Profesor Michał Kleiber odebrał w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej tytuł doktora honoris causa

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Profesor Michał Kleiber odebrał w Akademii WSB tytuł doktora honoris causa

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Profesor Michał Kleiber odebrał w Akademii WSB tytuł doktora honoris causa Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arek Gola
23 września 2021 roku na stałe zapisze się w historii jednej z najlepszych w kraju prywatnych uczelni – Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. W tym dniu tytuł doktora honoris causa Akademii WSB nadany został wybitnemu polskiemu naukowcowi, wieloletniemu prezesowi Polskiej Akademii Nauk, profesorowi Michałowi Kleiberowi.

Doktor honoris causa to honorowy tytuł, przyznawany przez uczelnie osobistościom zasłużonym dla nauki, kultury i ogólnie dla społeczności. Przyznaje się go w celu wyróżnienia kogoś lub okazania szacunku. W przypadku prof. dr hab. Michała Kleibera to właśnie okazanie szacunku za całokształt jego działalności naukowej, dydaktycznej, organizacyjnej i publicznej.

Wielkie wydarzenie dla Akademii WSB i całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Senat Akademii WSB, Uchwałą z 30 września 2021 r., podjął decyzję o nadaniu tytułu doktora honoris causa prof. dr hab. inż. Michałowi Kleiberowi jako wybitnemu uczonemu o światowym autorytecie w zakresie termomechaniki, metod numerycznych i informatyki.

- To niezwykłe wydarzenie dla Akademii WSB, ale także dla całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Pan profesor to jeden największych autorytetów moralnych w Polsce – podkreśliła JM rektor Akademii WSB dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB.

- Dlatego dla naszej uczelni to wielki zaszczyt i honor, że tytuł doktora honoris causa przyjmuje pan prof. Michał Kleiber. Uczony o międzynarodowej renomie mechaniki, matematyki stosowanej i informatyki oraz zastosowań nowoczesnych technik komputerowych w nauce, technice i medycynie, reprezentujący najwyższe wartości i tradycje uniwersyteckie. Myśliciel, wyznaczający nowe intelektualne i cywilizacyjne horyzonty, mentor, ale przede wszystkim wyjątkowy człowiek, obdarzony talentem, charyzmą, wyróżniający się życzliwością – dodała.

Promotorem doktoratu był prof. Krzysztof Diks, a recenzentami prof. Tomasz Łodygowski oraz prof. Edmund Wittbrodt.

- Dla mnie to niezwykły honor być promotorem prof. Michała Kleibera. Łączy nas wiele rzeczy, ale jedna szczególnie. Kończyliśmy ten sam wydział. Wydział matematyki, a obecnie mechaniki i informatyki, choć pan profesor kończył jak woadomo dwa wydziały. Osiągnął wszystko, co możliwe w polskiej nauce, a także i w świecie, ale to nie wystarczyłoby, żeby być dokorem honoris causa. Wielki uczony nie przekazuje bowiem tylko swojej wiedzy, ale także ogromne doświadczenie, tak, żeby zmieniać kraj, świat. I pan profesor to robi. Nie bał się wyzwań organizacyjnych, administracyjnych, popularyzatorskich i społecznych. Nauka jedno, a przekaz moralny, etyczny, to drugie I to najbardziej cenię w panu profesorze. Moją laudację zakończyłem jednym słowem, która określa charakter pana profesora. Tym słowem jest mądrość – mówił prof. Krzysztof Diks.

Profesor Michał Kleiber nie krył wzruszenia, odbierając nadany tytuł doktora honoris causa. - Jestem zaszczycony i wzruszony tym wyróżnieniem. To dla mnie ogromna satysfakcja. Akademia WSB to bowiem wyjątkowe miejsce, a rozwój tej uczelni w polskich warunkach jest niebywały, unikatowy. Serdeczne gratulacje dla pani rektor, bo szkoła osiągnęła coś, co jest absolutnym wzorcem dla innych uczelni – przyznał prof. Michał Kleiber.

Podczas uroczystości laureat tytułu doktora honoris causa wygłosił wykład pt.: „Jak stawić czoła globalnym wyzwaniom, czyli Uniwersytet na wagę złota".

- Jednym z tych największych wyzwań jest globalizacja, ponieważ zmienia ona bardzo wiele aspektów naszego życia, a drugim demografia i związane z nią migracje oraz różnice kulturowe. Niewątpliwie takim globalnym trendem jest także rozwój nauki i technologii. Nasza świadomość znaczenia wiedzy i mądrości ludzkiej zyskuje na znaczeniu. Jestem przekonany, że bez tego nie damy sobie rady. Wierzę głęboko, że narasta taka potrzeba. Trzeba także wymienić zróżnicowanie społeczne, które jest współcześnie powodem bardzo wielu konfliktów – podkreśla profesor Michał Kleiber.

Uroczystość, w której wzięli udział między innymi liczni przedstawiciele parlamentu RP, władz samorządowych, środowisk akademickich uświetnił występ Solistów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny oraz Chóru Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach pod dyrekcją Michała Brożka.

Wybitny naukowiec, publicysta, niekwestionowany autorytet

Profesor Michał Kleiber jest autorem bądź współautorem ponad 300 prac naukowych oraz 11 książek opublikowanych w wydawnictwach o najwyższej, światowej renomie. Jest członkiem rad redakcyjnych 17 międzynarodowych czasopism naukowych, w tym redaktorem naczelnym prestiżowego czasopisma o najwyższej światowej renomie Archives of Computational Methods in Engineering (Springer), które pod względem cytowań jest na świecie nr 1 w dziedzinie Matematyka – Zastosowania, nr 2 w Inżynierii, nr 5 w Informatyce. Zajmuje się także popularyzacją nauki – między innymi jest autorem wielu popularnonaukowych artykułów, członkiem Rady Naukowej czasopisma popularnonaukowego Wiedza i Życie oraz przewodniczącym kapituły konkursu „Popularyzator Nauki” (MNiSW i PAP).

Dwukrotnie pełnił funkcję dyrektora Instytutu Podstawowych Problemów Techniki i kierował Zakładem Metod Komputerowych tego Instytutu. W latach 2001–2005 był ministrem nauki i informatyzacji oraz przewodniczącym Komitetu Badań Naukowych. Przez dwie kadencje, w latach 2007–2015, pełnił funkcję prezesa Polskiej Akademii Nauk. W latach 2005–2010 był również społecznym doradcą prezydenta RP ds. edukacji, nauki i innowacji.

W roku 2001 prof. Kleiber został wyróżniony Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (tzw. polskim Noblem) w dziedzinie nauk technicznych.

Kto uprawia ekościemę?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie