Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja patroluje łodziami Pogorię III, Pogorię IV i Sosinę. Gdzie jeszcze możemy spotkać policjantów?

OPRAC.: PAS
Policjanci patrolują akweny wodne w woj. śląskim, m.in. Pogorie III oraz IV, a także Sosinę

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Policjanci patrolują akweny wodne w woj. śląskim, m.in. Pogorie III oraz IV, a także Sosinę Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. policji
Sezon letni trwa w najlepsze. Upalne dni sprzyjają spędzaniu wolnego czasu nad wodą. W tym czasie sporo pracy mają policjanci, którzy dbają o bezpieczeństwo urlopowiczów. Na wielu akwenach w województwie śląskim, w tym na Pogorii III w Dąbrowie Górniczej oraz jaworznickiej Sosisnie, od czerwca widoczne są łodzie policji oraz innych służb. Stróże prawa apelują przede wszystkim o rozsądek podczas wypoczynku nad wodą.

- Pamiętajmy, aby zachować zdrowy rozsądek na wodą. Korzystać tylko z kąpielisk strzeżonych przez ratowników i nie przeceniać swych umiejętności. Nigdy nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu - przypominają policjanci.

Co roku, mimo wielu apeli policji, z całej Polski napływają informacje o kolejnych utonięciach. Niestety również na w woj. śląskim. Od początku roku w województwie śląskim utonęło już 12 osób. Większość z nich znajdowała się pod wpływem alkoholu.

- Zadbajmy wspólnie, aby ten letni czas upłynął bezpiecznie. Policjanci z woj. śląskiego już przed wakacjami włączyli się w akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Mundurowi odwiedzają miejsca wypoczynku, półkolonie, obozy itp. gdzie przypominają wszystkim zasady bezpiecznego zachowania nad wodą - mówią policjanci.

Policyjni wodniacy w okresie letnim pełnią służbę na kilku zbiornikach wodnych: Pogoria III i IV, Pławniowice, Sosina, Poraj, Zalew Rybnicki, Nakło-Chechło, Jezioro Goczałkowickie, Paprocany i Jezioro Żywieckie oraz Międzybrodzkie.

Stróże prawa pełniący służbę nad wodą to osoby doświadczone, posiadające odpowiednie uprawnienia oraz umiejętności. Od tego sezonu mundurowi wykorzystują nowe łodzie Kontra 450. Łodzie serii Kontra 450 przeznaczone są między innymi do celów ratowniczych. W skład każdego z 7 nowych zestawów, jakie policjanci z woj. śląskiego dostali w czerwcu br., wchodzi łódź, przyczepa służąca do jej transportu oraz wyposażenie osobiste policjantów (kombinezon suchy, rękawice neoprenowe i kask).

Łodzie są wyposażone w sprzęt wykorzystywany przez policjantów w działaniach ratowniczych, m.in. w sygnały świetlne, koła, deski ratunkowe, bosak oraz echosondę urządzenie służące do pomiaru głębokości wody, oraz odległości od unoszących się w niej ciał stałych, za pomocą użycia fal dźwiękowych w celu określenia aktualnej głębokości. Łodzie o długość 4.5 m i szerokości 1.9 m są w kolorze niebieskim i posiadają oznaczenia policyjne. Każdą wyposażono w silnik o mocy 50 koni mechanicznych.

Łączny koszt zakupu siedmiu zestawów przeciwpowodziowych na potrzeby garnizonu śląskiej policji to 699 tys. 300 zł. Dofinansowanie z pieniędzy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wyniosło 299 tys. 720 zł.

Jak przypominają stróże prawa, pamiętajmy, że przede wszystkim to my sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo, które największej mierze zależy od stosowania się do podstawowych zasad:

  • korzystajmy z kąpieli tylko w miejscach do tego przeznaczonych, które są odpowiednio oznakowane i w których nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy;
  • przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika;
  • nie wchodźmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark i nogi - unikniemy wstrząsu termicznego;
  • nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu;
  • dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie bez nadzoru;
  • nie pływajmy na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych;
  • przebywając nad wodą zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może okazać się, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to niezwłocznie zaalarmujmy służby oraz inne osoby;
  • nie zapominajmy, że należy zadbać także o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.

WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe: tel. 601 100 100 (dla telefonów komórkowych)

Ogólnoeuropejski numer alarmowy: 112

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto