Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawie 500 maluchów urodziło się na dąbrowskiej porodówce w 2021 roku. Były aż cztery ciąże bliźniacze! Jakie imiona najpopularniejsze?

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Na dąbrowskiej porodówce w ZCO urodziło się w 2021 roku prawie 500 maluchów, o 110 więcej niż w 2020 roku

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Na dąbrowskiej porodówce w ZCO urodziło się w 2021 roku prawie 500 maluchów, o 110 więcej niż w 2020 roku Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. ZCO
Zuzanna, Lena i Maja wśród dziewczynek, a Jakub i Wojciech wśród chłopców - to najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w Dąbrowie Górniczej w 2021 r. W ubiegłym na oddziale dąbrowskiej porodówki w Zagłębiowskim Centrum Onkologii na świat przyszło 491 dzieci. Jest to zdecydowany wzrost w stosunku do 2020 r., kiedy urodziło się o 110 dzieci mniej.

Przyszłe mamy z Dąbrowy Górniczej i okolic chętnie wybierają oddział położniczo-ginekologiczny Zagłębiowskiego Centrum Onkologii. Przemawiają za tym komfortowe warunki rodzenia, oferowane przez szpital. W 2021 r. oddział przeszedł modernizację. Zmieniły się kadry, pojawiło się nowe wyposażenie. Otwarty został również nowoczesny blok porodowy.

Aż cztery ciąże bliźniacze!

W 2021 roku urodziło się 248 chłopców. Statystycznie przegonili oni dziewczynki, których urodziło się 243. Co ciekawe, w ubiegłym roku w dąbrowskim szpitalu szczęśliwie przyjęte zostały aż cztery ciąże bliźniacze. Najwięcej noworodków powitaliśmy we wrześniu, a najmniej w maju. Zdecydowana większość to porody naturalne, których było 256, reszta maluszków przyszła na świat za pomocą cesarskiego cięcia, a aż 50 noworodków urodziło się z wagą powyżej 4 kilogramów.

Zuzia, Kuba i Wojtek – najchętniej nadawane imiona w Dąbrowie Górniczej

Według danych z Urzędu Stanu Cywilnego w Dąbrowie Górniczej, najchętniej nadawanym imieniem była Zuzia - aż 19 dziewczynek je otrzymało. Na drugim miejscu znalazły się Lena i Maja (14). Wśród chłopców najpopularniejszymi imionami były Jakub i Wojtek - po 11, zaraz po nich najliczniejsi byli Antoś, Franciszek i Jaś. Nietypowe imiona, na które zdecydowali się rodzice dąbrowskich pociech to m.in.: Florentyna, Layla, Milan, Zoja, Diana.

Nowoczesny Oddział Położniczo-Ginekologiczny

Na większą liczbę odebranych porodów w stosunku do poprzednich lat wpłynął szereg zainicjowanych zmian, jakich doczekał się Oddział Położniczo-Ginekologiczny w Zagłębiowskim Centrum Onkologii.

- Zeszły rok rozpoczął drogę naszego szpitala do nowoczesnego położnictwa. Był to intensywny i bardzo dynamiczny okres. W procesie przemian zetknęliśmy się z wieloma wspaniałymi ludźmi, dzięki którym oddział funkcjonuje na nowych zasadach i nadal się rozwija. Cieszymy się, że zmiany i zapoczątkowana modernizacja spotkała się z pozytywnym odzewem ze strony pacjentek, które obdarzyły nas zaufaniem i powierzyły nam zdrowie swoje i swoich dzieci. - mówi dr n. med. Tomasz Szczepanik, dyrektor Zagłębiowskiego Centrum Onkologii.

W 2021 roku otwarty został zmodernizowany blok porodowy. Przekształcenie to dotyczyło pomieszczeń i wyposażenia oraz kadry. Zatrudniony został nowy zespół doświadczonych położnych, które przejmują opiekę nad pacjentkami podczas porodów fizjologicznych i współpracują z lekarzami na równych zasadach. Najważniejszą osobą na sali porodowej jest rodząca. Pacjentki szpitala są obdarzane jak najlepszą opieką, otrzymują odpowiedzi na wszystkie pytania oraz dostają wsparcie emocjonalnie w tym często trudnym procesie stawania się mamą.

Jak podkreśla dr n. med. Justyna Surmik, kierownik Oddziału Noworodkowego, na oddziale noworodkowym zatrudniono doradców laktacyjnych, którzy pozytywnie wpłynęli na stosunek liczby mam karmiących piersią. Poszerzono zakres badań diagnostycznych po porodzie, dzięki czemu u większości dzieci wykonywane jest USG głowy, jamy brzusznej oraz stawów biodrowych. Co ważne, w zakres podstawowych badań noworodków wprowadzony został przesiewowy test w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni tzw. SMA. Wprowadzono również możliwość planowanych konsultacji kardiologicznych, a także wdrożono prostą profilaktykę przeciwbólową przed wykonywaniem procedur nieprzyjemnych dla noworodka. Porodówka doposażona została w sprzęt i aparaturę medyczną, który zdecydowanie zwiększył bezpieczeństwo wykonywanych procedur medycznych.

Rodzenie w komfortowych warunkach

Bardzo ważne jest również podejście personelu szpitala do kontaktu rodzica z dzieckiem, szczególnie w pierwszych chwilach po porodzie. Dlatego niemal w każdym przypadku narodzin praktykowany był kontakt skóra do skóry. Duże znaczenie w tym procesie miały również porody rodzinne, które udało się bezpiecznie przeprowadzić pomimo pandemii i obowiązujących procedur sanitarnych.

- W naszym szpitalu można urodzić w pozycjach wertykalnych, skorzystać z aromaterapii, lub przezskórnej stymulacji nerwów prądem tzw. TENSA. Oferujemy również możliwość immersji wodnej, a w najbliższym czasie mamy nadzieję wprowadzić porody do wody - mówi dr n. med. Jacek Schab, ordynator Oddziału Położniczo–Ginekologicznego.

Dużym atutem Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w Zagłębiowskim Centrum Onkologii jest jego usytuowanie w placówce. ZCO jako szpital wielospecjalistyczny może oferować młodym mamom opiekę pod kątem innych dolegliwości np. diagnostyki i l­eczenia cukrzycy ciążowej, w jednym z dwóch w województwie śląskim Oddziałów Diabetologii.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto