Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Posłowie i samorządowcy z Zagłębia zaapelowali do premiera. Chodzi o brak kontraktu na badania onkologiczne w dąbrowskim ZCO

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Zagłębiowskie Centrum Onkologii stale jest pomijane przy kontraktowaniu badań PET. Czy uda się to zmienić?

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zagłębiowskie Centrum Onkologii stale jest pomijane przy kontraktowaniu badań PET. Czy uda się to zmienić? Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. ZCO
Zagłębiowskie Centrum Onkologii nie ustaje w staraniach o kontrakt na badania PET, który po raz kolejny w kontrowersyjnych okolicznościach nie został przyznany tej placówce medycznej w tym roku. Cała sprawa będzie miała swój dalszy bieg, włącznie z drogą sądową, a ostatnio sprawą zainteresował się i swoje wsparcie zaoferował podczas wizyty w Dąbrowie Górniczej marszałek senatu Tomasz Grodzki. Teraz samorządowcy z regionu zagłębiowskiego wspólnie zaapelowali do premiera o wsparcie działań Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, zmierzających do uzyskania przez placówkę kontraktu na badania PET.

– Nie ustajemy w staraniach o to, aby Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej otrzymało środki finansowe z budżetu państwa niezbędne do badania pacjentów z nowotworami. Wspólnie z samorządowcami z regionu zaapelowaliśmy do premiera Mateusza Morawieckiego o osobiste zainteresowanie i wsparcie wieloletnich działań ZCO o kontrakt na badania PET dla obszaru Zagłębia Dąbrowskiego oraz powiatów zawierciańskiego i myszkowskiego – poinformował Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Pod apelem do Mateusza Morawieckiego podpisali się prezydenci, burmistrzowie i wójtowie Będzina, Sosnowca, Czeladzi, Sławkowa, Siewierza, Wojkowic, Bobrownik, Psar i Mierzęcic.

Dąbrowscy radni zaapelowali w kwietniu do Najwyższej Izby Kontroli o kontrolę konkursu, w którym Zagłębiowskie Centrum Onkologii nie dostało kontraktu na badania PET. Prawidłowość postępowania i powody odrzucenia oferty budzą ich wątpliwości. Sprawą ma się także zająć Senat RP, co zadeklarował podczas środowej wizyty w Dąbrowie Górniczej marszałek Tomasz Grodzki. ZCO będzie się także odwoływać od niekorzystnego rozstrzygnięcia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

W konkursie na PET, Narodowy Fundusz Zdrowia odrzucił ofertę Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, mimo że spełniała ona wymogi stawiane przez Ministerstwo Zdrowia. Kontrakt trafił do prywatnego ośrodka, który wykonuje badania w Katowicach.

PET, czyli Pozytonowa Emisyjna Tomografia, to badanie niezbędne dla szybkiej diagnostyki pacjentów nowotworowych oraz planowania ich leczenia. To jedyne onkologiczne badanie, które w ZCO nie jest refundowane przez NFZ. Z tego powodu szpital musi odsyłać mieszkańców Zagłębia na badania do placówek na Śląsku. Właśnie do Katowic, Chorzowa czy Gliwic, co znacznie komplikuje cały proces kompleksowego leczenia oraz wsparcia pacjentów.

– Staramy się zapewniać pacjentom najlepsze warunki terapii i pobytu w szpitalu oraz pełną kompleksowość świadczeń w zakresie onkologii. To niezwykle ważne dla chorych na nowotwory złośliwe, aby proces diagnostyczny i leczniczy odbywał się w jednym ośrodku. Czas przeznaczony na diagnostykę ma ogromne znaczenie – zarówno pod względem skuteczności terapii, jak i komfortu chorego – podkreśla dr n. med. Tomasz Szczepanik, dyrektor ZCO w Dąbrowie Górniczej.

Sprawą braku kontraktu dla ZCO zainteresował się prof. Tomasz Grodzki, marszałek Senatu RP.

– To jest szpital, który leczy mnóstwo chorych onkologicznie. Dysponuje świetnym sprzętem: akceleratorami, rezonansami, tomografią i przede wszystkim PET-em, który w nowoczesnej onkologii jest czymś absolutnie niezbędnym. Ze zdumieniem usłyszałem, że od siedmiu lat PET w Zagłębiowskim Centrum Onkologii nie ma kontraktu NFZ. To sytuacja niedopuszczalna, która obrazuje paradoksy polskiej ochrony zdrowia – ocenia prof. Tomasz Grodzki.

Zagłębiowskie Centrum Onkologii złożyło odwołanie od niekorzystnego rozstrzygnięcia konkursowego, ale zostało ono przez Śląski OW NFZ odrzucone. ZCO zapowiedział więc, że skorzysta ze swego prawa i skieruje sprawę kontrowersyjnego rozstrzygnięcia konkursu do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Warto przypomnieć, że od 2014 r. ZCO udzieliło 200 tysięcy świadczeń onkologicznych, a opiekę świadczy dla 800 tysięcy mieszkańców Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Jaworzna oraz powiatów będzińskiego, zawierciańskiego, myszkowskiego, olkuskiego, a także innych części województwa śląskiego, z których do szpitala zgłaszają się pacjenci z nadzieją na pomoc w leczeniu chorób nowotworowych. ZCO to publiczny szpital, nie ośrodek komercyjny nastawiony na zysk, a wszystkie pozyskane fundusze przeznaczane są tu na utrzymanie działalności placówki i jej rozwój.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto