczne. Na ulicach: Laski, Wojska Polskiego, Orla, Kościuszki, Legionów Polskich, Rudna, Struga, Orzeszkowej, Chopina tworzyły się zalewiska wynikające z niedrożnych wpustów ulicznych przytkanych zanieczyszczeniami spływającymi z powierzchni ulicy, natomiast przy ulicach: Majewskiego, Limanowskiego, Pękalskich, Konstytucji związane były z trwaniem prac remontowych w ramach programu porządkowania gospodarki wodno-ściekowej w gminie – mówi Jerzy Zaczyński Kierownik Działu Eksploatacji w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej.

Najwięcej zgłoszeń i najtrudniejsza sytuacja „powodziowa” miała miejsce w Strzemieszycach przy ul. Majewskiego. Tutaj mieszkańcy skarżyli się, że po pracach związanych z gospodarką ściekową i likwidacji rowów melioracyjnych, systematycznie przy większych opadach deszczu zalewa ich posesje.

– Podczas wizji lokalnej w terenie stwierdzono szereg podłączeń kanalizacyjnych, nie będących na zasobach geodezyjnych gminy, a które po zasypaniu rowów zostały pozbawione odpływu. W związku z powyższym może dochodzić do podtapiania i częściowego zalewania posesji położonych przy ul. Majewskiego. Sytuacja ta ulegnie poprawie po odprowadzeniu ścieków deszczowych do nowo wybudowanej kanalizacji deszczowej. Ścieki sanitarne należy, tak jak dotychczas, magazynować w zbiornikach bezodpływowych do czasu podłączenia do nowo wybudowanej kanalizacji sanitarnej w ul. Majewskiego - mówi Rafał Zwoliński, kierownik Jednostki Realizującej Projekt. - W ramach gminnego projektu porządkowania gospodarki ściekowej zostały wybudowane jedynie przyłącza kanalizacji deszczowej do granicy posesji mieszkańców, którzy wyrazili taką chęć i zgodę w trakcie przeprowadzania uzgodnień. Wykonanie instalacji odprowadzającej ścieki deszczowe na terenie własnej posesji jest po stronie właścicieli nieruchomości. W celu ustalenia warunków oraz przyspieszenia procedury podłączenia poszczególnych posesji do kanalizacji deszczowej, należy zgłaszać się do Działu Technicznego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Górniczej.

W piątek do wszystkich mieszkańców ulicy Majewskiego (na odcinku od ul. Akacjowej do ul. Kazimierzowskiej) roznoszone były pisma przygotowane przez Jednostkę Realizującą Projekt, informujące o możliwości podłączenia się do kanalizacji deszczowej.

Także w miniony piątek, w zwiazku z podtopieniami w Strzemieszycach, na miejscu w rejonie ulic Majewskiego i Grabocińskiej, odbyła się wizja lokalna. Uczestniczyli w niej Henryk Zaguła, I-zastępca prezydenta miasta, przedstawiciele Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Jednostki Realizujacej Projekt i Centrum Zarzadzania Kryzysowego.

Ustalono zakres działań i pomocy poszczególnych służb

:
Straż Miejska przekaże wszystkim okolicznym mieszkańcom numer telefonu całodobowej służby Centrum Zarzadzania Kryzysowego.
Straż Miejska bedzie patrolowała rejon ul. Majewskiego i Grabocińskiej kilkakrotnie w ciągu doby, zwłaszcza w sytuacji wystapienia intensywnych opadów deszczu.
Dyspozytor CZK po otrzymaniu zgłoszenia od mieszkańca lub patrolu Straży Miejskiej będzie powiadamiał Miejskie Stanowisko Kierowania PSP.
Dyspozytor PSP będzie uruchamiał niezbędna ilość jednostek OSP na miejsce w celu odpompowania wody.
Po wykonaniu zadania przez jednostki OSP będzie przekazywana informacja zwrotna do CZK.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto