Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 2 tysiące artystów ludowych gościło w Dąbrowie Górniczej [ZDJĘCIA]

PAS
fot. Piotr Sobierajski.
Tańce, śpiewy, przyśpiewki, regionalna kuchnia i dzieła kultury ludowej. I to wszystko w jednym miejscu, w Pałacu Kultury Zagłębia. Trzydniowy IV Międzykulturowy Przegląd Folklorystyczny „Zagłębie i Sąsiedzi" udowodnił ponownie, że nasze miasto w tym czasie staje się prawdziwym polskim centrum sztuki ludowej i folkloru.

Tym bardziej, że na scenie PKZ zaprezentowało się podczas weekendu ponad dwa tysiące artystów. Tych malutkich, kilkuletnich, ale także dorosłych, którzy mają już na koncie wiele sukcesów. – Dawne zwyczaje, pieśni, tańce nie są już dziś zbyt popularne, ale to jest tradycja, piękna tradycja. Warto się tym wszystkim chwalić, warto ćwiczyć, by efekty ciężkiej pracy cieszyły publiczność i nas samych. Takie miejsce, do którego warto przyjechać i zaprezentować, to co najlepsze jest właśnie Dąbrowa Górnicza – mówili zgodnie uczestnicy przeglądu. 


Łatwego zadania nie miało także jury, które skrupulatnie przyglądało się wszystkim prezentacjom. Zwłaszcza, że do Dąbrowy przyjechały zespoły z różnych regionów i województw, m.in. małopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. 
– To jest swego rodzaju fenomen. Mamy z roku na rok coraz więcej zgłoszeń, a poziom jest naprawdę wysoki. Przyjeżdżają zespoły studenckie, regionalne, bardzo dobrze przygotowane. Widać tutaj potężną pracę instruktorów i opiekunów – podkreśla Marek Piotrowski, etnomuzykolog, przewodniczący jury. – A do tego wszystkie prezentacje można obejrzeć za darmo. Warto zawsze skorzystać z takiej okazji – dodaje. 
– Barwne stroje, niespotykane dziś w mediach tańce, pieśni. To wszystko wygląda świetnie. Poza tym to bardzo mili ludzie, można z nimi porozmawiać, dowiedzieć się czegoś więcej o zespołach, ich historii – stwierdziła Barbara Janecka, która przysłuchiwała się artystycznym występom.

W kategorii dziecięcych zespołów tanecznych wygrały Dziecięcy Zespół Góralski „Zawaternik” i ZPiT „Beskid”, w kategorii dziecięcych zespołów śpiewaczych grupa śpiewacza kapeli Mała Ziemia Suska, a wśród dorosłych zespoły „Siedlecanki” oraz „Lachy”. Najlepszymi zespołami tanecznymi wśród dorosłych zostały: Zespół Tańca Ludowego AWF Kalina, ”Lachy” oraz ZPiT Ziemi Cieszyńskiej, a wśród kapel ludowych bezkonkurencyjni okazali się „Działoszacy”, „Przyszowianie”, „Hamernik”, „Lachy” i „Gajdosze”. Wśród dorosłych śpiewaków pierwsza nagroda powędrowała do Marii Motyki, a instrumentalistów do Jana Pacygi i Radosława Bińka. 


od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto