Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt nowego śródmieścia - Fabryki Pełnej Życia - zwyciężył w międzynarodowym konkursie architektonicznym w USA

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Projekt Fabryki Pełnej Życia okazał się najlepszy w międzynarodowym konkursie architektonicznym Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Projekt Fabryki Pełnej Życia okazał się najlepszy w międzynarodowym konkursie architektonicznym Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. FPŻ
Fabryka Pełna Życia, projekt studia Analog wygrał głosowanie internautów z całego świata w 8. edycji międzynarodowego konkursu architektonicznego Architizer A+Awards w kategorii budynków komercyjnych jeszcze niezbudowanych.

W finałowym głosowaniu publicznym projekt nowego centrum Dąbrowy Górniczej okazał się lepszy od projektów z USA, Włoch i Turcji.

- To wielkie wyróżnienie dla nas wszystkich, którzy uczestniczą w tym projekcie, ale przede wszystkim niesamowity zastrzyk energii tak niezbędnej do dalszej pracy. Już sam wybór ekspertów, którzy zakwalifikowali ten projekt do finałowej piątki był ogromnym wyróżnieniem. Głosowanie publiczne, które trwało dziesięć dni pokazało, że nowe centrum Dąbrowy Górniczej nie jest wyjątkowym projektem na skalę lokalną, regionalną czy ogólnopolską, ale międzynarodową – mówi Wojciech Czyżewski, prezes zarządu spółki Fabryka Pełna Życia.

Architizer.com to Jedna z wiodących na świecie amerykańskich stron internetowych poświęconych architekturze i designowi. Od ośmiu lat przeprowadza konkurs, w którym nagrody wręczane są w ponad 100 różnych kategoriach. Celem tego konkursu jest promowanie najlepszych rozwiązań i dokonań w architekturze oraz docenienie jakości i wkładu architektury w nowoczesny rozwój przestrzeni miejskich. Plebiscyt Architizer A+ to wyjątkowe wydarzenie w świecie architektury.

Przypomnijmy, że projekt biura Analog Piotr Śmierzewski ze Szczecina zwyciężył w ubiegłym roku w międzynarodowym konkursie na ostateczny projekt nowego centrum Dąbrowy Górniczej, które powstaje na postindustrialnych terenach byłej Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek DEFUM. Miasto przeprowadziło go wspólnie z katowickim Oddziałem SARP. W efekcie konkursu powstała koncepcja nowego centrum miasta.

Fabryka Pełna Życia to przełomowy projekt w 100-letniej historii Dąbrowy Górniczej, który ma szanse zrewolucjonizować życie w samym centrum miasta. 4-hektarowy teren Fabryki Obrabiarek Ponar-Defum od końca XIX wieku był całkowicie zamknięty dla mieszkańców. Teraz ma powstać wizytówka i tętniące życiem serce Dąbrowy Górniczej. Wizję nowego Centrum Dąbrowy Górniczej – po licznych konsultacjach społecznych, jak i pracach grup ekspertów w zakresie urbanistyki i architektury, ekonomii i przedsiębiorczości oraz zrównoważonego rozwoju – oparto o zasoby społeczności lokalnej.

Nowa koncepcja architektoniczna zwycięskiej w konkursie pracowni Analog przewiduje 10 tys. m kw. powierzchni mieszkaniowej, 14 tys. m kw. powierzchni biurowej i 9 tys. m kw. powierzchni usługowej. W centrum miasta ma stanąć hala wystawowa, browar rzemieślniczy z restauracją, 5 budynków biurowo-usługowych, zielony pasaż, hotel butikowy z 35 pokojami, wieża z tarasem widokowym, food hall, czyli pasaż z gastronomią i restauracjami oraz 9 budynków mieszkalnych (około 150 mieszkań).

Zaplanowanych zostało ponad 650 miejsc parkingowych (jeden z parkingów obok ul. Kolejowej będzie mieć pięć kondygnacji).
Centrum ma wyróżniać proekologiczność – przewidywane jest wykorzystywanie deszczówki, montaż paneli fotowoltaicznych, zielone tarasy, w licznych oczkach wodnych sadzona będzie miejscowa roślinność z Pogorii, a wśród drzew nie zabraknie dębów oraz drzew owocowych, które przyciągną ptaki. Nie zapomniano również o wypożyczalni rowerów miejskich, rowerów elektrycznych i stacji ładowania samochodów elektrycznych. Innym ważnym elementem projektu jest tożsamość Zagłębia Dąbrowskiego – historyczna (nazwy alei i pasaży nawiązywać będą do miejscowych przedsiębiorców) i teraźniejsza (mapy podkreślające dzielnicowe zróżnicowanie Dąbrowy Górniczej).

Architizer Awards 2020 to:

- ponad 5000 zgłoszonych projektów,

- ponad 100 reprezentowanych krajów,

- 500 ekspertów z całego świata,

- 115 ocenianych kategorii,

- 10 dni głosowania,

- ponad 400 000 oddanych głosów na finałowe projekty.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto