Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca Dąbrowa Górnicza: zawody z szansami na pracę i te, gdzie nie ma ofert pracy

PAS, mat. prasowe
Na rynku pracy w DG poszukiwani są np. floryści
Na rynku pracy w DG poszukiwani są np. floryści Adam Wojnar
Praca Dąbrowa Górnicza. Powiatowy Urząd Pracy opracował raport dotyczący zawodów deficytowych i nadwyżkowych w Dąbrowie Górniczej w 2013 roku. Dzięki niemu wiemy, które kierunki kształcenia i zawody dają szanse na znalezienie zatrudnienia, a które zmniejszają nasze szanse na pracę.

Praca Dąbrowa Górnicza: zawody z szansami na pracę i te, gdzie nie ma ofert pracy

W Dąbrowie Górniczej na koniec roku 2013 liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy wynosiła 6925 (spadek o 271 osób w porównaniu z końcem I półrocza 2013 roku i spadek o 241 osób w stosunku do końca 2012 roku), z czego 52,35% stanowiły kobiety (wzrost o 0,06% w porównaniu z końcem 2012 roku). W porównaniu z końcem 2012 roku wzrósł odsetek osób długotrwale bezrobotnych (pozostających w rejestrze urzędu pracy łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat). Stanowiły one 51,97% ogółu bezrobotnych (na koniec 2012 roku było to 43,27% ogółu bezrobotnych). 54,74% osób tej grupy to kobiety.

Kim były osoby zarejestrowane w 2013 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy. Aż 1503 ( w tym 821 kobiet) nie miało wcale zawodu, 410 to sprzedawcy, 240 ślusarze, 144 technicy mechanicy, 135 technicy ekonomiści, 117 murarze, 111 robotnicy budowlani, 101 kucharze, 98 sprzątaczki biurowe, 92 magazynierzy, 82 robotnicy gospodarczy, 81 krawcy i technicy prac biurowych, 69 cukiernicy, 62 mechanicy pojazdów samochodowych. W tej grupie znaleźli się również m.in. malarze budowlani - 48, ogrodnicy terenów zielonych i kelnerzy - 47, fryzjerzy 44.

Największą grupę zarejestrowanych bezrobotnych stanowią osoby bez zawodu (21,7%), które nie legitymują się praktycznie żadnymi kwalifikacjami. Znaczny odsetek (5,92%) stanowią osoby z zawodem „Sprzedawcy”. Trzydzieści zawodów o największej liczbie zarejestrowanych bezrobotnych (w tym grupa bezrobotnych z kategorii: „bez zawodu”) generuje 58,73% zarejestrowanych bezrobotnych. Równocześnie z grupytych 30 zawodów, blisko 56% osób bezrobotnych zarejestrowanych jest powyżej 12 miesięcy. Ten wysoki wskaźnik potwierdza również grupa kobiet z tej kategorii, która stanowi ponad 57% ogółu zarejestrowanych kobiet powyżej 12 miesięcy.

3,74% ogólnej liczby bezrobotnych stanowili absolwenci (osoby do 12 miesięcy od dnia ukończenia nauki). Absolwenci zarejestrowani są w 93 zawodach, ale tylko 30 z nich generuje ponad 75% bezrobotnych w grupie. Uwidacznia się tutaj znacząca przewaga grupy absolwentów bez zawodu, czyli głównie absolwentów liceów ogólnokształcących lub profilowanych. Najwięcej 113 jest bez konkretnego zawodu. Jest też np. 11 sprzedawców, 4 socjologów, cukierników i fizjoterapeutów.

Ogółem w roku 2013 w Powiatowym Urzędzie Pracy w Dąbrowie Górniczej zarejestrowano 5178 wolnych miejsc zatrudnienia i aktywizacji zawodowej (wzrost o 718 w porównaniu do 2012 roku). Największe zapotrzebowanie w 2013 roku dotyczyło zawodu „Magazynier" (6,01% wszystkich zgłoszonych ofert). Poszukiwani byli również „Technik prac biurowych oraz „Sprzątaczka biurowa” (ex aequo po 4,17%).

Wśród absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, którzy ukończyli edukację w 2013 roku, ponownie największą grupę stanowili uczniowie liceów ogólnokształcących i profilowanych (52,71%). W porównaniu do 2012 roku liczba absolwentów wzrosła o 18 osób, co stanowi 1,06%. Natomiast w odniesieniu do poszczególnych rodzajów szkół zauważalny jest spadek liczby absolwentów liceów ogólnokształcących i profilowanych (o 38 osób), wzrost liczby absolwentów techników i szkół policealnych (o 22 osoby) oraz wzrost absolwentów zasadniczych szkół zawodowych (o 34 osoby).

Kierunki kształcenia i zawody kształcone w szkołach ponadgimnazjalnych Dąbrowy Górniczej:

1. Licea ogólnokształcące
2. Szkoły średnie zawodowe i policealne
- bez zawodu
- technik budownictwa
- technik ekonomista
- technik hotelarstwa
- technik handlowiec
- technik informatyk
- technik bezpieczeństwa i higieny pracy
- technik administracji
- technik usług kosmetycznych
- technik pojazdów samochodowych
- asystentka stomatologiczna
19
- technik masażysta
- technik geodeta
- technik obsługi turystycznej
- technik logistyk
- technik usług fryzjerskich
- technik architektury krajobrazu
- opiekunka środowiskowa
- technik rachunkowości
- florysta
- technik elektronik
- technik elektryk
- technik mechanik
- technik organizacji reklamy
- plastyk
- muzyk
- technik technologii odzieży
- technik mechatronik
- technik eksploatacji portów i terminali
- technik organizacji usług gastronomicznych
- technik żywienia i usług gastronomicznych
- technik hutnik
- technik górnictwa podziemnego
- technik spedytor
- biomasaż II – fizjoterapia
- biomasażysta II
- stylizacja i wizaż
- terapeuta do spraw uzależnień
- dietetyka
- fryzjer
- język angielski
- kadry i płace
- logistyka
- masaż
– stylizacja i wizaż

3. Szkoły zasadnicze zawodowe
- ogrodnik
- pracownik pomocniczy obsługi hotelowej
- ślusarz
- cukiernik
- kucharz
- kucharz małej gastronomii
- fryzjer
- mechanik – monter maszyn i urządzeń
- mechanik pojazdów samochodowych
- elektromechanik pojazdów samochodowych
- mechanik precyzyjny
- technolog robót wykończeniowych w budownictwie
- monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie

Praca Dąbrowa Górnicza: kierunki różne, ale praca po nich nie jest pewna

Tak więc w Dąbrowie Górniczej, uwzględniając szkoły ogólnokształcące, młodzież kształcona jest w 58 różnych kierunkach. Niestety 30 z nich (bez zawodu, technik budownictwa, technik ekonomista, technik hotelarstwa, technik handlowiec, technik informatyk, technik administracji, technik usług kosmetycznych, asystentka stomatologiczna, technik masażysta, technik geodeta, technik obsługi turystycznej, technik usług fryzjerskich, technik elektronik, technik elektryk, technik mechanik, plastyk, technik technologii odzieży, technik organizacji usług gastronomicznych, fryzjer, kadry i płace, ogrodnik, ślusarz, cukiernik, kucharz, fryzjer, mechanik – monter maszyn i urządzeń, mechanik pojazdów samochodowych, mechanik precyzyjny, technolog robót wykończeniowych w budownictwie), daje zawody, które należą do grupy zawodów nadwyżkowych. Z kolei, dwa zawody, w których kształci się młodzież w dąbrowskich szkołach, należy do grupy specjalności deficytowych (florysta, kucharz małej gastronomii).

W porównaniu z końcem roku 2012, wśród zawodów deficytowych o wysokim wskaźniku intensywności deficytu zawodu oraz znaczącym deficycie podaży siły roboczej znajdowały się następujące zawody: spawacz metodą MIG, monter sieci wodnych i kanalizacyjnych, sprzedawca w branży mięsnej, sprzedawca w branży spożywczej, maszynista pojazdu trakcyjnego, kierowca ciągnika siodłowego.

Zawody nadwyżkowe w Dąbrowie Górniczej to m.in. takie, dla których nie wpłynęła żadna oferta pracy. Są wśród nich m.in.: technik ekonomista, pedagog, technik ochrony środowiska, socjolog, plastyk, obuwnik przemysłowy, logistyk, technik hotelarstwa, salowa, malarz-tapeciarz.

Spośród 950 zawodów zidentyfikowanych na rynku pracy w Dąbrowie Górniczej na koniec 2013 roku, dla 112 wskaźnik długotrwałego bezrobocia wyniósł 100%.

W przypadku 748 zawodów wystąpiły rejestracje bezrobotnych, natomiast tylko w 374 zawodach zarejestrowano oferty pracy.

60,00% zawodów deficytowych czyli poszukiwanych na rynku pracy, to zawody na poziomie wykształcenia zasadniczego zawodowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto