Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracowały tam tysiące mieszkańców Dąbrowy Górniczej! Tyle zostało z kopalni Paryż. Unikatowe zdjęcia

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak prezentuje się dziś kopalnia "Paryż" w Dąbrowie Górniczej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak prezentuje się dziś kopalnia "Paryż" w Dąbrowie Górniczej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Maciej Fliegel
Zobacz unikatowe zdjęcia KWK Paryż, która przez dziesięciolecia była jednym z gospodarczych symboli Dąbrowy Górniczej. Szkoda, że trzeba mówić o szybie i całym kompleksie górniczycm w czasie przeszłym, ale niestety błędne decyzje o szybkim wygaszaniu górnictwa w Zagłębiu odcisnęły mocno swoje piętno na życiu tego regionu.

Zdjęcia wykonane zostały przez Macieja Fliegla, a pochodzą z fanpeag’u "Zakaz Fotografowania", gdzie możemy znaleźć m.in. bardzo ciekawe, często widziane po raz pierwszy obrazki z życia miast, dawnych instytucji, zakładów, kopalń.

Tyle zostało z kopalni Paryż w Dąbrowie Górniczej. Unikatowe zdjęcia

Dziś przyglądamy się bliżej kopalni “Paryż”, która powstała na granicy Dąbrowy Górniczej i Będzina. W 1884 roku oddany został tu do użytku nowy szyb wydobywczy - właśnie "Paryż", od którego kopalnia otrzymała nazwę. Przez lata przechodziła różne losy, a największe zatrudnienie, sięgające ponad 6,2 tys. ludzi osiągnęła w 1961 roku. Kopalnia zakończyła swoją działalność – będąc przemianowaną w czasach PRL-u na kopalnię im. gen. Zawadzkiego – 30 czerwca 1995 roku.

Jak pisze Maciej Fliegel na fanpage’u “Zakaz fotografowania” szyb Paryż z 1884 roku, wieża należy do typu Malakov, gdzie koła linowe schowane są wewnątrz wieży basztowej, a maszyna wyciągowa mieści się w osobnym budynku. Takie wieże były bardzo popularne w XIX wieku, do dziś ostało się ich dość niewiele. W oryginalnej formie przetrwały 4: szyb II kopalni "Saturn", szyb "Andrzej" kopalni "Błogosławieństwo Boże", szyb "Rosalia" w Piekarach oraz szyb "Paryż". Wiele z nich zostało przerobionych i nadbudowanych, jak "Ewa" z "Szombierek" czy "Fortuna III" z "Kleofasa". Widać zatem, że to rzadka konstrukcja, a tym samym niezwykle cenna z historycznego punktu widzenia. Spośród tych kilku wież tylko dwie posiadają oryginalne wyposażenie: jest to wieża z "Saturna" i właśnie wieża szybu "Paryż" z maszyną wyciągową z końcówki lat 20. XX wieku. A raczej były dwie. Dziś cały trzon wieży z klatką schodową i kołami linowymi zniknął z jej wnętrza.

Obok pustej już wieży do niedawna funkcjonował zakład przeróbczy węgla kamiennego, pozostały po kopalni, działający samodzielnie już od 1994 jako Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla "Dąbrowa", a później spółka Carbo-Proces Recykling sp. z o.o. W 2015 roku spółka została postawiona w stan upadłości. Jak to zakład przeróbki węgla, zajmował się wzbogacaniem węgla i recyklingiem odpadów pogórniczych. Mieścił się w budynkach nowego zakładu przeróbczego kopalni, zbudowanego w latach siedemdziesiątych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto